„Kiek teko pastebėti, jei ir būna sausa vasara, tai nėra labai blogai. Svarbu, kad rudeniop pradėtų lyti. Padžiūvęs dirvožemis gavęs lietaus suaktyvina grybienos augimą. Tas pats būna, kai jau vystantis augalas gavęs drėgmės staiga ima žydėti ir megzti vaisius. Vasaros pradžia buvo įvairi. Jeigu liepos mėnesį daug kas džiaugėmės baravykais, voveraitėmis, šiuo metu gamtoje yra štilis. Galima, žinoma, pasivaikščioti po mišką, atrasite vieną kitą baravyką, ūmėdžių keletą rūšių, voveraitės visą laiką auga. Tačiau prasideda rugsėjis ir jeigu gausime lietaus, šis mėnuo yra bene pats grybingiausias mėnuo“, – sako gamtininkas.
Anot jo, nors grybų galima rasti net ir žiemą, rugsėjis ir spalio pradžia yra tas laikas, kai miškuose uždera lietuvių mėgiamiausi grybai.
„Dabar miškuose jau nerasime pavasarinių grybų – briedžiukų, bobausių ir avižėlių – jų reikės palaukti iki kitų metų, bet dar nėra ir tų vėlyvųjų rudeninių – žalsvojo baltiko, kitaip vadinamo žaliuoke, kai kurių piengrybių rūšių. Rugsėjo mėnesį jau turėtų atsirasti įprastų kelmučių rūšių ir, aišku, vadinami vasariniai kelmučiai – kislioji kelmiukė. Ji jau auga, tik žmonės nelabai ją pažįsta ir nelabai renka“, – kalba pašnekovas.
Jis mano, kad metai bus grybingi, nes tokia buvo vasaros pradžia, taigi tendencija turėtų išlikti ir rudenį, tik prieš jį gamtoje būna tam tikra pertrauka.
„Anksčiau vasarą net nerinkdavome grybų, bet klimatas yra pasikeitęs ir jie pradeda dygti anksčiau. Kartais nuo liepos antros pusės iki rugpjūčio pabaigos gamtoje būna ramesnis laikotarpis, aišku tam tikros rūšys dygsta – voveraitės, ūmėdės, vienas kitas lepšis, baravykas – ir tada jau rugsėjį, ypač jei bus drėgnesni orai, sulauksime įprastinių rudeninių grybų. Aišku ir tų vasarinių grybų rūšių dar bus. Tuo tas rugsėjo mėnuo yra unikalus“, – sako D. Makavičius.
Gamtininkas juokauja, kad užkietėję grybautojai turėtų imti ir atostogas, kad spėtų grybavimo sezonu atsidžiaugti. Jo teigimu, pati blogiausia diena grybauti yra sekmadienis, nes per savaitgalį visi grybai jau būna surinkti, o nauji vaisiakūniai dar neišaugę. Geriausias laikas lankytis miške, anot jo, yra trečiadienis ir ketvirtadienis. Tada jau bus spėję išaugti nauji grybai.