Asmenys, laimėję gido-vertėjo konkursą, pristatinėja Lietuvą parodoje „Expo 2020“, nuo spalio 1 d. vykstančioje Dubajuje. Paroda tęsis iki 2022 metų kovo pabaigos. Taigi, gidas-vertėjas pusmetį privalės praleisti Jungtiniuose Arabų Emyratuose, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Pareiškėja į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą kreipėsi žiniasklaidoje pamačiusi informaciją apie identišką situaciją. Atrankos komisijos narys, kuris oficialiai nėra LITEXPO darbuotojas, uždavinėjo klausimus apie privatų pareiškėjos gyvenimą. O tai, pagal šalyje galiojančius įstatymus, yra neteisėta.

Skunde moteris teigė, kad atrankos, kuri dėl COVID-19 buvo laikinai sustabdyta, o vėliau atnaujinta, organizatoriai žinojo, jog ji susilaukė naujagimio. Derinant atrankos pokalbį pareiškėja pasakė, jog laukiasi ir viliasi, kad darbo pokalbio laikas nesutaps su gimdymu. Atrankos pokalbiai su kandidatais turėjo įvykti vėliau, todėl iššūkių dėl to nekilo.

Pareiškėjos teigimu, komisijos narys, atsakingas už kandidatų psichologinio pasirengimo įvertinimą, klausė, ar ji žinanti, kad „iki pusės metų vaikui itin svarbu būti su motina – dėl vaiko vystymosi. Kiti šeimos nariai to atstoti negali“. Jis taip pat teiravosi, ar moteris tai žino, uždavė klausimus apie pareiškėjos santykius šeimoje bei klausė: „[...] Tai pasakyk mums, iš tikrųjų, nuo ko tu bėgi?“. Pareiškėja pasakojo, kad šiam komisijos nariui aiškinant, kiek laiko moteris privalo būti su vaiku, jai buvo sukurta įžeidžianti ir orumą žeminanti aplinka.

Pagal Moterų ir vyrų lygų galimybių įstatymą, iš darbo ieškančių asmenų draudžiama reikalauti informacijos apie jų šeiminę padėtį, amžių (išskyrus atskirai numatytus atvejus), privatų gyvenimą ar šeimos planus. Darbdavys taip pat privalo užtikrinti, kad kandidatas atrankoje nepatirtų priekabiavimo ir seksualinio priekabiavimo.

Ir LITEXPO atstovai, ir atrankos komisijos narys pripažino, kad klausimai apie privatų gyvenimą buvo užduoti. Komisijos narys, spontaniškai klausinėdamas privataus gyvenimo detalių, norėjo įvertinti kandidatės reakciją, pasirengimą priimti sprendimą išvykti pusmečiui. Jo teigimu, replikos apie vaiko amžių tebuvo jo asmeninė subjektyvi nuomonė, kuri neturėjo jokios įtakos atrankos rezultatams.

Lygių galimybių kontrolierė atkreipia dėmesį, kad vien tokių klausimų uždavimas yra neteisėtas. „Psichologinį pasirengimą galima įvertinti ir neužduodant klausimų apie šeiminę padėtį. Pavyzdžiui, tiesiog asmens pasiteiraujant, ar ji(s) turės galimybę nepertraukiamai pusmečiui išvykti į kitą šalį. Tokios komisijos nario pastabos formuoja įvaizdį, kad kandidatė pati nesugeba susivokti savo gyvenime. Kas ir kaip pasirūpintų vaiku yra tik jos pačios ir jos šeimos narių privataus gyvenimo dalis, taigi, tik jų reikalas ir darbo pokalbis yra ne vieta asmeninėms nuomonėms bei pamokymams“, – sako B. Sabatauskaitė.

Statistika Lietuvoje rodo, kad moterys daug dažniau nei vyrai išeina vaiko priežiūros atostogų ir dažniau atlieka vaiko priežiūros funkcijas šeimoje. Darytina išvada, jog moterys dažniau iškrinta iš darbo rinkos ir susiduria su didesne rizika patirti diskriminaciją.

Pagal Europos parlamento ir Tarybos direktyvą dėl moterų ir vyrų lygių galimybių ir vienodo požiūrio į moteris ir vyrus užimtumo bei profesinės veiklos srityje principo įgyvendinimo, nepalankus požiūris į moterį dėl jos motinystės yra tiesioginė diskriminacija dėl lyties. Pagal Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymą, priekabiavimas (esantis viena iš diskriminacijos formų) suprantamas kaip veiksmas, kuriuo dėl asmens lyties įžeidžiamas jo / jos orumas taip sukuriant priešišką ir žeminančią aplinką.

Atsižvelgdama į aplinkybes lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė konstatavo diskriminacijos faktą. LITEXPO atstovams ji rekomendavo darbuotojų atrankas organizuojančius asmenis tinkamai supažindini su įdarbinimo procedūrų reikalavimais ir užtikrinti, kad jų būtų laikomasi. Bendrovei ir Aplinkos ministerijai taip pat patarta peržiūrėti savo lygių galimybių politiką ir joje nusimatyti saugiklius, padėsiančius išvengti diskriminacijos įdarbinimo metu.
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (88)