Dėl šios ligos protrūkio 2012-aisiais Jungtinėje Karalystėje teko paskersti 37 tūkst. galvijų. Mokesčių mokėtojams tai atsiėjo apie 100 milijonų svarų sterlingų (apie 400 milijonus litų).

Ministras: ligos kitu būdu sustabdyti neįmanoma

Barsukai bus šaudomi licencijuotų šaulių. Šis naikinimo būdas buvo pasirinktas, nes yra pigesnis nei gaudymas spąstais. Aplinkos ministras Owenas Patersonas antradienį teigė, jog masinis naikinimas yra neišvengiamas, nes barsukų skiepai, ypač propaguojami gyvūnėlių šaudymo oponentų, neveikia jau apkrėstų gyvūnų. 
Mokslininkas Lordas Krebsas
Moksliškai yra įrodyta, jog barsukų naikinimas nesustabdys galvijų tuberkuliozės. Vyriausybė atsižvelgė tik į tuos duomenis, kurie parėmė jų įsitikinimus ir atmetė visą kitą.

„Žinome, jog nepaisant vykdomos griežtos kontrolės, mums nepavyks įveikti šios baisios ligos, kol nepradėsime kovoti su infekcija tiek tarp barsukų, tiek tarp galvijų. Tai rodo ir pavyzdžiai iš Australijos, Naujosios Zelandijos, Airijos ir JAV. Todėl šie bandomieji naikinimai yra tokie svarbūs. Mes turime pasinaudoti visomis įmanomis priemonėmis, nes tuberkuliozę yra labai sunku išnaikinti, o jos plitimo greitis vis auga,” - sakė ministras.

Jis tęsė: „Jeigu egzistuotų veiksminga vakcina, mes ją naudotume. Šiuo metu skiepai neturi jokio poveikio tuberkuliozės židiniuose - sergantys barsukai ir toliau skleidžia ligą. Dirbame prie naujų barsukų ir galvijų skiepų, bet praeis ne vieni metai kol šie bus paruošti plačiam vartojimui. Mes negalime sau leisti laukti, nes tuberkuliozės situacija sparčiai blogėja.“
Britai įnirtingai kovoja už barsukų gyvybę

Už barsukus - ketvirtis milijono britų

Aktyvistų teigimu, naikinimo pradžia yra juoda dėmė Didžiosios Britanijos istorijoje. Veterinaras ir vykdantysis „Humane Society International/UK“ direktorius Markas Jonesas sakė: „Mes esame pasibaisėję, jog masinis barsukų šaudymas yra vykdomas mūsų laukuose. Šiandien Britanijoje yra juoda diena, nes mokslas ir moralė buvo paaukoti politinių sumetimų vardan. Tūkstančiai niekuo dėtų barsukų bus nužudyti be jokio pateisinimo. Šios žudynės turės tik nežymų poveikį tuberkuliozės sklidimui tarp galvijų ar net pablogins situaciją.“ 

Iki antradienio ryto per ketvirtį milijono žmonių jau buvo pasirašę peticiją raginančią Aplinkos, maisto ir kaimo reikalų departamentą (DEFRA) atšaukti barsukų naikinimą ir susitelkti į skiepijimą bei biologinį saugumą. Jay Tiernanas, vyriškis vadovaujantis „Sustabdykime naikinimą“ (Stop the Cull) kampanijai, buvo sulaikytas pirmadienį po to kai bandė prasmukti į DEFRA teritoriją Gloucesteršyre. Protestuotojai teigė, jog jie padarys viską, kad tik sužlugdytų naikinimo veiklas. Kaip atsaką policija rengia „Operaciją Themis“, turėsiančią užtikrinti visuomenės narių saugumą.

Mokslininkai vadina naikinimą neapgalvotu ir beprasmiu. Lordas Krebsas, vadovavęs dešimtmetį trukusiam barsukų naikinimo tyrimui, kuris baigėsi 2007 metais, teigė: „Moksliškai yra įrodyta, jog barsukų naikinimas nesustabdys galvijų tuberkuliozės. Vyriausybė atsižvelgė tik į tuos duomenis, kurie parėmė jų įsitikinimus ir atmetė visą kitą.“

Barsukai ar gyvuliai?

Kitoje barikadų pusėje stovintis Nacionalinės ūkininkų sąjungos (NFU) prezidentas Peteris Kendallas laiške sąjungos nariams rašė:

„Mes negalime tęsti masinio galvijų naikinimo dėl tuberkuliozės žinodami, jog liga yra nešiojama nekontroliuojamų laukinių gyvūnų. Todėl NFU dirbs kartu su institucijomis organizuojančiomis naikinimą, kad užtikrintume jo veiksmingą įgyvendinimą. Barsukų kontrolė yra kontroversiškas klausimas ir mes suprantame, kad kai kurie žmonės tam niekada nepritars. Tačiau aš esu įsitikinęs, jog apjungus ūkininkų, NFU ir vyriausybės pastangas, ir pasitelkus mokslinius įrodymus, paskatinsime daugiau žmonių pripažinti ligos kontroliavimo poreikį barsukų populiacijose.“

Bandomieji naikinimai turėjo būti pradėti dar praėjusį rudenį, bet buvo atidėti, nes esą dėl lietingos vasaros, tvarkos palaikymo, Olimpinių žaidynių ir teisinių priežasčių, jiems pritrūko laiko.