Mano, kad medžiai yra luošinami
Lietuvoje sula buvo gana populiarus gėrimas iki XX a. vidurio. Specialistai sako, kad gėrimui tinkama sula iš medžių pradeda bėgti vidutinei paros temperatūrai pakilus iki 4-5 °C. Tokia sula bėga kelias savaites. Šiuo metu, kaip GRYNAS.lt patvirtino gamtininkai, klevai jau pradėjo „verkti“. Jie tai pradeda daryti maždaug savaitę anksčiau nei beržai.
Įprastai norint prisileisti sulos, gręžiama medžio kamieno apačioje nedidelė kelių centimetrų gylio skylutė, į kurią įstatomas latakėlis sulai surinkti. Baigus rinkti sulą, skylutė užkemšama šakele ar mediniu kamščiu, užtepama sodo tepalu arba derva, kad neįsimestų puvinys.
Anot arboristo, nors medžių sula yra laikoma vaistu, gėrimu, turinčiu daug naudingų mineralinių medžiagų, atsigerti žmogus gali ir kitų gėrimų. „Taip jau yra, kad norint kažką gauti, turi iš kažko atimti“, - svarstė pašnekovas. Pats A. Davenis teigė sulos iš medžių neleidžiantis ir skatina to nedaryti kitus.
Pritartų draudimui
Šiuo metu sulai tekinti yra patvirtintos Aplinkos ministerijos taisyklės, taikomos laukinės augalijos ištekliams. Yra numatyta, kad sulą leisti galima iš tų medžių, kurie bus kertami ne vėliau kaip po 5 metų ir ne plonesnių kaip 20 cm skersmens. Jeigu medžiai bus nukirsti ne vėliau kaip po metų, sula gali būti leidžiama ir iš plonesnių medžių.
Privačios žemės savininkams, leidžiantiems sulą asmeniniam naudojimui, apribojimai netaikomi.
Medžio sula pradeda tekėti medžiui prabudus pavasarį, ji yra maistinių medžiagų, sukauptų medžių šaknyse, tirpalas, kuris pavasarį perduodamas po žiemos atsigaunančio medžio vainikui. Kai žmogus dalį tokios sulos pasiima sau, jos mažiau tenka medžio vainikui.
„Aišku, medis praskleis lapus, bet tuo momentu jis neteks daug energijos“, - patikslino A. Davenis. Anot jo, atverta medžio drevė tampa puikia terpe plisti infekcijoms, visiškai steriliai pjūvio padaryti tikrai nepavyks, o tai reiškia, kad medis taps mažiau atsparus.
Galbūt apskritai reikėtų drausti ar kai kuriuose vietose riboti sulos tekinimą iš klevų ir beržų? Pašnekovas teigė šią idėją palaikantis: „Reikėtų įrodyti, kad tai vyksta (kad žmogus tekina sulą – red. past.), o tokie medžiai dažniau būna nuošalyje ir nelabai kas kreipia dėmesio, kad po penkiolikos metų jie nudžius. Draudimui pritarčiau, tik būtų sunku tai išaiškinti ir žalą medžiui įvertinti“, - savo nuomonę išsakė Lietuvos arboristikos centro direktorius.
Jaunimas geria ne sulą, o „Coca-cola"
Savo ruožtu Tauragės urėdijos vyriausiasis miškininkas Antanas Gaudiešius GRYNAS.lt teigė, kad dabar pats metas tekinti sulą.
Jo teigimu, šiais laikais sulos tekinimu užsiima nebent vyresni žmonės, o jaunimas sau gėrimų randa parduotuvėse.
„Leidžia sulą faktiškai tik kaimo žmonės, jeigu turi kieme beržiuką, į valstybinius miškus praktiškai niekas neina. Kad iš miesto kas nors ateitų, to nesame pastebėję. Tuo užsiima vyresni žmonės, o jaunimas... yra parduotuvėse „Coca-cola" ir „Sprite“, - juokiasi. - Sulai tekinti reikia turėti įrankius išsigręžti, turėti indą, vamzdelį“.
Sveikiau už gryną vandenį
Klausiamas, ar iš tiesų sula kaip gėrimas yra žmogaus organizmui itin vertingas ar tik per daug sureiškminamas, miškininkas teigė manantis, kad sulą tikrai sveikiau gerti nei vandenį.
„Vis dėlto tai yra distiliatas iš gamtos, praturtintas mineralais, mikroelementais, maistiniu požiūriu, sveikatos požiūriu jis yra sveikesnis už gryną vandenį. Ypač klevų sula, nes ji turi ir cukraus, ir yra saldi, yra kaip energijos šaltinis. Beržas, aišku, nedaug skiriasi nuo vandens, bet mineralų irgi turi“, - dėstė Tauragės urėdijos specialistas.
„Taigi vienas kitas kibiriukas sulos – nėra nieko baisaus, - svarstė A. Gaudiešius. - Tiktai tiek, kad jeigu medžio žaizdos neužtaisomos, gali įsimesti pūvinys“.
Paklaustas, kodėl įprasta tekinti tik klevų ir beržų sulą, miškininkas paaiškino, kad kitų medžių sula teka jų vidiniais indais ir žmogui nėra taip lengvai pasiekiama.
„Kiti medžiai – tuopos, ąžuolai, uosiai – neišskiria tiek daug sulos ir ji nebėga, ji leidžiama medžio indais, - sakė A. Gaudiešius. - Gali būti, kad šių medžių indai mažesni, o sulos konsistencija šiek tiek tirštesnė“.