Paryžiaus olimpinių žaidynių dailiojo jojimo „Grand Prix“ rungtyje dalyvauja net 60 duetų, suskirstytų į šešias grupes po dešimt.

Pirmos trys grupės startavo šiandien, kitos trys – trečiadienį. J.Vanagaitė-Samuilė su Nabab pasirodė pirmos A grupės gretose ir teisėjai mūsų šalies dueto debiutą žaidynėse įvertino 69,208 balo. Tai – 6-as rezultatas šios grupės 10-uke.

Po pasirodymo J. Vanagaitė-Samuilė atrodė labai laiminga, šypsojosi publikai, mojavo tribūnoms ir siuntė sirgaliams širdeles.

„Sunku net kalbėti. Aš nepamenu nieko, kas ką tik įvyko (juokiasi). Išjojau ir toks tarsi užtemimas. Nežinau, net kaip sekėsi. Rezultatą mačiau. Sakyčiau, stabilus įvertinimas man. Rekordo kažkokio nepagerinau.

Reikia nepamiršti, kad tai – olimpinės žaidynės. Jaudulys daro savo. Jojau pirmą pusę ir buvo toks jausmas, kad „ei, Juste, dirbk!“ (juokiasi). Jautėsi toks, truputį, pasimetimas. Gal kitaip ir negalėjo būti? Viską įvertinus, manau, psichologiškai visai neblogai laikiausi“, – šviežiais su LTOK.lt įspūdžiais po pasirodymo dalinosi J.Vanagaitė-Samuilė.

Geriausiai įvertintas danės Nannos Skodborg ir žirgo Zepter pasirodymas – 78,028 balo.

Antroje vietoje – Nyderlandų raitelė Dinja van Liere ir žirgas Hermes – 77,764 balo.

Po dviejų varžybų dienų į rugpjūčio 4 d. vyksiantį finalą pateks po du geriausius kiekvienos grupės raitelius ir jų žirgus bei dar šeši geriausi pagal rezultatus duetai.

Dalyvavimas olimpinėse žaidynėse svarbus įvertinimas tiek pačiai sportininkei, tiek ir Lietuvai. J. Vanagaitė-Samuilė tapo pirmąja nepriklausomos šalies istorijoje raitele olimpinėse žaidynėse. Iki nepriklausomybės atkūrimo Raimundas Udrakis buvo vienintelis Lietuvos raitelis, 1988-aisiais dalyvavęs Seulo olimpinėse žaidynėse.

„Manau, kad tai yra ilgo, nuoseklaus darbo rezultatas ir, aišku, tinkamas žirgas. Mėgstu juokauti, kad ir koks tu geras raitelis bebūtum, ant karvės niekur nenujosi. Žirgas yra išskirtinis, išskirtinai geras.

Mes esame kaip duetas, turime būti sulipę, suaugę. Aš, kaip raitelis, radau tokį žirgą, o jis mane rado kaip raitelę. Kaip junginys mes esame labai stiprus. Didžiąja dalimi galiu sakyti „ačiū“ savo žirgui“, – nedvejodama nuopelnus Kebabėliui skiria sportininkė.

Dailiojo jojimo srityje madas diktuoja tokios šalys kaip Vokietija, Didžioji Britanija, Nyderlandai, Danija, Belgija, Prancūzija.

Prieš varžybas J. Vanagaitė-Samuilė savo šansus Paryžiuje vertino blaiviai.

„Jokių. Deja, jokių, – kalbėjo apie šansus Paryžiuje įsimaišyti tarp šių šalių atstovų ir nustebinti. – Tai subjektyvus sportas ir aukščiau bambos neiššoksi. Dailiajame jojime viskas yra aišku ir paprasta. Žinau, kad į pirmą dvidešimtuką patekti šansų nebus jokių, net ir padarius viską idealiai savo lygyje“.

Nuo mažumės aistrą jojimui ir žirgams jautusi Justina – pripažinimą įvairiose arenose pelniusi raitelė. Tarptautinėse varžybose ji debiutavo 2020 metais, o 2021 ir 2022 metais tapo Lietuvos čempione.

Į žaidynes kelionė – net 3 paras

Dėl specifinio krovinio olimpinės vėliavnešės J. Vanagaitės-Samuilės kelionė į Prancūzijos sostinę užtruko tris paras.

Lėtino ne trispalvė, prieš žaidynes gauta iš prezidento Gitano Nausėdos rankų.

Kad nenuvargintų kaitra, eržilas Nabab iš Lietuvos buvo vežamas tik tamsiuoju paros metu, o dienomis ilsėdavosi pakelės žirgynuose.

Keturkojį priekaboje gabeno pati 34-erių raitelė, padedama grumės (žirgo priežiūra besirūpinančios asistentės) Linos Leonavičiūtės.

„Čia jokia pirmiena. Justina visur taip važinėja, ir paprastai – viena pati“, – kalbėdamas su „Delfi“, dėl galimų savo įdukros kelionės nepatogumų nenuogąstavo Ramūnas Bogdanas.

Jis lankėsi 1992 metų Barselonos olimpinėse žaidynėse kaip tuomečio valstybės vadovo Vytauto Landsbergio patarėjas, o dabar į Paryžių patraukė būdamas oficialus olimpinės delegacijos narys. Kartu su visa šeima, – ją žinomas tarptautinių santykių ekspertas užkrėtė meile žirgams.

Žirgų sportas gali žavėti elegancija ir etiketu, tačiau tai nereiškia, kad jame sukasi tik baltarankiai.

Lietuvos raiteliams kelias į olimpines žaidynes taip pat nebuvo klotas raudonu kilimu, plačiau apie tai – šioje Mindaugo Augusčio publikacijoje: delfi.lt/a/120038626.