Aukščiausi standartai
NKP sertifikatas – tai LR Žemės ūkio ministerijos išduodamas kokybės ženklas, kuris liudija, kad produktai atitinka griežtesnius reikalavimus nei numatyta nacionaliniuose ir ES teisės aktuose. Jis užtikrina, kad maisto produktai yra natūralesni, sveikesni ir gaminami tausojant aplinką.
„Vilniaus paukštynas“, pirmasis iš Lietuvos vištienos gamintojų, pelniusių NKP sertifikatą ir galinčių žymėti savo produkciją ženklu „Nacionalinė kokybė Lietuva“.
Paklausta, kodėl vartotojui naudinga rinktis vištieną, pagamintą pagal NKP reikalavimus ir žymimą ženklu „Nacionalinė kokybė Lietuva“, Vilniaus paukštyno Kokybės kontrolės tarnybos vadovė Skirmantė Sokolovskienė teigia, jog šių produktų sudėtis yra natūralesnė, sveikesnė ir palankesnė vartotojui.
S. Sokolovskienė pažymi, kad svarbu ir tai, jog „Nacionalinė kokybė Lietuva“ ženklu žymima vištiena ir vištienos produktai bei jų gamybos procesai yra sertifikuoti ir kontroliuojami kiekviename etape nuo pat paukščių auginimo. Tai užtikrina, kad gaminant produktus pagal NKP sistemą laikomasi aukščiausių standartų. Svarbiausia, kad produktai turi būti užauginti ir pagaminti Lietuvoje, todėl vartotojus jie pasieks šviežesni dėl trumpesnės tiekimo grandinės.
Užauginta be antibiotikų
Vienas esminių šiuo ženklu žymimų vištienos produktų išskirtinumų – tai, kad vištienos produktai, pažymėti ženklu „Nacionalinė kokybė Lietuva“, pagaminti iš be antibiotikų užaugintų mėsinių viščiukų. Vadinasi, visą auginimo laikotarpį paukščiai nė karto nesirgo ir nebuvo gydyti antibiotikais. Tai užtikrina taikomi aukštesni gyvūnų gerovės standartai, specialus mėsinių viščiukų auginimo būdas, tinkamas mikroklimato palaikymas bei kraiko ir lesalo kokybė.
„Paukščiams suteikiamos tokios augimo sąlygos, kad natūraliai būtų stiprinamas jų imunitetas ir dėl to jiems nereikia antibiotikų. O tai galiausiai vertinga galutinio produkto vartotojui. Visas pasaulis šiuo metu kovoja su didėjančiu atsparumu antibiotikams. Nors mėsoje iki skerdimo antibiotikų nebelieka, joje gali likti dėl jų poveikio atsiradusių antibiotikams atsparių bakterijų. Šios, patekusios į organizmą, gali sukelti susirgimą, kurio gydymui daugelis antibiotikų bus neefektyvūs. Be to, gyvulininkystėje naudojami farmaciniai preparatai gali su mėšlu ar srutomis patekti į dirvožemį, o iš jo – ir daržoves, vaisius ir grūdus, taip pat ir į pieno produktus. Taigi, šių vaistų naudojimas gali paveikti net ir nevalgančius mėsos ar kitų gyvulinių produktų žmones“, – aiškina ekspertė.
Užtikrintas produktų saugumas
Kalbėdama apie kitus NKP sistemos keliamus reikalavimus, kokybės ekspertė išskiria ir atsekamumo užtikrinimą.
„Gamintojas, vystydamas gamybos grandinę nuo lauko iki stalo tai gali lengvai užtikrinti, nes kontroliuoja kiekvieną žingsnį. Mūsų atveju – nuo to, kad patys gaminamės lesalą pačių auginamiems paukščiams. iki pat produktų pristatymo į prekybos vietas. Kiekvienoje šios grandinės dalyje keliame aukščiausius kokybės ir maisto saugos reikalavimus. Būtent atsekamumas ir leidžia vartotojams būti ramiems dėl šiuo ženklu pažymėtos vištienos saugumo. Be to, atliekame griežtą kontrolę ir dėl salmonelės serotipų, siekiant užkirsti jiems kelią kiekviename gamybos etape“, – pažymi Vilniaus paukštyno atstovė.
Sveikatai palankesnė sudėtis
Ji taip pat vardija ir kitus NKP produktų išskirtinumus, kurie leidžia vartotojams pateikti sveikatai palankesnius vištienos produktus.
„Nacionalinė kokybė Lietuva“ ženklu pažymėti vištienos produktai turi būti pagaminti tik iš A klasės žaliavos, kuri atitinka tam tikrus šviežumo, tekstūros, kvapo ir kitus šiai klasei priskiriamus požymius. Produktai savo sudėtyje negali turėti GMO, juose negali būti aromato ir skonio stipriklių bei dažiklių, vištienos pusgaminių gamyboje negali būti naudojama mechaniškai atskirta mėsa ir užpildai bei baltyminiai mėsos pakaitalai, vištienos gaminiai turi atitikti aukščiausios rūšies reikalavimus.
Projektą remia Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija.