Tačiau ne kiekviena šeimininkė žino, kaip visus šiuos dalykus suderinti, kad stalas neatrodytų perkrautas arba, atvirkščiai, tuščias ir be šventinės dvasios.
Antanas Mažonas, floristas dizaineris sako, kad pradedant puošti stalą, svarbiausia yra staltiesė. Ji lyg drobė, ant kurios vėliau bus „tapomas“ visas paveikslas – indai, maistas, dekoro elementai.
„Pabandykite ant velykinio stalo pakloti kelias skirtingo dydžio staltieses viena ant kitos arba padalinkite stalą zonomis. Tą galite padaryti skirtingų spalvų ir raštų servetėlėmis arba nevienodo dydžio medžiaginiais takeliais. Taip stalas atrodys iškilmingiau. Tačiau būkite atsargūs – spalvų margumynas neturėtų rėžti akies“, – sako A. Mažonas.
Jei renkatės minimalizmą, verčiau stalo neapkrauti maistu ir lėkštėmis, įsitikinęs skonio meistras ir „Daumantų“ pagardų kūrėjas Algis Kairys.
„Dekoro elementai turėtų derėti prie patiekalų. Jei mėgstate natūralumą ir klasiką, tada ir patiekalai turėtų būti sotesni – mėsos kepsniai su sočiu padažu, įvairūs kiti mėsos patiekalai. O jei vertinate minimalistinį stilių, rinkitės lengvesnius žuvies patiekalus su pikantiškais padažais. Ieškant begalybės naujų skonių, išbandant egzotiškų prieskonių ir įvairių netradicinių puošybos elementų, svarbu vadovautis ir intuicija“, – įsitikinęs A. Kairys.
Pasak jo, nepamainomas dekoro elementas – žvakės. Jos gali būti natūralaus vaško, žemos arba aukštesnės, baltos arba aukso spalvos. Žvakes patartina priderinti ir prie indų – baltos žvakės labiau tiks prie baltų, o spalvotos žvakės – prie margintų indų.
Visgi A. Mažonas pabrėžia, jog tikroji puošyba prasideda tada, kai žmonės nebijo laužyti taisyklių, saikingai nukrypsta nuo normos, išlaisvina kūrybiškumą.