Tradicinių kepinių viršūnėje – Italija
Vilniuje įsikūrusio kepyklėlių tinklo „Crustum“ rinkodaros vadovės Lauros Butkutės-Olšauskės teigimu, tradicinių patiekalų neatsisakoma, pavyzdžiui, kūčiukus mėgstama pirkti labai anksti prieš Kalėdas ir tai jau seniai nebėra tik Kūčių kepinys. Vis dėlto žmonės ieško ir naujų skonių, šviežumo. Šioje pasaulio skonių įvairovėje dominuoja itališki kepiniai.
Lietuvių Kalėdoms perkamų kepinių populiarumo viršūnėje tebėra Panettone, pažodžiui išvertus tai reiškia „didelė duona“. (Tebūnie palaimintas tas milanietis Toni, kuris, pasak legendos, sukūrė šį kepinį norėdamas užkariauti mylimosios širdį.) Pyragas purus, paskanintas cukruotomis apelsinų ir citrinų žievelėmis, razinomis. Beje, tikima, kad pastarosios neša laimę bei turtus, nes primena auksines monetas.
„Praėjusiais metais tarp populiariausių kepinių buvo ir kitas itališkas pyragas Pandoro, kilęs iš meilės miesto Veronos. Jo šaknys siekia net XV amžių. Tai žvaigždės formos plėšomas minkštos konsistencijos pyragas, brandintas, purus, tirpstantis burnoje ir nukeliantis į itališkas Alpes“, – sako L. Butkutė-Olšauskė. Pan d‘oro – auksinė duona. O auksine pavadinta todėl, kad XV a. ne kiekvienas mirtingasis galėjo mėgautis tokiais skanėstais kaip cukrus, sviestas ar kiaušiniai. Tai buvo didikų delikatesas. Na, o jo dabartinį variantą ištobulino Veronos kepimo meistrai XIX a. Beje, maža, puri šio pyrago versija Pandorino, papuošta cukraus pudra, primena snieguotą Alpių viršūnę.
Mums, lietuviams, neįprastas ir Pandoro valgymo būdas: į maišą su pyragu suberiama cukraus pudra, pakratoma ir tik tada pyragas plėšomas ir ragaujamas. Dar galima iš karto suplėšyti jį į mažus gabaliukus, sumesti atgal į maišą, supilti cukraus pudrą ir gerai pakratyti, kad kiekvienas gabaliukas būtų dar gausiau aplipęs saldumu.
Žinoma, nepamirštas lieka ir turbūt viso pasaulio populiariausias kalėdinis kepinys – meduoliai. „Crustum“ atstovės teigimu, žmonės Kalėdoms sparčiai šluoja šventinius meduolių marginimo rinkinius, kad pasiruošimas šventėms būtų smagesnis ir jaukesnis. Ši meduolių marginimo tradicija kilusi iš XIII a. Vokietijos, kur rimti, susikaupę vienuoliai kokiame nors rūsčiame vienuolyne, pakvipusiame imbieru, margindavo meduolius ir jais džiaugdavosi kaip maži vaikai. Beje, šiame rinkinyje esantys imbieriniai sausainukai savo istoriją skaičiuoja jau 4000 metų ir jų šaknys siekia senovės Kiniją.
„Nors dabar dažniausiai meduolių marginimas paliekamas vaikams, bet kviečiame ir suaugusiuosius pabūti kūrybiškus ir susikurti savo meduolį. Gal kaip tik jis bus išskirtinis jūsų kalėdinės eglutės žaisliukas“, – siūlo L. Butkutė-Olšauskė.
Tarp populiariausių Kalėdinių kepinių lieka ir mūsų kraštui tradiciniai keksai ir kepiniai su aguonomis. „Crustum“ kepyklėlėse žmonės dažnai perka totorišką šimtalapį, kurio kiekvienas kąsnis drėgnas, saldus ir, žinoma, šventiškas. Aguonų vyniotiniu mėgaujasi danai, kroatai, austrai, vengrai. Jis apsnigtas cukraus pudra, tobulas dalintis su artimaisiais ar bičiuliais. Aguonų keksas – senas austriškas kepinys, aplietas cukriniu glajumi, lengvai saldus ir pilnutėlis aguonų.
Šventėms ieško naujų skonių tortų ir pyragų iš kitų pasaulio šalių
Pasak „Crustum“ rinkodaros vadovės, šventiniam stalui žmonės nebūtinai renkasi tik kalėdinius kepinius, bet ir kitus šventiškai dekoruotus gaminius, paprastai ieško ko nors naujo, negirdėto, netgi žaismingo. „Žiemiškos amerikietiškos spurgos „Besmegeniai“, imbieriniai žmogeliukai ant pagaliuko su gaiviu cukriniu glajumi, kurie ypač džiugina vaikus. Plombyriniai briedžiukai savo kilme susiję su prancūziška konditerija, bet išvaizda labai primena Kalėdų senelio šalį, o jų mandarinų ir cinamono skonis – tikrų Kalėdų simbolis“, – kepinių įvairovę pristato L. Butkutė-Olšauskė.
