Šią vasarą buvo apžiūrėti ir patikrinti seni drevėti medžiai Kauno miesto žaliuosiuose plotuose: ant Parodos kalno, Vytauto parke, Dainų slėnyje, Adomo Mickevičiaus slėnyje, Zoologijos sode, aplink S. Dariaus ir S. Girėno sporto centrą, Kauno technologijos universitetą, televizijos retransliacijos centro įrenginių teritoriją, Aukštųjų Šančių žaliuosius plotus. Patikrintas 84,42 hektarų plotas ir jame išskirti ir specialiu ženklu pažymėti 398 niūriaspalvio auksavabalio populiacijos išlikimui svarbūs medžiai, daugiausia – ąžuolai.
Dėl namų vabalams pasistengė ir geniai, ir žmonės
Buveinių inventorizaciją atlikęs mokslininkas Giedrius Švitra, apibendrindamas inventorizacijos rezultatus, konstatavo, kad niūriaspalviui auksavabaliui tinkamiausios sąlygos yra Kauno ąžuolyne: parkas atviras, seni ir drevėti medžiai nėra stelbiami kitos augmenijos, todėl yra gerai įšildomi, pakanka šviesos.
Paradoksalu, tačiau palankios vabalui sąlygos sukurtos intensyviai prižiūrint medynus – genint. Daugelis drevių susiformavusios po to, kai buvo nupjautos apatinės ąžuolų šakos. Pažeistoje vietoje įsikuria kempininis grybas ąžuolinė kempinė (Phellinus robustus), kuri ardo medieną. Po žieve formuojasi suirusios medienos – trūnėsių – kišenės, labai dažnai tose vietose geniai iškala uoksus ir atveria kelią vabalams. Kol žievė laikosi, po ja gali išsivystyti ne viena vabalų karta. Kadangi intensyviai prižiūrimuose želdiniuose dėl neteisingos medžių priežiūros nugenėtos apatinės šakos yra net iki 10 m aukščio, ant vieno medžio dažnai susiformavę po keletą įvairaus dydžio drevių.
Dėl vabalų būtina saugoti senus medžius
Senų brandžių lapuočių trūkumas. Šie vabalai yra sėslūs ir viename medyje gali gyventi keliolika ar net keliasdešimt metų, per šį laiką išsivysto 3–10 vabalų kartų, todėl senų drevėtų medžių šalinimas (pavyzdžiui, dėl sanitarinės saugos) nepataisomai pakenkia populiacijai. Tokia situacija susiklosčiusi Lietuvos zoologijos sodo teritorijoje. Senų medžių mažai, daugelis jų yra gerokai užtamsinti dėl vešlaus pomiškio ir trako. Šioje teritorijoje aptikta vos 20 medžių, potencialiai tinkamų niūriaspalviui auksavabaliui, tačiau nė viename iš jų neaptikta tiesioginių vabalo veiklos pėdsakų.
Dideli atstumai tarp atskirų populiacijų užkerta kelią vabalų migracijai iš vienų buveinių į kitas ir taip pat kenkia populiacijai. Atskirų populiacijų izoliacija kelia tiesioginę grėsmę retos rūšies išlikimui.
Netinkama medžių-senolių priežiūra dažnai sunaikina potencialias retų vabalų buveines. Neretai miestų parkuose išlikę drevėti medžiai-senoliai vertinami kaip keliantys potencialią grėsmę lankytojams arba kaip medžių kenkėjų židiniai ir iškertami. Taip pat tokie medžiai nėra teisingai prižiūrimi ir genimi (genima nuo apačios), todėl ilgainiui medžio svorio centras kyla į viršų, dėl ko lengviau lūžta. Netinkamai tvarkomų medžių senolių galima aptikti ir Kauno ąžuolyne – dar išlikę medžių su apmūrytomis drevėmis.
Šios grėsmės rūšies išlikimui yra iškilusios ne tik parkuose, bet ir miškuose, kone didžiausią grėsmę kelia intensyvi ūkinė veikla brandžiuose lapuočių ir mišriuose miškuose – kai miškas vertinamas išskirtinai vien tik kaip medienos šaltinis, pamirštant, kad ši vertinga ekosistema yra daugybės retų sutvėrimų namai.