Jau šeštąjį kartą jaunieji šefai demonstruos savo gabumus
2024–25 m. „S. Pellegrino“ jaunųjų šefų akademijos konkursas „S. Pellegrino Young Chef Academy Competition 2024–25“ atkreips pasaulio dėmesį į geriausius jaunesnius nei 30 metų kulinarijos talentus, kurių rankose – gastronomijos ateitis.
„Dalyvauti šiame konkurse reiškia prisijungti prie ambicingo „S.Pellegrino Young Chef Academy“ projekto, kurio tikslas – kurti geresnį pasaulį per maistą. Dalyviai turės unikalią galimybę prisijungti prie tarptautinės bendruomenės ir įgyti daugiau galimybių mokytis, mentoriauti, užmegzti ryšius bei siekti karjeros. Konkurso metu jiems vadovaus visame pasaulyje pripažinti virtuvės šefai, kurie padės įgyvendinti savo viziją ir patobulinti kulinarinius įgūdžius, pakeliant juos į naują lygį“, – sako Stefano Bolognese‘as, „S. Pellegrino“ tarptautinio verslo padalinio direktorius.
Atstovas priduria, kad šis konkursas gimė siekiant perteikti „S. Pellegrino“ įsipareigojimą formuoti gastronomijos ateitį, investuojant į tokias vertybes kaip tvarumas, atsakomybė, įvairovė ir grožis.
„Labai didžiuojamės matydami tiek daug jaunų talentų, norinčių savo geriausius rezultatus pasiekti sunkiu darbu ir jausdami jam begalinę aistrą. Taip pat džiugu, kad jaunieji virėjai prisijungia prie mūsų misijos. Dėl to dar labiau tikime šiuo projektu ir negalime sulaukti jo pradžios“, – džiaugiasi S. Bolognese‘as.
Ilgai vystyta idėja, realizuota konkurso metu
Praėjusiame konkurse buvo užfiksuotas rekordinis dalyvių skaičius – 15-oje dalyvaujančių regionų pirminę atranką praėjo daugiau kaip 166 virėjai. Tarp jų – ir į regioninį finalą patekusi lietuvė Jonita Šeščilaitė. Kelialapį į konkurso finalą jaunajai virėjai iš Lietuvos užtikrino autorinis patiekalas „Triušis miške“ (angl. „Rabit in The Forest“). Tai antrasis kartas, kai J. Šeščilaitė pateko į prestižinio konkurso regioninį finalą, kurio laimėtojas įgyja teisę dalyvauti didžiajame konkurso finale ir varžytis su 15 geriausių pasaulio jaunųjų šefų.
„Sukurti šį patiekalą įkvėpė mano nuo vaikystės puoselėjamas ryšys su mišku. Be to, nemažai įtakos turėjo ir pandemija, per kurią daug laiko praleidau gamtoje. Taip pat svarbu suprasti, kodėl reikia atsisakyti maisto švaistymo ir naudoti jo likučius: tokiu būdu tausojame aplinką, taupome gamtos išteklius bei susiduriame su atvira niša, kurioje galima kūrybiškai pagaminti intensyvaus, unikalaus skonio patiekalų. Man norėjosi iškelti plačiai žmonių grupei svarbią aktualiją ir sukurti patiekalą, kuris akcentuotų jos reikšmingumą. Tokiu būdu, jog vien pažvelgus būtų aišku, ką noriu pasakyti, kas man svarbu“, – sakė J. Šeščilaitė.
Norėdama perteikti šias idėjas jaunoji virėja lėkštėje sukūrė miško paklotės įvaizdį, kuriame matyti besimėtantys medžių rąstai, taip pat – mišką teršiančių transporto priemonių padangų žymės. Miško tema buvo sustiprinta naudotais ingredientais: lazdynų riešutų grietinėlėje virta topinambų tyre, marinuotais shimeji grybais, šitakių ir rudųjų pievagrybių tyre, taip pat glajumi aplietais obuoliais su Sičuano pipirais, o imituoti rąstai lėkšteje pagaminti iš bulvių gratino. Pagrindinis patiekalo ingredientas – žemoje temperatūroje virta triušiena, įdaryta vištienos putėsiais ir apvyniota Parmos kumpiu. Prie patiekalo atskiroje miško samanomis dekoruotoje lėkštėje buvo patiekta triušio šlaunelės „confit“ su cidonijų tyre.