Lietuviai per šventes svečius mėgsta nustebinti ir prabangesniais prancūziškais desertais. Tokių desertų pavyzdžiai – tortas „Plombyrinis mandarinas“ – žiemiškas plombyrinių putėsių gaminys su mandarininiu pertepimu bei cinamoniniu biskvitu, tortas „Šokoladinė karamelė“ su karamelizuotais traškučiais viduje arba pirkėjų itin pamėgta „Pistacinė avietė“, leidžianti pasidžiaugti gaiviu pistacinių putėsių ir aviečių deriniu. Šie tortai ragautojus žavi švelnia tekstūra ir intensyviu skoniu. Putėsiai yra lengvas ir purus desertas, kurio pagrindas šokoladas ir grietinėlė, sumaišyti su įvairiais skoniais. Šis desertas pradėjo populiarėti XVIII a. pabaigoje ir XIX a. pradžioje, kai prancūzų konditeriai pradėjo eksperimentuoti su įvairiais desertais ir jų tekstūromis.
Tie, kas vis dar ieško tradicinių skonių, renkasi lietuvišką tortą „Mešką“ – klasikinį imbierinį medaus tortą, perteptą gaiviai saldžiu grietinės kremu. „Nors „Meškos“ tortas yra tradicinis, visiems gerai žinomas medutis, jo „Crustum“ versija turi savo išskirtinumą, todėl tai vienas iš populiaresnių šventinių tortų pasirinkimų, dėl jo sulaukiame nuoširdžių komplimentų iš smaližių“, – sako „Crustum“ rinkodaros vadovė.
„Napoleonas“ vertinamas visais metų laikais, tad nenuostabu, kad jis noriai perkamas ir Kalėdoms. Žiemiškoje jo versijoje vietoj tradicinių spanguolių – apelsinų džemas. Beje, šis tortas turi bent kelias kilmės versijas. Viena iš jų – prancūziškoji: tešlos ir kremo receptai buvo užrašyti Liudviko XIV laikais (prieš du šimtus metų iki Napoleono Bonaparto), todėl, kulinarijos istorijos tyrinėtojų teigimu, tortas „Napoleonas“ neturi nieko bendra su imperatoriumi. Tortas, pagamintas iš tešlos ir kremo, „Napoleono“ vardą gavo tik tada, kai Nicolas Appert sugalvojo tokios tešlos pyragaičius, savo trikampio forma primenančius garsiojo imperatoriaus kepurę.
Įsigydami gaminius prioritetą teikia šviežumui ir kokybiškiems ingredientams
„Crustum“ rinkodaros vadovė pastebi, kad kalėdinių kepinių pasirinkimas labai priklauso nuo to, kur žmonės švęs, netgi nuo to, kokio dydžio šaldytuvą turi šeima: „Jei kelionė nesudėtinga, dažnai pasirinks prašmatnesnį tortą, o jei kelionė ilga – tiks ilgesnio galiojimo ir ne tokie jautrūs produktai.“
Ilgesnėms kelionėms žmonės paprastai renkasi Panettone, Pandoro, Pandorino, imbierinius sausainius. Ypač mėgstami grybukai ir kiti sausainiai, šimtalapis, įvairūs keksai ir pyragai.
Kaip dovana dažnai pasirenkama ir kava, kurią „Crustum“ skrudina „Cofmos Coffee Roasters“. „Šį sezoną kartu su skrudintojais sukūrėme kavos ragavimo rinkinius – juose rasite 10 rūšių kavos paragauti ir V60 kavinuką. Tai tikrai puiki patyriminė dovana“, – pristato naujieną „Crustum“ atstovė.
Kad ir kokios žavios būtų kepinių kilmės legendos, kai jie atsiduria ant stalo, svarbiausia paskirtis – palepinti jūsų gomurį. Todėl paskutiniu metu stebimas didelis pirkėjų dėmesys natūraliems ir kokybiškiems ingredientams, kepinių šviežumui. L. Butkutės-Olšauskės teigimu, būtent į tai orientuota visa „Crustum“ produkcija, o maksimalų šviežumą užtikrinti padeda išankstinis kepinių užsakymas. „Jums užsakius kepinius ir nurodžius atsiėmimo laiką, jie yra paruošiami ir iškepami būtent tai valandai, tad atsiėmę produkciją galite būti tikri, kad ji bus maksimaliai šviežia,“ – sako „Crustum“ rinkodaros vadovė.
Užsisakyti kepinius Vilniuje galima internetu www.crustum.lt/e-parduotuve, tiesiai į namus juos jums pristatys kurjeris, taip pat ir partnerių platformose WOLT arba BOLT FOOD.
Visą „Crustum“ kalėdinių kepinių katalogą galite rasti čia.