Sprendimas taikomas sutartims, sudarytoms iki 2023 metų birželio 1 dienos. Tai aktualu dešimtims tūkstančių vartotojų, nors daliai jų pinigai jau grąžinami.

Tiekėjams davė tris mėnesius

„Taryba šiandien priėmė sprendimą visų elektros energijos tiekėjų atžvilgiu grąžinti 8,3 mln. eurų buitiniams vartotojams ir mažoms bei labai mažoms įmonėms, kurioms buvo pritaikyti sutarties nutraukimo mokesčiai įvairia forma“, – pirmadienį žurnalistams sakė VERT pirmininkas Renatas Pocius.

Anot jo, tiekėjai taikė mokesčius, nes vartotojai nutraukė sutartis, sudarytas nuo 2021 metų liepos 15 dienos iki 2023 metų liepos 31 dienos.

„Tarybos vertinimu, elektros tiekėjai neturėjo tokios teisės, todėl yra įpareigojimas per tris mėnesius nuo sprendimo priėmimo dienos, tai reiškia, iki kovo mėnesio pabaigos turi būti grąžinti šitie mokesčiai - turi būti grąžinti mokesčiai, kurie surinkti iš vartotojų“, – teigė pirmininkas.

Sprendimas priimtas, nes gautas Europos Komisijos patikslinimas, dėl kurio kreipėsi Energetikos ministerija. Taip pat yra teismų sprendimai“, – sakė R. Pocius.

Renatas Pocius

Ragina ir vartotojus, ir tiekėjus būti aktyvius

Pasak jo, taryba atliko nepriklausomų tiekėjų patikrinimą ir dabar surinkta informacija. Nustatyta, kad grąžintinų sumų paskirstymas yra toks: 2,3 mln. eurų tenka buitiniams vartotojams, 6 mln. nebuitiniams vartotojams.

„Didžiąją dalį mokesčių sudaro „Enefit“ grąžinami mokesčiai vartotojams. Buitinių vartotojų atveju „Ignitis“ – beveik 700 tūkst. eurų, „Enefit“ – beveik 1,6 mln. eurų, „Elektrum Lietuva“ – 36,2 tūkst. eurų.

O kalbant apie nebuitinius, reikia atkreipti dėmesį, kad „Ignitis“ tokių mokesčių netaikė smulkioms ir labai mažoms įmonėms, tai yra 0 eurų. „Enefit“ – 3,6 mln. eurų ir „Elektrum Lietuva“ – 2,4 mln. eurų“, – sakė R. Pocius.

VERT nustatytos grąžintinos tikslios sumos eurais (dalis jau grąžinta):

Pasak R. Pociaus, iš „Ignitis“ 700 tūkst. eurų sumos jau grąžinti 500 tūkst. eurų.

Jis rekomendavo ir tiekėjams ir vartotojams būti aktyviems.

„Pirmiausia nepriklausomi tiekėjai turėtų kreiptis į vartotojus, bet lygiai taip pat – jeigu vartotojai turi tokių galimybių – mes irgi raginame būti aktyviems ir kreiptis į nepriklausomus tiekėjus. Tokiu atveju vartotojai greičiau atgaus pinigus“, – kalbėjo VERT pirmininkas.

Pasak VERT vadovo, taryba stebės, kaip tiekėjai bando grąžinti surinktus mokesčius. Paklaustas, kas bus, jeigu tiekėjai nuspręstų bylinėtis, jis teigė, kad tai yra šių bendrovių teisė.

„Tiekėjai gali bylinėtis, bet jie privalo vykdyti tarybos sprendimą, nebent teismas uždės laikinąsias apsaugos priemones, kur tas sprendimas bus sustabdytas“, – sakė R. Pocius.

Įvardydamas buitinių vartotojų skaičių, kuriems buvo arba tebėra aktualus sprendimas, jis iš viso nurodė dešimtis tūkstančių vartotojų. Per visas tris įmones jų būtų apie 89 tūkst.

„Dėl buitinių vartotojų sutarčių, kurios buvo nutrauktos: „Ignitis“ atveju yra beveik 58 tūkst., tačiau bendrovė yra informavusi tarybą, kad nemažai vartotojų daliai jau grąžinę pinigus. „Enefit“ – 22,2 tūkst. ir „Elektrum Lietuva“ – beveik 9 tūkst. sutarčių“, – sakė R. Pocius.

Anot jo, „Elektrum Lietuva“ jau dalį šių mokesčių grąžinusi, o „Enefit“ taip pat „proaktyviai stengiasi susisiekti su vartotojais ir grąžinti“, tačiau dabar jau yra konkretus tarybos įpareigojimas dėl termino, kada tai būtina padaryti.

elektra, skaitliukai, elektros laidai, energetika, energija, shutterstock

R. Pocius sako, kad vidutines sumas skaičiuoti nėra tikslinga, nes gali kilti painiava kaip ir su ESO beveik 160 mln. eurų permoka.