Dėmesys maisto švaistymo problemai
Jaunasis virėjas Augustinas Bimbiris į 2022 m. Šiaurės Europos regioninį konkursą pateko pagaminęs įdarytą kalmarą su krapų odele (angl. „Patagonian Squid with Dill Skin“). Patiekalo idėja gimė suvokus, kiek daug maisto yra iššvaistoma gaminant. Taip jaunasis šefas norėjo perduoti žinutę, kad pasitelkus kūrybiškumą ir technikų sintezę įmanoma sumažinti išmetamo maisto kiekius ir restoranuose, ir namuose.
„Savo patiekalui pasirinkau Patagonijos kalmarą. Jį įdariau kruopomis, daržovėmis bei jūrų dumbliais. Tada jis nugulė ant puraus kalafiorų kremo su trumais, padaryto iš kalafioro likučių. Pats kalmaras buvo trumpai apvirtas sultinyje iš daržovių lupenų, o vėliau ant jo uždėjau ploną iš krapų ir sudžiūvusios duonos padarytą „odą“, kuri apgaubia kalmarą ir sukuria kitokį vaizdą bei skonį. Taip pat šalia kalmaro buvo patiekta keptų avižų bei padažo iš jūrų dumblių nuoviro. Ruošdamas šį patiekalą neišmečiau nė vieno maisto produkto – tą ir norėjau parodyti vykdamas į konkursą. Nuo senos duonos ar daržovių lupenų iki krapų kotelių ir prabangių trumų likučių – sunaudojau viską“, – apie savo idėjos įgyvendinimą pasakojo A. Bimbiris.
Grįžęs iš Danijoje vykusio konkurso jaunasis virėjas teigia išmokęs daug naujų dalykų, kurie jį motyvavo ir padėjo tapti geresniam savo srities specialistui. Tiesa, A. Bimbiris atviravo, kad konkursas nepraėjo be iššūkių, tačiau su visais keblumais pavyko susidoroti. „Virtuvėje visad iškyla nenumatytų dalykų, prie kurių reikia išmokti prisitaikyti. Išskyrus keletą nesėkmių, konkursas buvo idealus. Norėčiau rekomenduoti ir paskatinti kitus jaunus virėjus išbandyti save ir dalyvauti, tokia patirtis yra išties neįkainojama“, – įspūdžiais dalijosi jaunasis šefas.
Proga nustebinti ir sužavėti pasaulyje pripažintų virėjų žiuri
Būsimo konkurso regionų nugalėtojai varžysis didžiajame finale dėl „S. Pellegrino Young Chef Academy 2024–25“ apdovanojimo. Norėdami laimėti šį titulą, virėjai, pademonstruodami neprilygstamus techninius gebėjimus ir kūrybiškumą, turi sužavėti pasaulinę žiuri, sudarytą iš tarptautiniu mastu pripažintų virėjų. Laimėjęs talentas taip pat turėtų parodyti tvirtą asmeninį įsipareigojimą gastronomijos sričiai ir įtikinti žiuri savo gebėjimu tapti teigiamų pokyčių katalizatoriumi.
J. Šeščilaitė ir A. Bimbiris 2022 m. Kopenhagoje vykusiame konkurse per 5 valandas paruošė 10 identiškų savo patiekalų porcijų, kurias vertino penkių pasaulinį pripažinimą pelniusių šefų komisija. Joje – „Michelin“ žvaigžde įvertinto „Aira“ restorano Stokholme vyriausiasis šefas Tommy Myllymäki, geriausia 2016 m. šefe moterimi Lotynų Amerikoje pripažinta Kamilla Seidler, prestižiškiausiose kulinarijos varžybose „Bocuse d’Or“ Estijai atstovavusi šefė Heidi Pinnak, savo turėtam restoranui „De Leest“ Olandijoje tris „Michelin“ žvaigždutes pelnęs šefas Jacobas Janas Boerma bei 2015 m. „S. Pellegrino Young Chef Academy“ konkurso laimėtojas ir tuo metu dvi „Michelin“ žvaigždutes pelniusio „The Greenhouse“ restorano Dubline komandos narys Markas Moriarty.
