Visos sveikatos organizacijos skelbia rekomenduojamą dienos kalorijų normą suaugusiems, detaliau ją galima apsiskaičiuoti įvairiomis skaičiuoklėmis, nurodančiomis, kiek konkrečiai kalorijų turite suvartoti,norėdamos svorį išlaikyti, o kiek - norėdamos numesti nereikalingus kilogramus.
Man visuomet buvo lengviausia skaičiuoti kalorijas tų produktų, ant kurių pakuočių būdavo nurodytas kiekis.
Vis dėlto, pamačius vieną vaizdo įrašą, mane pradėjo kankinti vienas klausimas. Tiesa ta, kad šiandien visi maisto gamintojai, tiekėjai yra įpareigoti užrašyti kalorijas ant maisto pakuotės. Amerikoje, iš kur ir yra minėtas vaizdo įrašas, kaloringumas rašomas net prie tokio maisto, kaip mėsainiai ar buritos (kurie „suformuojami" jau kavinėje, vietoje).
Tačiau, negi kas nors tikrina, ar tai, kas ant pakuotės etiketės užrašyta, yra tiesa? Ar kas nors dar kartą perskaičiuoja produktų kaloringumą ir gali leisti vartotojui būti tikram, jog jeigu parašyta 500 kcal, ten tiek ir yra? Lietuvoje tokios organizacijos nežinau. Juk nežinome,ar patys gamintojai turi kalorijų matuoklį.
Ką tai reiškia? Kad visada galima rašyti mažiau kalorijų, siekiant, kad produktus pirktų ir tie, kurie laikosi dietos arba kruopščiai skaičiuoja vartojamo maisto kaloringumą. Būtent tą parodė vieno talentingo istorijų kūrėjo Casey Neistat atliktas tyrimas Amerikoje.
Iš visų jo tirtų produktų vos vienas turėjo mažiau kalorijų nei buvo skelbta. O, pavyzdžiui, košerinis veganiškas sumuštinis turėjo net dukart daugiau kalorijų nei skelbta ant pakuotės... Labai norėčiau, kad Lietuvoje kas nors atliktų panašų tyrimą ir paskaičiuotų, ar tikrai esame apgaudinėjami, ar galime būti ramūs.
Šaltinis nemiegu.lt