Gaminkite įvairius patiekalus

Norėtųsi, ypač tiems, kurie mėgsta grybauti ir valgyti grybus, kad jų miške būtų nuolat. Tuomet netektų sukti galvos, ką dabar daryti su pilnutėlėmis pintinėmis, kad grybų netektų išmesti.

Be abejonės, pirmas ir pats lengviausias būdas – gaminti. Grybai greitai genda, tad juos parsivežus namo iš miško reikėtų apkepti arba apvirti. Pats paprasčiausias būdas, jei prisirinkote baravykų ar voveraičių, grybus stambiai supjaustyti, apkepti keptuvėje su sviestu ir svogūnais, įdėti šiek tiek grietinės ir valgyti su bulvėmis.

Galite virti grybų sriubą, dėti jų į troškinius, naudoti padažams, net kugelį su baravykais galite kepti, tiks prie mėsos ir žuvies, ryžių, grikių ar makaronų. Interneto platybėse tikrai atrasite gausybę receptų kiekvienam skoniui.

Kepami baravykai

Kad ir kiek patiekalų sumanysite, jei grybų daug, visų vis tiek nesuvalgysite. Čia pasitarnaus kiti būdai, kaip grybus išsaugoti vėlesniam laikui.

Užsišaldykite

Itin paprastas, natūralus ir greitas būdas yra grybus šaldyti. Galima ir šviežius, ir apvirtus ar apkeptus. Šaldyti švieži grybai šaldiklyje galės išbūti iki metų, o apdorotus rekomenduojama suvartoti per 3–4 mėnesius. Šaldymui patariama rinktis jaunus, tvirtus grybus.

Visus grybus, kuriuos norėsite užšaldyti, pirmiausia būtina kruopščiai nuvalyti, kad ant jų neliktų žemių ir kitų nešvarumų. Tada grybus supjaustykite, jei turite visai mažyčių, galite palikti ir nepjaustytus.

Jei grybus norite šaldyti šviežius, bbbcgoodfood.com rekomenduoja iš pradžių juos sudėti ant padėklo ir įkišti į šaldiklį, kad sustingtų. Tada sudėti į šaldymui skirtus maišelius, juos uždarant išleisti orą ir vėl dėti į šaldiklį.

Šaldyti grybai

Jei norite šaldyti apdorotus grybus, vienas variantas yra juos apvirti, kitas – apkepti. Pirmuoju atveju pravers garų puodas, jei neturite – vadinamasis garų įdėklas, kurį galėsite uždėti ant įprasto puodo.

Pasiruoškite dubenį su itin šaltu vandeniu, greta ant lentelės pasitieskite popierinio rankšluosčio. Į puodą įpilkite vandens ir šaukštelį citrinos sulčių, grybus sudėkite į garų įdėklą. Kai vanduo užvirs, garuose grybus troškinkite apie 2–4 minutes. Tada nedelsdami grybus panardinkite į dubenį su lediniu vandeniu ir palikite tiek pat laiko, kiek laikėte garuose. Po to išimkite ir nusausinkite. Kai grybai nudžius, sudėkite ant padėklo ir užšaldykite. Sustingusius juos sudėkite į specialius šaldymui skirtus maišelius, juos uždarydami išleiskite orą ir vėl kiškite į šaldiklį.

Norint grybus kiek apkepti, pravers didelė keptuvė. Ant vidutinės ugnies joje įkaitinkite nedidelį gabalėlį sviesto, sudėkite paruoštus grybus ir dažnai maišydami kepkite 2–4 minutes (priklausomai nuo to, ar kaip stambiai supjaustėte grybus). Tada leiskite grybams atvėsti.

Atvėsusius išdėliokite ant padėklo ir užšaldykite, kol sutvirtės. Paskui sudėkite į specialius šaldymui skirtus maišelius, prieš sandariai uždarydami maišelį įsitikinkite, kad pašalinote oro perteklių.

Baravykai

Sudžiovinkite

Dar vienas būdas, kaip galima panaudoti grybus, – juos sudžiovinti. Sudžiovintus grybus vėliau galėsite naudoti troškiniams, sriuboms, padažams, koldūnams ir kitiems patiekalams.

Pirmiausia grybus nuvalykite, bet tam nenaudokite vandens – geriausia švelniai virtuviniu rankšluosčiu arba švelniu šepetėliu.

Priklausomai nuo to, kokius grybus ketinate džiovinti, galite pasirinkti – pjaustyti juos griežinėliais ar ne. Jei pjaustysite, o daugumą grybų teks pjaustyti, griežinėliai turėtų būti apie 1 cm storio, rašo alphafoodie.com.

