Vis dėlto Feisbuko grybautojų grupėje galima rasti žmonių prikeltų nuotraukų, kuriose - įspūdingi laimikiai. Kai kas jau prisirinko pilnas pintines grybų.
„Turime tokią tradiciją – kasmet Tėvo dienos proga išeiname į gamtą. Pirmasis birželio savaitgalis mums yra tokia vasaros šventė, kuomet Mažeikių rajone išeiname pasižiūrėti retų augalų – plačialapių klumpaičių. Tyčia neieškodami tų grybų, tiesiog pamatėme, kad jie ten auga. Šiaip valgomi grybai, tokie kaip pavasariniai baltikai, Lietuvoje auga jau seniai, tačiau įprasti grybai, kaip lepšis, raudonikis, baravykas – jie įprastai auga šiek tiek vėliau. O dabar radome porą raudonviršių, lepšių“, – stebisi D. Makavičius.
Gamtininkui įdomu tai, jog šiuo metu grybai dar nėra spėję sukirmyti. Jo manymu, grybinės muselės, kurių lervos graužia grybus, šiuo metu dar nesirita, nes grybų dar nėra gausu. Tad šis laikotarpis itin sėkmingas grybautojams, kurie tikisi rasti sveikų, nesukirmijusių grybų.
„Šie metai tokie keistoki, vėsesni, pradžioj buvo sausoki, nebuvo kritulių. Tačiau pastebime tokį dalyką: jei vasara būna ekstremaliai sausa, karšta, grybiena išdžiūva, o prasidėjus lietingam rudeniui, grybautojams metai būna ypač sėkmingi. Dabar buvo sausas pavasaris, visi ūkininkai guodėsi, kad nėra vandens, o paskutiniu metu kai kuriose Lietuvos dalyse palijo, ypač Žemaitijoj – grybiena, matyt, gavo pirmąjį impulsą auginti vaisiakūnius. Ko gero, tuos raudonikius ir lepšius bus galima rasti visą birželį iki Joninių, o paskui vėl bus tuščias periodas ir tik rugpjūčio mėnesį galėsime toliau grybauti. Kas turi noro pasivaikščioti po mišką, dabar tam yra geriausias laikas“, – ragina gamtininkas.
Vis dėlto, D. Makavičius perspėja, kad jei laikotarpis nuo pavasario iki rudens bus lietingas, daug grybų galime nesitikėti, nes drėgmė augina ir tuos grybus, kurie pažeidžia kitų grybų grybieną.
„Geriausi metai grybautojams tada, kai būna sausa vasara, o jos pabaigoje gerai palyja – tada garantuotai rudenį derlius bus geras. Šis pavasaris buvo gan sausas, tai tose vietose, kur prieš savaitėlę palijo, žmonės turėtų bandyti laimę rasti vasarinių grybų. Daug neprisirinksi, bet bent kažkokiam padažui ar sriubai tikrai užteks. Malonumas išeiti į gamtą ir dar kažką parsinešt namo“, – sako gamtininkas.
Grybautojai jau džiaugiasi pirmaisiais laimikiais
Grybautojų bendruomenę vienijančioje feisbuko grupėje galima pastebėti, kad kai kuriuos grybautojus šiemet jau spėjo aplankyti ir didesnė laimė – štai, Suvalkijos miškuose grybaujančiai Aušrinei Velioniškienei šį savaitgalį ankstyvaisiais grybais beveik pavyko pripildyti pintinę. Grybus ji rinko Kalvarijoje, beržyne.
„Grybauju jau gal 29 metus, pradėjau su tėveliu grybauti dar vaikystėje. O grybauju daugiausiai Suvalkijoje ir Dzūkijoje. Šiaip dažniau Suvalkijoje, nes čia mano gimtas kraštas ir daugiau miškus pažįstu“, – sako nuotraukomis pasidalijusi moteris.
Ankstyvų grybų jau spėjo paragauti ir Remigijus Bendžius, jų aptikęs Jurbarko rajone. „Grybauju tiek, kiek save prisimenu. Visad tikiuosi gero sezono, bet ne nuo mūsų priklauso. Jeigu bus šilumos ir lietaus, bus ir grybų“, – viliasi grybautojas.
Pirmaisiais laimikiais grupėje jau spėjo pasidžiaugti ir Kaišiadorių, Kauno, Vilniaus, Jonavos rajonų gyventojai. Vis dėlto, aptikti grybų pavyksta ne visiems – dalis grybautojų tikina tikrinę aplinkinius miškus, tačiau dar nespėję pamatyti nė vieno grybo.