ECB rugsėjui beįpusėjant nusprendė antrą kartą šiais metais mažinti bazines palūkanų normas. 25 baziniais punktais – iki 3,5 procento. Pirmą kartą 25 baziniais punktais palūkanos sumažintos dar birželį,

ECB palūkanų mažinimas turi tiesioginį poveikį finansų rinkoms. Bankams skolintis tampa pigiau, o tuo pačiu atitinkamai bankai ir kitos finansų institucijos klientams gali skolinti pinigus pigiau.

Tai lemia mažesnes palūkanų normas finansų įstaigų klientams ir jokia išimtis tie klientai, kurie turi lizingo sutartis arba ruošiasi jas pasirašyti.

Kintamų palūkanų normų lizingo sutartys tiesiogiai reaguoja į ECB palūkanų pokyčius. Kai ECB mažina palūkanas, lizingo palūkanų normos taip pat gali mažėti, todėl įmokos gali sumažėti esamų sutarčių turėtojams. Fiksuotų palūkanų sutartys nebus tiesiogiai paveiktos esamų sutarčių atžvilgiu, tačiau ateityje sudaromos sutartys greičiausiai bus su mažesnėmis palūkanomis, jei ECB palūkanos ir toliau bus žemos.

Žinoma, ECB sprendimai nėra kokia nors burtų lazdelė, kuria pamojus viskas staiga gali pasikeisti. Juk ir pačios įmonės viską planuoja gerokai į priekį. Tačiau, kadangi lizingo sutartys dažnai yra susijusios su palūkanų normomis, akivaizdu, kad reguliarūs pokyčiai ECB politikoje gali ateityje pastebimai paveikti lizingo kainą bei sąlygas, o galiausiai ir prieinamumą vartotojams, kurie, pavyzdžiui, verslo poreikiams perka transporto priemones.

Juk, pavyzdžiui, net ir keliasdešimčia eurų mažesnė mėnesinė įmoka per vienus metus gali sudaryti reikšmingą sumą – bendroje sumoje ji sumažėja net keletu šimtų eurų.

Ką turiu omenyje sakydamas, kad, jeigu prognozės ir ECB planai nesikeis, bus skatinamas aktyvesnis automobilių parko atnaujinimas?

Tai, kad, pavyzdžiui, jeigu remiantis „AutoTyrimai“ bendrovės bei VĮ „Regitra“ duomenimis, 2023 m. sausį–gruodį Lietuvoje iš viso buvo įregistruoti 30 793 nauji lengvieji automobiliai, t. y. 6,7 proc. daugiau nei atitinkamu laikotarpiu 2022 metais (28 865), tai ateityje tokie skaičiai gali pastebimai išaugti ir siekti 10 ar daugiau procentų.

Palankesnės sąlygos – didesnė paskata ir kitoks vartotojų požiūris

Kaip ir minėjau, jeigu prognozės toliau nesikeis, mažinamos palūkanos, tikėtina, ateityje gerins lizingo sąlygas ir prieinamumą platesniam vartotojų ratui. Tai reiškia, kad privatūs asmenys ar įmonės, kurie anksčiau galėjo negauti lizingo dėl aukštų palūkanų ar didesnių finansinių įsipareigojimų, vyraujant pokyčiams, tikėtina, galės gauti finansavimą palankesnėmis sąlygomis.

Jei ECB švelnins pinigų politiką ir ateityje, tikėtina, kad dėl mažesnių palūkanų sumažės bendra lizingo kaina ilguoju laikotarpiu. Na, o tai apskritai keliskart padidintų lizingavimo patrauklumą, nes vartotojai, pavyzdžiui, galėtų lizinguoti automobilius su mažesnėmis sąnaudomis per visą lizingo laikotarpį.

Išsivysto grandininė reakcija. Drįsčiau prognozuoti, kad mažesnės palūkanų normos bei prieinamesnis lizingas stipriai paskatintų tiek privačius asmenis, tiek verslus atnaujinti savo automobilių parką, ypač įsigyjant ekologiškesnius ar efektyvesnius modelius, kurių pardavimai pastaruoju metu buvo sustoję.

Kokia būtų nauda, jei vėl išaugtų ekologiškų automobilių paklausa, net ir daug kalbėti nereikia. Nors daug kalbama apie ekologiškumą transporto srityje, Europos automobilių gamintojų asociacijos (ACEA) naujausia statistika rodo, kad elektromobilių pardavimai Europoje smunka jau keletą mėnesių iš eilės, o, pavyzdžiui, „Regitros“ duomenimis, iki šių metų rugsėjo Lietuvoje įregistruota maždaug 300 mažiau elektromobilių nei tuo pačiu laikotarpiu pernai.

Galiausiai, jeigu kalbame apie galimai išaugsiančius transporto priemonių įsigijimus, visame tame labai svarbus aspektas yra ilgalaikis augimas ir konkurencija. Kai ECB mažina palūkanas, pradėti siūlyti patrauklesnes sąlygas pradės vis platesnis ratas finansų įstaigų. Įsigalės didesnė konkurencija, o ji bus ypač naudinga vartotojams, nes šie drąsiai derėsis dėl geresnių sąlygų – tiek dėl mažesnių palūkanų, tiek dėl, pavyzdžiui, geresnių visų kitų bendrų lizingo sąlygų.

Ne veltui dažnai sakoma, kad pokyčiai yra vienintelis dalykas, kuris neša progresą.

Galbūt su pasvarstymais per daug skubėti ir nereikia, tačiau remiantis įprastomis tendencijomis, reguliarus ECB pinigų politikos švelninimas ateityje tikrai gali reikšti kur kas didesnes galimybes išplėsti automobilių parkus. Bus daug lengviau atsinaujinti automobilius, nei tai buvo galima padaryti anksčiau.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją