Štai grybautoja Kristina „Delfi“ tikina po mišką Panevėžyje vaikštinėjusi vos porą valandų, o laimikis – visa pintinė gražuolių grybų.
„Pirmą kartą tokiu laiku randu tikrinius baravykus. Ankstesniais metais nebent koks vienas kitas vasarinis baravykas tokiu laiku pasitaikydavo. Bet birželio pirmoje pusėje baravykų rinkusi nesu“, – „Delfi“ pasakoja Kristina.
Baravykas gastronomijos mylėtojų išskirtinai vertinamas dėl savo aromato ir pritaikymo įvairiuose patiekaluose. Be to, tai – itin sveikatai naudingas grybas, mat čia gausu baltymų ir ne tik. Būtent dėl baltymų gausos baravykus neretai pavadina augaline mėsa. Baravykuose taip pat esama daugybė organizmui reikalingų aminorūgščių, vitamino D, B grupės vitaminų ir lecitino, kuris prisideda prie cholesterolio mažinimo.
Lietuvoje žinomos 4 baravykų rūšys. Dažniausiai pasitaikantys – tikrinis baravykas (Boletus edulis, augantis šalia spygliuočių ir lapuočių medžių) ir pušyninis baravykas (Boletus pinophilus, augantis šalia pušų), vertingi valgomieji grybai, superkami komercijos tikslais.
Tuo tarpu vasarinis baravykas (Boletus reticulatus) auga šalia lapuočių medžių. Galiausiai, ketvirtoji rūšis bronzinis baravykas (Boletus aereus) yra retas, dažniausiai auga šalia ąžuolų, saugomas, įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą.
Norite pasidalinti savo atradimais? Kviečiame rašyti el. paštu pilieciai@delfi.lt