Ertmės agurkuose paprastai susidaro dėl nepakankamo maisto medžiagų pasisavinimo arba jų pertekliaus, nereguliaraus laistymo ir (arba) nepakankamo apdulkinimo. Toliau – išsamūs nurodymai iš portalo „Supersadovnik“, padėsiantys užsiauginti pilnavidurių, marinuoti tinkamų agurkų.

Kas lemia tuščių ertmių atsiradimą agurkų viduje?

1. Aplinkos sąlygos

Karštis ir sausmetis – labiausiai tikimybę, kad agurkai užaugs tuščiaviduriai, lemiantys veiksniai. Agurkai mėgsta tokią aplinką, kurioje nuolatos drėgna – tada jie puikiai veša ir vystosi. Užsitęsęs sausmetis arba nereguliarus laistymas laisvai gali būti tuščių ertmių atsiradimo priežastimi. Pirmiausia, sodindami atsižvelkite į nurodymus dėl atstumo tarp daigų ir, antra, pasistenkite laikytis laistymo grafiko.

2. Azoto perteklius dirvoje arba žemas boro lygis

Pernelyg didelis kiekis azoto gali nulemti pernelyg spartų agurkų augimą, o kai taip nutinka, vidinė daržovių dalis gali nespėti pasivyti išorinės. Taigi, reikėtų sumažinti naudojamų trąšų kiekį.
Jei įtariate, kad augalams stinga boro, lapus apipurkškite tirpalu, pasigamintu su nedideliu kiekiu boro rūgšties (pusę arbatinio šaukštelio šios medžiagos ištirpinkite 4 litruose vandens).

3. Netinkamas apdulkinimas

Kiaurymė agurko viduje gali atsiverti toje vietoje, kurioje turėtų būti sėklos, bet jų nėra, kadangi nesusiformavo. Jei taip nutiko, greičiausiai agurkai buvo netinkamai apdulkinti. Būtent neužsimezgusios sėklos yra dažnai įvardijama ertmių atsiradimo ne tik agurkuose, bet ir arbūzuose bei panašiose kultūrose priežastis. Sėklų gali nebūti ir dėl netinkamo apdulkinimo, ir dėl to, kad jos bręsdamos sunyksta.

Karštas ir sausas oras sumažina žiedadulkių gyvybingumą, be to, apdulkinimo metu žiedas gali apdegti. Tai, lygiai kaip ir nepakankamas kiekis vabzdžių pernešamų žiedadulkių, yra viena iš nevisaverčio apdulkinimo priežasčių.

Agurkai

4. Genetika

Tikra tiesa, kad ne visos agurkų veislės vienodai linkusios į ertmių atsiradimo problemą – vienos daugiau, kitos mažiau. Štai kodėl pravartu pasidomėti konkrečių veislių specifika.

5. Agurkai per ilgai išstovi iki marinavimo

Pagaliau, jei marinuoti agurkai tuščiaviduriai, labai gali būti, kad buvo praėję pernelyg daug laiko tarp derliaus nurinkimo ir agurkų paruošimo. Atminkite: agurkus, jei tik įmanoma, reikia sunaudoti ne vėliau kaip per 24 valandas nuo nuskynimo. Jei šitai neįmanoma, iki marinavimo laikykite agurkus šaldytuve. Norėdami išrinkti agurkus, kurie gali būti tuščiaviduriai, ieškokite tokių, kurie pamerkti į vandenį iškyla į paviršių.

Kaip atrodo marinuoti tinkami agurkai?

Jei agurkus ketinate marinuoti, turite prisiskinti tokių, kurie idealiai tiktų šiam tikslui. Jie tikrai nėra tokie, kurių negalima valgyti žalių, bet dėl plonos žievelės, smulkių sėklų, taip pat todėl, kad yra nedideli ir pasižymi traškumu, marinavimui jie tinkamiausi. Taigi, marinuoti tinkami agurkai yra trumpi ir pereinamo atspalvio: prie koto tamsiai žali, o į galą – gerokai šviesesni.

Rauginti agurkai

Kaip užsiauginti kietų, marinuoti tinkamų agurkų?

Marinuoti tinkamų agurkų auginimas niekuo nesiskiria nuo rūpinimosi kitų rūšių agurkais. Dirvos pH turėtų būti 5,5, o žemė turi būti gerai drenuojama bei pasižymėti didele azoto koncentracija. Augalus galima auginti eilėmis arba ant kupstų. Sėklas reikia pasėti maždaug 4 centimetrų gylyje ir šiek tiek užberti žemėmis. Jei sėjate eilėmis, tarp sėklų palikite 8 centimetrų ilgio tarpus, o jei ant kupstų, ant vieno kupsto pasėkite 4–5 sėklas.

Augalus praretinkite. Tų, kurie buvo pasėti ant kupstų, skaičių sumažinkite iki dviejų geriausių daigų. Tai reikia padaryti pasirodžius pirmiesiems tikriems lapams. Daigus paliekite – žemė turi būti nuolatos drėgna.

Augalus būtina patręšti daug azoto turinčiomis trąšomis. Kai tiktai augalai pražys, pereikite prie labiau subalansuotų trąšų. Reguliarus tręšimas kompleksinėmis trąšomis stimuliuoja vaisų augimą ir turi didelės reikšmės derliaus kokybei.

Laistyti ir mulčiuoti tiesiog būtina. Dirvos drėgnumą patikinkite įkišdami pirštą. Jei dviejų krumplių gylyje dirva sausa, augalus gausiai paliekite. Kadangi agurkus iš esmės sudaro vanduo, laistymas jiems gyvybiškai būtinas.

Marinuoti tinkami agurkai turėtų užaugti per 50–65 dienas nuo pasodinimo. Juos skinti galima kelias savaites.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)