„Turbūt teisingiausia ir objektyviausia, kad kiekvienas vartotojas pagal tai, kokia ta suma buvo pritaikyta – vieniems gal 30 eurų, kitiems gal 100 ar 10 eurų – tai atitinkamai, pagal tai ir turėtų tos sumos būti grąžintos“, – sakė R. Pocius.

Yra ginčų ir su stambiais elektros vartotojais

Anksčiau skelbta, kad padėtimi nepatenkintos ir dalis stambių įmonių. VERT pirmininkas teigė, kad šis klausimas taip pat sprendžiamas.

„Be abejo, yra ginčų ir su stambiais elektros energijos vartotojais, mes kaip taryba buvo kaip mediatorius ir su keleto įmonių atstovais teko bendrauti, pavyko tarp tiekėjų ir stambių vartotojų rasti sprendimus: kai kurios sutartys buvo persirašytos, pakeistos nuostatos. Tačiau yra dalis sutarčių, kur yra prasidėję teisminiai procesai“, – komentavo jis.

VERT požiūriu, nepriklausomi elektros tiekėjai gali reikalauti tik tiesioginių nuostolių atlyginimo, kas yra numatyta ir Civiliniame kodekse.

„Tai reiškia, kad turėtų būti labai aiškiai įrodyta, jog nepriklausomas tiekėjas patyrė tiesioginių nuostolių. Ir mes esame nagrinėję keletą ginčų, gautų iš stambių vartotojų, ir matome, kad ne visais atvejais buvo sutarties nutraukimo mokesčiai pagrįsti tiesioginiais nuostoliais.

Netgi kai kurie nutraukimo mokesčiai buvo dvigubai didesni nei VERT nustatyti nuostoliai. Tai reiškia, kad stambių įmonių atveju tie mokesčiai ne visais atvejais nustatyti teisingai“, – kalbėjo R. Pocius.

Reguliuotojas jau ragino grąžinti mokesčius

VERT šiemet vasarį kreipiasi į nepriklausomus elektros energijos tiekėjus (NET), kad šie grąžintų nuo 2021 metų liepos 15 dienos iš buitinių vartotojų ir mažų bei labai mažų įmonių gautas netesybas ir kitus mokesčius, pritaikytus keičiant elektros tiekėją ar nutraukiant sutartį.

Taip pat reguliuotojas paragino atsisakyti visų tuo metu (tai yra, 2024 metų vasarį) pareikštų reikalavimų dėl netesybų ir bet kokių mokesčių mokėjimo minėtoms vartotojų grupėms.

Kartu reikalauta nutraukti išieškojimo veiksmus, pakoreguoti egzistuojančias sutartis su buitiniais vartotojais bei mažomis ir labai mažomis įmonėmis, kad netesybos ar kiti mokesčiai nutraukiant sutartis ar keičiant tiekėją negali būti taikomi.

Pasak VERT, Europos Komisija yra pateikusi nuomonę dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl elektros energijos vidaus rinkos bendrųjų taisyklių. Lietuvos atveju ši direktyva į nacionalinę teisinę bazę perkelta taip, jog namų ūkiai bei mažos įmonės neturi mokėti nepriklausomiems teikėjams pakeitimo ar sutarties nutraukimo mokesčių.

Elektros vartotojams bus grąžintos iš jų pareikalautos netesybos

Primename, kad nuo 2023 metų birželio 1 dienos įsigaliojo Elektros energetikos įstatymo nuostatos, jog buitiniams vartotojams, labai mažoms ir mažoms įmonėms negali būti nustatyti sutarties nutraukimo, tiekėjo keitimo mokesčiai ir (ar) netesybos už vienašališką sutarties nutraukimą.

„Delfi“ šių metų pradžioje rašė, kad dalis vartotojų vis tiek sulaukia reikalavimo sumokėti netesybas arba vadinamąjį „rezervacijos“ mokestį už nutrauktas sutartis. O Seimo komitete kilo ginčų, ar pagal Lietuvos teisę tos netesybos draudžiamos tik nuo 2023 metų birželio, ar vis dėlto – nuo seniau. Šalies institucijos tuomet nutarė kreiptis išaiškinimo į Europos Komisiją.

Bendrovė „Enefit“ tąkart sakė „Delfi“, kad vadinamasis rezervacijos mokestis yra numatytas tik turintiems ilgalaikes – 84 ir 72 – mėnesių sutartis. „Elektrum Lietuva“ dar 2023 metų vasarį komentavo naujienų portalui, jog savo naujausiems planams netaiko jokių papildomų sutarties nutraukimo sąlygų ir klientai be jokių mokesčių ar kitokių ribojimų gali nutraukti sutartis kada panorėję.

Ignitis“ šiemet balandį sakė, jog niekada netaikė baudų, rezervacijos mokesčių ar jokių kitokių mokesčių, trukdančių vartotojui nutraukti sutartį, o iki 2023 metų birželio 1 dienos buvo leidžiamas sutartinis reikalavimas nutraukiant sutartį grąžinti suteiktas nuolaidas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (7)