Tabu – nykstančios žuvys
Ant šventinio ir ateinančių metų pietų stalo turėtų būti tik tos žuvų rūšys, kurioms negresia išnykimas. Lietuvos gamtos fondas siūlo kol kas nevartoti ungurių, tuno, doradų, pangasijų, tilapijų, ryklių, jūros velnių ir tropinių krevečių.
Gamtosaugos specialistai atkreipia dėmesį, kad pasirinkdami, kokią žuvį valgysite, jūs formuojate pasaulines žvejybos tendencijas. Dėl to, kad žuvies ištekliai yra bendri, žvejai nejaučia asmeninės atsakomybės: kiekvienas galvoja, kad yra per menkas ką nors iš esmės pakeisti ir nėra prasmės nustoti žvejoti nykstančias žuvis, nes jas vis vien sugaus kažkas kitas.
Žvejybos tendencijas diktuoja produktų paklausa, tad vietoj nykstančių žuvų savo stalui rinkdamiesi tas žuvis, kurių ištekliai gausūs, pamažu skatiname ir žvejus keisti žvejybos įpročius.
„Žuvies ištekliai yra atsinaujinantys, todėl mes turėtume jiems duoti šansą – leisti kai kurioms žuvų rūšims bent laikinai atsikvėpti, - sako Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistas Robertas Staponkus. Tikimės, kad po kelerių metų žalios spalvos rekomendacijomis galėsime žymėti vis daugiau žuvų – kas reikš, kad šių žuvų ištekliai yra visiškai atsikūrę.“
Saugokime ungurius ir tunus
Kur sugauta žuvis – privalu klausti pardavėjo
Žuvies mėgėjams, norintiems tausoti nykstančių žuvų išteklius, išleistas gamtosaugininkų vadovas bus reali pagalba. Šį vadovą galite parsiųsti čia.
Lietuvos gamtos fondo specialistai vartotojams pataria perkant žuvį nesigėdyti pakamantinėti pardavėjų. Už parduodamos žuvies, jūros gėrybių ar jų produktų teisingą ženklinimą yra atsakingi būtent pardavėjai, tad jie privalo suteikti informaciją apie tai, kur žuvis buvo sugauta.
Nuo 2002 m. visoje Europos Sąjungoje įsigaliojo reikalavimas ant žuvies ir jūros gėrybių produktų pakuočių nurodyti:
b) informaciją apie žuvies sugavimo vietą – sugauta ežere, jūroje ar vandenyne, kurioje vandens telkinio vietoje;
c) kokiu būdu žuvis auginta: tvenkinyje, kitokioje žuvies veisykloje ar ūkiuose.
Deja, daugelis pardavėjų nesilaiko šio reikalavimo.