Kovą su kenkėjais turėtumėte pradėti vos tik atėjus pirmiesiems atšilus orams – taip pasieksite didžiausio efektyvumo ir užtikrinsite, kad jūsų sode nebus kenkėjų.
Kadangi pirmasis purškimas yra svarbiausias, jam reikėtų skirti ypatingą dėmesį. Pirmąjį purškimą reikėtų atlikti pasirodžius pirmiesiems pumpurėliams, kai temperatūra dienos metu nepakyla aukščiau 4 °C.
Galite naudoti didelę koncentraciją, nes medžiai dar neturi lapų, o žievė apsaugo medį nuo kenksmingo poveikio. Tačiau vis tiek verta atsižvelgti į kiekvieno augalo būklę atskirai: jei vienas dar „miega“, kitas tuo metu jau gali būti „pabudęs“.
Pirmajam purškimui galite naudoti ištirpintą kalkių ir vario sulfato mišinį – vadinamąjį Bordo skystį. Šis mišinys padės apsaugoti medžius nuo grybinių infekcijų. Jį lengva pasigaminti namuose ir nesunku rasti parduotuvėje. Patariame rinktis trijų procentų tirpalą – tai optimali koncentracija pirmajam apdorojimui.
Alternatyva Bordo skysčiui yra geležies sulfato tirpalas. Tirpalo koncentraciją reikėtų pasirinkti atsižvelgiant į medžių užkrėtimo stiprumą. Jei medis dar nerodo sunkių infekcijos pasekmių, užteks 300 g geležies sulfato 10 litrų vandens. Jei medis akivaizdžiai atrodo užkrėstas, sumaišykite 500 g su tokiu pat kiekiu vandens.
Jei užkrėtimas stiprus, įpilkite visus 700 g – toks koncentruotas tirpalas vadinamas karbamidu ir yra ypač veiksmingas. Jei norite, galite įpilti 50 g vario sulfato – tai apsaugos žiedus nuo vėlyvųjų šalnų, atitolins pumpurų pasirodymą. Be to, toks mišinys, kuriame naudojamas vario sulfatas, suteiks medžiui reikiamą azoto kiekį, kurio medžiams reikia pavasarį.
Vegetacijos metu reikėtų pasirinkti tinkamą priemonę – ji turėtų veikti ir esant žemai temperatūrai ankstyvą pavasarį. Pageidautina, kad ji būtų saugi žmonėms. Rinkoje yra daugybė produktų tiek nuo kenkėjų, tiek nuo ligų.
Kai augalų pumpurai pradeda augti ir savo forma primena kūgelius, turėtumėte žinoti – tai ženklas, kad reikia pradėti purkšti augalus antrą kartą. Antrą kartą purkšti reikėtų atsižvelgiant į kiekvieno augalo individualų vystymąsi, nes jau dabar jie „bręsta“ netolygiai.
Jei įmanoma, pasistenkite susitarti su kaimynais, kad jie savo sodus apdorotų tuo pačiu metu – tai gerokai padidins sodo apsaugos priemonių efektyvumą. Jei naudosite Bordo skystį, reikėtų sumažinti tirpalo koncentraciją iki 1 %, nes pumpurai yra jautrūs didelės koncentracijos vaistams.
Antrajam apdorojimui tiks maišyti skirtingus preparatus – kovai su kenkėjais ir ligomis. Šiam tikslui rekomenduojame naudoti šiuolaikines priemones, nes pažanga nestovi vietoje.
Rinkdamiesi komponentus tirpalui, turėtumėte atidžiai perskaityti instrukcijas ir atkreipti dėmesį į tai, ar medžiagos tinka maišyti ir naudoti esant skirtingai temperatūrai. Toks požiūris leis jums atlikti vieną kompleksinį gydymą, o ne kelis specializuotus.
Skirtingų preparatų mišinys taip pat tinka naudoti vėlesnėms procedūroms, kurios atliekamos pasirodžius žiediniams pumpurams, dar prieš jiems prasiskleidžiant.
Pirmajam, antrajam ir trečiajam apdorojimui stenkitės naudoti skirtingas veikliąsias medžiagas, kad kenkėjai ir ligos prie jų nepriprastų – šiuo tikslu atidžiai perskaitykite etiketės turinį. Jei įmanoma, naudokite medžiagas, kurios nekenkia vabzdžiams apdulkintojams.
Nepamirškite dar kartą apdoroti sodo, naudodami preparatų mišinį – taip įtvirtinsite rezultatą ir apsisaugosite nuo kenkėjų ir ligų. Svarbiausia purkšti laiku, atsižvelgiant į oro sąlygas ir kiekvieno atskiro augalo vystymosi fazę.
Atkreipkite dėmesį į tai, kad augalas būtų visiškai, nuo viršaus iki apačios, apdorotas. Ne be reikalo tirpalu apdorokite ir plotą aplink medžio kamieną. Negailėkite tirpalo – net ir nedidelė spraga apdorojant gali anuliuoti jūsų pastangas.