Praėjusiame konkurse triumfavo šefas Nelsonas Freitasas, tapęs geriausiu pasaulyje jaunesniu nei 30 metų virėju. Laimėtojui buvo pasiūlyta išmėginti unikalią edukacinę patirtį Peru pas pasaulinės virėjų bendruomenės milžiną Virgilio Martínezą, kurio Limoje įkurtas restoranas „Central“ pateko į 50 geriausių pasaulio restoranų 2023 sąrašo viršūnę. Ten N. Freitas turės ypatingą galimybę skatinti savo profesinį tobulėjimą, mokydamasis ir semdamasis įkvėpimo iš talentingiausių profesionalų komandos.
„Jaunojo virėjo akademijos konkursas buvo nuostabi patirtis, leidusi užmegzti ryšius, dalytis informacija, kultūra ir žiniomis. Jaučiu, kad užaugau profesiniu ir asmeniniu požiūriu, atradau naujus horizontus ir motyvaciją ateičiai. Man tai buvo ne galutinis taškas, o naujos kelionės pradžia. Šis konkursas yra ideali vieta visiems jauniesiems virėjams, norintiems parodyti savo įgūdžius ir išbandyti save. Naujiems dalyviams patariu: atsineškite ką nors asmeniško, su kuo jaučiate gilų ryšį, kad parodytumėte viską, ko esate verti“, – būsimus konkurso dalyvius ragina N. Freitas.
Be to, nors jaunieji šefai iš Lietuvos nepateko į didįjį konkurso finalą, visi dalyvavę buvo įtraukti į bendruomenę, „SPYC“ akademiją, kurioje vyksta nuolatinė komunikacija tarp jaunųjų ir patyrusių šefų, dalinamasi praktikomis, vyksta kursai bei seminarai.
Trys papildomi apdovanojimai
Konkurso metu pretendentai taip pat varžysis dėl trijų papildomų apdovanojimų, kuriais bus įvertinti įvairūs jaunųjų virėjų požiūriai į teigiamų visuomenės pokyčių kūrimą per maisto gamybos prizmę.
Vienas jų – tai „S. Pellegrino“ socialinės atsakomybės apdovanojimas. Laimėtojas, už kurį balsuos Tvarių restoranų asociacija, turės atskleisti vieną esminių principų: maistas yra geriausias tada, kai jis gaminamas taikant socialiai atsakingą praktiką, apimančią tiekimo, socialinius ir aplinkosaugos reikalavimus.
Antrasis apdovanojimas – tai „Acqua Panna Connection in Gastronomy“. Šio apdovanojimo laimėtojas, už kurį balsuoja mentoriai, pagamins patiekalą, atskleidžiantį šefo gimtojo regiono kulinarinį paveldą. Patiekalas turėtų pabrėžti tradicinę kulinarinę praktiką ir asmeninę šiuolaikinę viziją, taip užtikrinant ryšį tarp praeities ir ateities.
O dėl trečiojo, „Fine Dining Lovers Food for Thought“ apdovanojimo, balsuos internetinė „Fine Dining Lovers” bendruomenė. Jis bus skirtas jaunajam virėjui, kuris geriausiai atspindės savo asmeninius įsitikinimus, sukurdamas savo patiekalą.
Laukiamos jaunųjų virėjų paraiškos iš daugiau nei 70 skirtingų šalių
Konkursas atveria duris būsimiems dalyviams iš daugiau nei 70 skirtingų šalių, užtikrindamas, kad talentų neribotų geografija, etninė priklausomybė ar lytis. Tai vieta, kur jaunieji virtuvės šefai gali bendrauti su įtakingiausiomis pasaulinės gastronomijos žvaigždėmis ir kur jie kartu kuria glaudžią kulinarijos bendruomenę.
Jaunieji virėjai iki 30 metų gali registruotis užpildę dalyvio anketą. Registracijos metu reikia pateikti savo firminio patiekalo receptą, kuriame atsispindėtų asmeninė vizija, unikalūs įgūdžiai ir kūrybiškumas. Teikti paraiškas galima iki 2024 m. birželio 19 d. Kaip ir anksčiau, pirmąjį atrankos etapą vertins Tarptautinė italų kulinarijos menų mokykla „ALMA“. Ji sudarys jaunųjų virėjų sąrašą, kurie dalyvaus regioniniuose finaluose, vyksiančiuose visame pasaulyje.
Norėdami sužinoti daugiau, apsilankykite konkurso svetainėje.