Dauguma svetimžemių organizmų yra sąlyginai nekenksmingi, tik dalis jų gali daryti neigiamą poveikį aplinkai.
Jie plinta ne tik sausumos keliais - gali atkeliauti ir su tekančiu vandeniu. Latvijos ir Lietuvos pasienio regione sąlygos invaziniams augalams ir gyvūnams plisti padidėja dėl Lielupės ir Dauguvos upių baseinų, į kuriuos įteka gamtiniai vandenys iš Lietuvos. Įvertinę situaciją, Lietuvos ir Latvijos mokslininkai nusprendė vieningai pasipriešinti nekviestiems „svetimšaliams“.
Tyrėjų nuomone – kova su nevietiniais organizmais gali būti neveiksminga, jei kaimyninės šalys nebendradarbiaus tarpusavyje. Žinant kaimyninės šalies invazinių organizmų rūšis, jų pasiskirstymą teritorijoje, lengviau ir pigiau užkirsti kelią svetimžemiams organizmams plisti mūsų miškuose ir laukuose.
Dėl menko moliusko ūkininkai palieka savo žemes
Daugpilio Universiteto, Biologijos sistematikos instituto moliuskų ekspertė dr. Digna Pilate atkreipė Lietuvos atstovų dėmesį į tris svetimžemių moliuskų rūšis, kurių populiacijos Latvijoje ėmė kelti itin didelę grėsmę vietos ekosistemoms. Dignos Pilates nuomone, šios rūšys į šalį galėjo atkeliauti su atvežtinių augalų substratu, kuriame buvo kenkėjų: suaugusių individų, jų lėliukių, kiaušinėlių, lervų ir pan.
Iberiniai smalžiai labai kenkia beveik visų rūšių daržovėms. Vidurio Europoje šie šliužai yra vieni iš pavojingiausių žemės ūkio kultūrų kenkėjų. Buvo atvejų, kai iberinių smalžių gausa privertė ūkininkus palikti savo žemes. Moliusko ilgis yra nuo 7 iki 14 centimetrų. Jie paprastai yra pilkšvai žalios spalvos, bet pasitaiko rudų, oranžinių ar visiškai pilkų individų.
Juodagalviai šliužai savaime paplitę Kaukaze, Krymo pusiasalyje, Turkijoje. Latvijoje ši rūšis pirmą kartą keliose vietose aptikta dvidešimtojo amžiaus pabaigoje. Išsitiesęs šliužas yra nuo trijų su puse iki penkių centimetrų ilgio. Juodagalviai šliužai paprastai yra pilkšvai balti, pilki arba pilkai mėlyni. Mantija ir nugara tamsesni už kitas kūno dalis. Gyvena kolonijomis. Viename kvadratiniame metre buvo rasta net 100 vienetų šios rūšies moliuskų. Juodagalviai šliužai yra pavojingi žemės ūkio kenkėjai, galintys sunaikinti iki pusės daržovių derliaus.
Tekstą parengė Informacinių technologijų ir audiovizualizacijos specialistas Audrius Šaulys, Šiaulių universitetas