Ką sėti nuėmus bulvių derlių
Pirmiausia supraskime, kas yra sideratai. Sideratai – tai augalai, kurie auginami tam, kad vėliau būtų įterpti į dirvą ir taip pagerintų jos struktūrą, praturtintų ją azotu ir stabdytų piktžolių augimą.
Sideratams priskiriami:
garstyčios;
facelija;
liucerna;
dobilai;
ankštiniai augalai;
lubinai;
pienės;
vikiai;
pašariniai (aliejiniai) ridikai;
rapsai;
miežiai;
rugiai;
avižos.
Tai yra, viskas, kas po pasodinimo gali greitai užauginti žaliąją masę. Bulvėms tinka bet kokie sideratai, išskyrus nakvišinius.
Kada sėti sideratus – rudenį, vasarą arba pavasarį
Čia viskas priklauso nuo to, kada nuėmėte derlių. Vadinasi, išrinkote bulves, palijo – ir galite sėti nelaukdami rugsėjo. Sideratus galima sėti visame darže, ne tik lysvėse po bulvių.
Šalnų išvakarėse daržą perkaskite ir sideratų daigus pasėkite į dirvą, kol jie dar nepradėjo žydėti – taip jie per žiemą supus, atkursite derlingą sudėtį ir atsikratysite daugybės problemų.
Daržą galima suarti pavasarį, o sideratus sėti vėliau, tačiau rudeninis arimas leidžia geriau praturtinti dirvą, todėl geriau jų sėjos neatidėlioti.
Skirtingi sideratai veikia skirtingai:
žirniai, liucernos, pienės, lubinai – prisotina dirvą azoto, pienės taip pat padeda kovoti su vieliniais kirminais;
pašarinės pupos – mažina dirvos rūgštingumą;
pašariniai (aliejiniai) ridikai – kovoja su nematodais ir piktžolėmis;
rugiai – padeda prisotinti dirvą kalio ir fosforo, taip pat kovoja su vielinėmis kirmėlėmis;
miežiai – padidina drėgmę labai sausoje dirvoje;
avižos – lengvina dirvą.
Visi javai kaupia organines medžiagas, purena dirvą ir saugo nuo ligų. Kodėl darže reikia sėti garstyčias? Jos ypač tinka po bulvių – praturtina dirvožemį azotu, fosforu ir kaliu ir padeda padidinti derlių.