Estetinį pajautimą E. Petrauskienė pradėjo ugdyti dar ankstyvoje vaikystėje: „Gydytoja norėjau būti visada. Vis dėlto, greta domėjimosi gamta mane visad lydėjo kūrybiškumas – mėgau piešti, daryti visokius rankdarbius, atvirukus. Niekada nesimokiau vizualiųjų menų rimčiau, tik muzikos mokykloje grojau violončele. Tačiau pačiai visada norėjosi ieškoti grožio ir suprasti, kaip jis kuriamas.“
Kūrybinė veikla padeda įveikti stresą
„Kai leidi mintims pailsėti, kai jas nukreipi į visai kitą sritį, savo laisvalaikį užpildai pozityviu turiniu, tai į darbą grįžti visada yra lengviau. Manau, kad taip veikia bet koks užsiėmimas, kuris skiriasi nuo profesinės veiklos. Tai gali būti amatas, maisto gamyba, poilsis ar fizinis aktyvumas gamtoje. Taip nutiko, kad man tai – fotografija“, – dalijasi E. Petrauskienė.
Kasdienis darbas vienoje iš Vilniaus poliklinikų, anot gydytojos, nors ir džiugina savo prasme, bet kartu ir vargina, sukelia nemažai įtampos.
Gydytoja pastebi, kad nukreipti mintis nuo darbų – būtina: „Dėl profesinio nuovargio atsiranda perdegimas ir su juo susijusios problemos – mažėja mūsų empatija, kantrumas. Taip rizikuojame patirti daugiau konfliktinių situacijų šeimoje, darbe. Kūrybiškumas prisideda prie mūsų emocinės sveikatos gerinimo. Džiugu, kad atsiranda vis daugiau iniciatyvų skatinti kūrybiškumą organizuojant projektus ir valstybiniu mastu, kaip pavyzdžiui tai daro Kultūros ministerija. Ypatingai svarbu, kad tai yra nukreipta ne tik į profesionalius meno atstovus, bet ir kūrėjus mėgėjus. Manau, jog reikia skatinti visuomenę kalbėti apie kūrybiškumą, jo naudas, būdus jį ugdyti ir įprasminti. Juk kūrybinės veiklos nauda žmogui labai įvairiapusiška – tai ir būdas save realizuoti, pasiilsėti po ilgos dienos darbe, plėsti akiratį, o gal net ir užsidirbti papildomai.“
E. Petrauskienė atskleidžia, kad mąstydama apie kuriamą atvaizdą ar kompoziciją ji pasikrauna teigiamų minčių. Tai pataria daryti ir kitiems.
Gamta žavėjosi nuo vaikystės
Vaikystėje gimė ir gydytojos žavėjimasis gamta: „Tai yra absoliutus grožio šaltinis. Norisi ją įamžinti ir grožėtis.“ Todėl ir E. Petrauskienės šlapio kolodijaus technika atliekamose nuotraukose įamžinami būtent augalai.
„Vėliau augalų fotografijai pasirinkau šlapio kolodijaus techniką – dėl jos savitumo, panašaus į grafiką rezultato. Išmokau spausdinti fotografijas senuoju (šlapiu) būdu. Aišku, norint nuotraukas perkelti į socialinę erdvę, jas tenka skaitmenizuoti. Tačiau galutinis rezultatas vis tiek yra sidabro bromido atspaudas, popierinė nuotrauka, o ne vaizdas ekrane“, – pasakoja E. Petrauskienė.
Kaip spėti viską?
„Ar tai bus kelios valandos praleistos ant sofos, ar su grožinės literatūros knyga, ar su kastuvu rankoj sode, ar teatre – kiekvieno asmeninis pasirinkimas. Tiek, kad nuo to, ką pasirinksime, priklauso ir laisvalaikio rezultatas, – sako E. Petrauskienė. – Man patinka, sužinoti kažką naujo kitose srityse nei medicina, sukurti gražų atvaizdą, aplinką ar daiktą. Aš taip pailsiu. Kiti tai daro skaitydami, žiūrėdami filmus ar spektaklius. Svarbiausia – atrasti veiklą, kuri leistų realizuoti save, ugdytų mūsų kūrybiškumą ir prablaškytų mintis po visų kitų darbų.“