Finansų analitikas Marius Dubnikovas kalbėjo, kad kainos dar galėtų kilti net penktadaliu.

„Daugiau nei 20 proc. pabrangimas, penktadaliu, tikrai labai tikėtinas. O kiek į viršų, šiuo metu praktiškai atspėti, vartoju žodį atspėti, turbūt ir nebeįmanoma“, – sakė jis.

Pricer.lt vadovas Arūnas Vizickas tikino, kad kainas reguliuos rinkos ekonomika, o jos augs tiek, kol gyventojai pradės atsisakyti tam tikrų dalykų.

„Tada, atitinkamai, ateis kažkoks klausimas: ar ne per brangiai mes prekiaujame?“, – apie prekybininkus teigė jis.

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininko Raimundo Juknevičiaus teigimu, klausimas dabar čia lieka tik vienas.

„Ar galės vartotojai mokėti tokią aukštą kainą už maistą?“, – klausė jis.

Iš pasaulinės maisto žaliavų rinkos pasitraukus trims dideliems žaidėjams – Rusijai, Ukrainai ir Baltarusijai – baiminamasi maisto žaliavų deficito. Ukraina yra viena didžiausių grūdų eksportuotojų pasaulyje, o dėl karo jos eksportas ženkliai susitrauks.

„Iš Ukrainos pats eksportas susitrauks daugiau negu du kartus, nes eksportuojama bus tai, kas atlieka nuo vidinio poreikio“, – kalbėjo R. Juknevičius.

Prognozuojama, kad į pasaulio rinką bus tiekiama mažiau grūdų ne tik maistui, bet ir gyvulių pašarams. O, anot jo, pašarams brangstant, neišvengiamai brangsta visi gyvulininkystės produktai: tiek pienas, tiek kiaušiniai, tiek mėsa.

Ekonomistas M. Dubnikovas aiškino, kad kylant augalinės kilmės produktų kainoms, brangsta ir visi kiti produktai. Kainų kilimui įtakos, pasak jo, turi ir naftos bei jos produktų kaina: atvežti maisto produktus kainuoja vis brangiau.

„14 procentų pabrangimas vėlgi per labai trumpą laiko tarpą. Prie naftos turime pridėti ir dujas: dujos šiandien dienai iš esmės yra lygu elektrai. Elektra paprastai gaminiuose sudaro nuo 5 iki kokių 15 procentų produkcijos savikainos. Tai nepamirškime, kad elektra šiais metais pabrango kone 3 kartus verslui“, – sakė jis.

Dar viena kainų dedamoji – trąšos, naudojamos ūkininkavimui. Šios anksčiau buvo vežamos iš Baltarusijos. Rinką sankcionavus – tenka pirkti gerokai brangesnes.

„Tai iš tikrųjų gali atsiliepti ir ūkininkų veiklai, nes ūkininkams atitinkamai reikia įdėti gerokai daugiau pinigų, kad pradėti auginti derlių ir atitinkamai rudeniop jau rį renkant savikaina viso šito proceso bus gerokai aukštesnė“, – sakė A. Vizickas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)