Tada išdėliokite grybus ant kepimo popieriumi išklotos kepimo skardos. Jei grybai šiek tiek drėgni, nusausinkite popieriniu rankšluosčiu.

Grybus galite džiovinkite orkaitėje maždaug 54 laipsnių temperatūroje 4–8 valandas, kas 1–2 valandas grybus apverskite. Kai išdžius (neturėtų lenktis ir būti labai trapūs), išimkite juos iš orkaitės ir leiskite jiems visiškai atvėsti.

Jei turite džiovyklę, grybus galite džiovinti joje. Sudėkite juos vienu sluoksniu 52 laipsnių temperatūroje ir džiovinkite. Šis procesas gali trukti nuo 4 iki 12 valandų, priklausomai nuo grybų storio. Verta juos patikrinti maždaug kas valandą.

Džiovintus grybus reikėtų laikyti sandariuose induose (gali būti stikliniai) vėsioje, tamsioje vietoje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių, iki 12 mėnesių.

Svarbiausias patarimas: prabėgus keletui dienų po to, kai į indą sudėjote džiovintus grybus, patikrinkite, ar inde nėra drėgmės. Jei yra, pakartokite džiovinimo procesą šiek tiek ilgiau. Priešingu atveju visa džiovintų grybų partija supelys.

Džiovinti baravykai

Marinuokite

Norėdami išlaikyti grybus, kurių prisirinkote, juos galite ir marinuoti. Receptų yra įvairių, vieną jų siūlo allrecipes.com, kuriam reikės:

  • 1 nedidelio svogūno, supjaustyto plonais griežinėliais;

  • ⅓ puodelio raudonojo vyno acto;

  • ⅓ puodelio alyvuogių aliejaus;

  • 2 šaukštų džiovintų petražolių;

  • 1 valgomojo šaukšto rudojo cukraus;

  • 2 skiltelių česnako, nuluptų ir sutrintų;

  • 1 arbatinio šaukštelio druskos;

  • 1 arbatinio šaukštelio maltų sausų garstyčių;

  • 450 g šviežių grybų.

Vidutiniame puode sumaišykite svogūną, actą, alyvuogių aliejų, petražoles, rudąjį cukrų, česnaką, druską ir sausas garstyčias. Užvirinkite. Sumažinkite ugnį, įmaišykite grybus ir troškinkite 10–12 minučių, retkarčiais pamaišydami.

Grybų mišinį sudėkite į sterilius indus ir laikykite šaldytuve.

Marinuoti grybai

Sūdykite

Yra ir dar vienas būdas, kaip galima panaudoti grybus, – juos sūdyti. Receptų, kaip tai padaryti, galima atrasti įvairių, honest-food.net siūlo sūdyti grybus naudojant krapus, kmynus, česnakus, jei turite – ir kadagio uogas.

Jums reikės:

  • apie 1,5 kg šviežių grybų, nuvalytų;

  • druskos (1 kg grybų – apie 50–80 g);

  • 6–10 susmulkintų kadagio uogų (jei neturite, nebūtina);

  • 1 arbatinio šaukštelio džiovintų krapų arba 2 valgomųjų šaukštų šviežių;

  • 1 arbatinio šaukštelio kmynų;

  • 2 arbatinių šaukštelių maltų juodųjų pipirų;

  • 2 sutrintų česnako skiltelių.

Grybus virkite pasūdytame vandenyje 5 minutes. Nusausinkite ir leiskite jiems atvėsti, išdėlioję juos vienu sluoksniu ant popierinio rankšluosčio.

Nedideliame dubenyje sumaišykite visas žoleles ir prieskonius. Ant keptuvės dėkite ploną sluoksnį druskos, tada – sluoksnį grybų. Pabarstykite šiek tiek žolelių ir prieskonių. Užberkite dar šiek tiek druskos. Taip sluoksniuokite, kol sudėiste visus grybus. Užbaikite dar vienu sluoksniu druskos.

Ant grybų uždėkite švarią lėkštę ar dangtį ir suslėkite. Tam galite naudoti stiklainį, pripildytą vandens.

Palikite keturias dienas vėsioje, tamsioje vietoje (nereikia šaldyti). Po pirmos dienos patikrinkite, ar grybai yra panirę į savo sūrymą. Jei ne, užvirinkite apie 0,5 litro vandens su 2 šaukštais druskos ir leiskite jam atvėsti. Supilkite ant grybų.

Po keturių dienų grybus, sūrymą ir prieskonius perpilkite į švarius stiklainius ir laikykite šaldytuve. Jie taip gali stovėti keletą mėnesių.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją