Ankstyva investavimo pradžia ir pamokos
Matas investavimu susidomėjo labai anksti – būdamas vos 13-kos metų. Pradėjęs nuo spekuliavimo opcionais – finansinėmis priemonėmis, leidžiančiomis investuotojui numatyti akcijų kainos pokyčius ir iš to gauti pelną arba patirti nuostolį – jis greitai suprato, kad būdai, siūlantys greitą ir lengvą uždarbį, dažnai tėra optinė apgaulė.
„Internete pamačiau reklamas, kuriose teigiama, kad galima tapti milijonieriumi per kelias savaites, jei tinkamai investuoji į opcionus. Buvau labai jaunas ir naivus, todėl patikėjau. Pradėjau intensyviai sekti grafikus, prisijungiau prie įvairių platformų ir per mėnesį praradau visas tuo metu nedideles investuotas santaupas,“ – investavimo pradžią laidoje „Kaip“ prisiminė jaunasis investuotojas.
Nors anksčiau svajojo tapti virtuvės šefu, dabar Matas aktyviai kaupia patirtį finansų srityje. Jis dalyvauja įvairiose praktikose ir mokosi iš geriausių specialistų, nes tiki, kad kokybiški verslo ryšiai ir kontaktai yra vienas svarbiausių sėkmingos karjeros elementų. Anot Mato, praktikų metu galima įgyti ne tik teorinių žinių ar praktinių įgūdžių, bet ir gauti puikią progą jaunam žmogui suprasti, kokia kryptis jam tinkamiausia.
Kaip finansiškai stiprinti ugdymo įstaigas?
Šiuo metu M. Baliukonis vadovauja Vilniaus jėzuitų gimnazijos fondui, kurio misija – sukurti tvirtą finansinį pagrindą mokyklos ilgaamžiškumui užtikrinti. Fondas veikia pagal tarptautinę praktiką, kai surinktos lėšos yra investuojamos, o iš gautos grąžos finansuojami įvairūs projektai:
„Mūsų tikslas – ne tik gauti paramą, bet ir užtikrinti, kad šios lėšos būtų panaudotos protingai, generuojant pastovią grąžą, kuri ilgainiui leis mokyklai augti ir klestėti be nuolatinės rėmėjų pagalbos. Siekiame užtikrinti, kad mokykla taptų finansiškai nepriklausoma ir galėtų naudotis šiuolaikiniais ištekliais bei inovacijomis.“
Matas taip pat džiaugiasi galimybe padėti talentingiems mokiniams ir mokytojams. Fondas remia gabius mokinius, kuriems reikalingos papildomos lėšos tarptautiniams konkursams ar brangioms mokymo priemonėms įsigyti. Jo teigimu, fondas orientuojasi tiek į socialiai pažeidžiamus mokinius, tiek į visus, kurie siekia akademinių aukštumų. Be to, fondo veikla apima ir mokytojų tobulėjimą bei geresnių darbo sąlygų kūrimą:
„Jauni mokytojai, norėdami užsitikrinti orų pragyvenimą, dažnai dirba keliose vietose. Tai atima jų laiką ir energiją, kuri galėtų būti skirta mokymui ir tobulėjimui. Norime suteikti stipendijas ir finansinę paramą mokymams, kad mokytojai galėtų visą dėmesį skirti pedagoginei veiklai ir nuolat tobulinti savo žinias.“
Mato vizija – ne tik sėkmingai valdyti Vilniaus jėzuitų gimnazijos fondą, bet ir paversti jį pavyzdžiu kitoms mokykloms bei organizacijoms Lietuvoje. Jo manymu, fondas gali parodyti, kaip efektyviai investuoti į mokyklą, jos mokinius ir mokytojus, sukuriant ilgalaikę pridėtinę vertę bei užtikrinant, kad gimnazija augtų kartu su bendruomene. Taip pat numatoma, kad mokytojai gali nevaržomai dalintis savo žiniomis ir patirtimi ne tik gimnazijoje, bet ir kitose ugdymo įstaigose, taip prisidedant prie platesnio Lietuvos švietimo sistemos tobulinimo.
Jaunosios kartos investavimo filosofija ir sveiko gyvenimo balansas
Matui investavimas yra ne tik darbas, bet ir aistra bei nuolatinis mokymosi procesas. Jis įsitikinęs, kad net mažos sumos, investuojamos į plačiai diversifikuotus akcijų krepšelius ar indeksus, gali padėti pasiekti ilgalaikę finansinę nepriklausomybę.
„Investavimas turėtų būti kiekvieno žmogaus finansinio raštingumo dalis, nes tai leidžia apsisaugoti nuo infliacijos, užsitikrinti finansinį stabilumą ir ilgainiui kaupti turtą. Jauni žmonės turi unikalią galimybę eksperimentuoti, kadangi dažniausiai investuoja nedidelėmis sumomis, tad, net ir praradus pinigus, tai bus vertinga pamoka, kuri vėliau atsipirks dvigubai. Mano patarimas – klyskite drąsiai, nes tik taip galėsite suprasti, kaip veikia rinkos mechanizmai,“ – tvirtina abiturientas.
Matas tiki, kad jaunimas turėtų išnaudoti visas galimybes, kurios padeda suprasti jų potencialą, atrasti tinkamą karjeros kelią bei nustatyti asmenines ribas. Šis procesas padeda atrasti pusiausvyrą tarp darbo ir poilsio, o tai yra būtina ilgalaikiam produktyvumui užtikrinti.
„Svarbu išmokti atsirinkti, kur investuoti savo laiką, nes tik tada galima siekti kokybės ir išvengti perdegimo. Norint išlaikyti sveiką balansą, būtina derinti darbą su poilsiu, sportu ir saviugda,“ – Workland studijoje filmuojamoje „Kaip“ laidoje pasakojo Matas.
Jo požiūris į darbą ir laisvalaikį per laiką evoliucionavo – nuo ankstesnio požiūrio „sakyk viskam taip“ iki sąmoningo veiklų atrinkimo, kurios turi ilgalaikę vertę. Dabar Matas supranta, kad laiko skyrimas poilsiui ir asmeniniam tobulėjimui yra būtinas, nes ilgainiui tai padeda išlaikyti motyvaciją, energiją bei išvengti perdegimo.
Daugiau apie tai, kaip pradėti investuoti, atrasti savo karjeros kelią bei kokios šiuolaikinės akademinės tendencijos – laidoje „Kaip“ per Delfi Video ir Delfi YouTube kanale: