Spanguolės – šiaurės kraštų uogos, nepakeliančios didelės kaitros. Dauguma spanguoliautojų – brandaus amžiaus
Žuvinto biosferos rezervate leidimai spanguoliauti vieną dieną pasirinktinai vietiniams gyventojams išduodami pirmam arba antram rugsėjo savaitgaliui, tai priklauso nuo uogų prinokimo. Šiais metais čia spanguoliauta praėjusį savaitgalį. Uogavimui išduota 220 leidimų – beveik dvidešimčia mažiau nei pernai.
Rezervato specialistų pastebėjimu, kelerių metų patirtis rodo, kad uogų rinkti ateina vos daugiau kaip pusė pasiėmusiųjų leidimus, dauguma jų – jau brandaus amžiaus.
Kaip sakė rezervato direktorius Arūnas Pranaitis, šįmet spanguolių rezervate trečdaliu mažiau nei pernai, jų derlius buvo vienas iš prastesnių per pastarąjį dešimtmetį. „Atvirose vietose spanguolių gerokai mažiau, kiek daugiau jų buvo nendrių pakraščiuose. Pavasarį spanguolynai žydėjo normaliai ir gražiai, žydėjimo metu pas mus šalnų nebuvo, manau, jų derliui pakenkė dideli vasaros karščiai, o gal lietaus trūkumas. Juk tai šiaurės kraštų uogos, nepakeliančios didelės kaitros,“ - svarstė rezervato direktorius.
Pagerėjo spanguoliautojų kultūra
Čepkelių rezervate pagal tokią pat tvarką kaip Žuvinte leidimai spanguoliauti vietiniams gyventojams išduodami nuo rugsėjo pirmo šeštadienio dešimt dienų. Čia aplinkinių kaimų, patenkančių į Dzūkijos nacionalinio parko teritoriją, gyventojai šias uogas gali rinkti ir kiekvieną dieną. Uogavimo trukmė rezervatuose priklauso nuo aplinkinių gyventojų skaičiaus ir spanguolynų plotų.
Čepkeliuose spanguoliauti šį rugsėjį išduota 240 leidimų, pernai – 360.
Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direktoriaus Eimučio Gudelevičiaus teigimu, rezervate, kaip ir Žuvinte, spanguolių derlius šįmet maždaug trečdaliu mažesnis kaip pernai, jų plynėse beveik nėra, daugiau žolėse ir po pušimis. Direktoriaus įsitikinimu, pagrindinės šių uogų sumažėjimo priežastys – pavasarį žydinčius spanguolynus užklupusios šalnos, o vasarą šeimininkavęs didelis karštis.
Pasak Žuvinto biosferos rezervato direktoriaus, džiugina aiškiai pagerėjusi spanguoliautojų kultūra, praeina laikai, kai vyrai spanguoliaudami ragaudavo naminę, po uogavimo pelkėse lieka mažiau šiukšlių. Šįmet kol kas čia aptikti tik penki nelegalūs spanguoliautojai, kuriems pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą surašytus protokolus dėl saugomų teritorijų režimo pažeidimo skirtos baudos iki 150 litų. Ankstesniais metais tokių nelegalų būdavo po 20–30.
Iki šios dienos penki nelegalūs spanguoliautojai nustatyti ir Čepkelių rezervate, o per sezoną jų pagaunama apie 30, būta metų, kai užfiksuota ir 70.