Jautiena – baltymų šaltinis

Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pranešime žiniasklaidai teigia, kad jautienoje gausu ne tik aukštos kokybės baltymų, bet ir mineralų: geležies, cinko, fosforo, seleno.

„Baltymai būtini raumenų augimui ir atstatymui, imuninės sistemos veiklai palaikyti bei įvairiems kitiems žmogaus organizmo procesams. Ši medžiaga taip pat labai svarbi fermentų ir hormonų gamybai. Be to, jautiena yra turtinga B grupės vitaminais: joje yra B12, B6, niacino (B3), riboflavino (B2) ir pantoteno rūgšties (B5). Jie yra būtini baltymų bei energijos gamybai, kraujodarai, nervų veiklai, sveikos odos, plaukų ir akių būklei“, – apie jautienos naudą pasakoja dr. E. Gavelienė.

Visgi gydytoja įspėja, kad valgymui reikėtų rinktis liesesnes šios mėsos dalis. „Verta jautieną ruošti taip, kad nereikėtų pridėti papildomų riebalų. Tam puikiai tinka, pavyzdžiui, kepimas ant grotelių. Rekomenduojamas jautienos porcijos dydis – 85–113 gramų“, – sako mitybos ekspertė.

Brandintos jautienos marinuoti nereiks

Norint pasigaminti skanią vakarienę ar palepinti svečius dar neragautais skoniais, nebūtina verstis per galvą. Anot prekybos tinklo „Rimi“ mėsos technologo Vido Nadzeikos, tam prireiks tik ant grilio iškepti paruoštos parduotuvėje įsigytos brandintos jautienos.

„Ši mėsos rūšis yra fermentuota, brandinta ir minkštesnė nei įprasta jautiena, todėl prieš dedant ant grilio jos neprireiks marinuoti, užteks apibarstyti druska ir pipirais bei kepti. Po kepimo rekomenduojama kepsnį įdėti į šiltą indą ir uždengti ar suvynioti į foliją, taip leidžiant mėsai „pailsėti“ po kepimo apie 1–2 minutes. Tokiu būdu ji bus dar sultingesnė. Brandinimo technologijos metu mėsa mažiausiai 21 dieną laikoma specialiame įrenginyje, 0–2 laipsnių temperatūroje, tai leidžia mėsai pašalinti visus nereikalingus skysčius, pakeisti savo struktūrą ir kiek suminkštėti“, – sako specialistas.

Kalbėdamas apie skirtingas jautienos rūšis, ekspertas pabrėžia, kad jos skiriasi tiek savo riebumu, tiek struktūra. „Išpjova yra dažniausiai vartojama jautienos dalis, kuri pasižymi išskirtiniu skoniu. Ji yra geresnės struktūros bei minkštesnė. Kalbant apie nugarinę reikėtų išskirti tai, kad ji gali būti šiek tiek sausesnė. Tiesa, šių abiejų jautienos rūšių riebumas yra ganėtinai panašus. Kiek riebesnė jautienos dalis – antrekotas, todėl ją apkepti reikėtų kiek trumpiau. Iš esmės, visos jautienos dalys yra išskirtinės, tad jas derėtų rinktis pagal skonį“, – pažymi V. Nadzeika.

Jei norite nustebinti svečius, brandintos jautienos didkepsniai niekada nenuvils.

Brandintos jautienos didkepsniai ant grotelių

Patiekalui reikės:

4 vnt. brandintos jautienos didkepsnių;

Penkių pipirų mišinio;

Druskos;

Alyvuogių aliejaus.

Gaminimo eiga:

  1. Brandintos jautienos didkepsnius išėmę iš pakuotės nusausinkite popierine servetėle, patepkite alyvuogių aliejumi, pabarstykite druska ir penkių pipirų mišiniu.

  2. Mėsą dėkite ant gerai įkaitintų, švarių ir aliejumi pateptų grotelių.

  3. Jei norite mažiau iškepusio kepsnio, didkepsnius kepkite po 3 min. iš kiekvienos pusės, priklausomai nuo mėsos storio. Jei mėgstate gerai iškepusius kepsnius, kepkite po 6 min. iš kiekvienos pusės.

  4. Tiekite su šviežiais pomidorais ir kitomis daržovėmis.

Skanaus!