Greitas ir nepavojingas lieknėjimas

Tinkama ir subalansuota mityba susidomėta dar antikos laikais. Senovės graikų legenda byloja, kad atletas Milo iš Krotono kasdien suvalgydavo 10 kg mėsos, 10 kg duonos ir išgerdavo 9 litrus vyno, o treniravosi nešiodamas ant pečių jauną buliuką.

Šiais laikais tokia istorija kelia juoką, tačiau svarbu kas kita – tai, kad net antikos laikais buvo draudžiama persivalgyti ar vartoti alkoholį, patariama vengti desertų. Mūsų laikų visuomenė vis labiau rūpinasi dietomis ir mityba, tačiau nesiliauja storėti.

Nutukimas išsivysčiusiose šalyse jau pasiekė epidemijos mastą. Knygos apie dietas bei neriebūs maisto produktai turi vis didesnę paklausą, tačiau žmonės vis dar nesuvokia, kaip saugiai ir ilgam numesti svorį.

Antsvoris reiškia ne vien tai, kad žmogui yra nepatogu, jis yra negražus. Visų pirma, tai rimtas signalas, kad žmogus yra nesveikas. Pagrindinės sveikatos problemos yra susijusios su persivalgymu.

Būtent dėl šios priežasties dauguma gyventojų yra nutukę. Nors daugybė knygų ir įvairių straipsnių moko, kaip sulieknėti, patarimai ir receptai prieštaringi ir stebėtinai skiriasi: nuo „nulinių“, „daug angliavandenių turinčių grūdų“ dietų iki dietų „puotų“ su daug riebalų ir viltingais pažadais žaibiškai atsikratyti nereikalingų kilogramų neribojant savo noro valgyti.

Akivaizdu, kad daugelis šių stebuklingų dietų ir patarimų labai kenkia sveikatai, o numestas svoris labai greitai priauga. Tokia didžiulė knygų pasiūla byloja ir apie tai, kad nėra ypatingo recepto, kuris būtų paprastas ir tiktų be išimties visiems, turintiems antsvorį.

Antsvorio problemas galima spręsti pasitelkiant individualią mitybos programą bei dienos režimą.

Patarimai norintiems numesti svorio

1. Nėra tokios universalios dietos, kuri tiktų visiems – kiekvienam būtinas individualus mitybos planas, kuris sudaromas pasikonsultavus su mitybos specialistu, atsižvelgiant į keletą lemiamų veiksnių (sveikatos būklę, kūno sudėjimą, fizinį aktyvumą, mitybos įpročius, dienos režimą, kraujo grupę ir tam tikrų maisto produktų netoleravimą);

2. Būtina valgyti reguliariai, kiekvieną dieną tuo pačiu metu;

3. Valgyti mažomis porcijomis, kas 3 valandas, 5 kartus per dieną;

4. Būtina pusryčiauti – labai svarbu, kad nuo pat ryto skrandis nebūtų tuščias. Badaujant lėtinama organizmo medžiagų apykaita, o kito valgymo metu rizikuojama persivalgyti;

5. Norint numesti svorio, angliavandenių nereikia visai atsisakyti, tačiau būtina vengti tų, kurių maistinė vertė yra maža (cukrus, saldumynai, pyragaičiai, gaivieji gėrimai);

6. Vartoti daug skaidulų turinčius produktus – vaisius, daržoves. Juos patartina valgyti 20 min. prieš valgį, geriausia kuo įvairesnius, kasdien;

7. Gerti daug skysčių, ypač vandens (1–1,5 val. po maisto).

8. Maisto produktus svarbu derinti. Pusryčiams labiau tiks angliavandenių turtingi produktai (pvz., grikių košė), pietums – maistas, turintis daugiau riebalų bei angliavandenių (pvz., mėsos ar žuvies kepsnys su žaliomis daržovėmis), o vakarienei – baltymingi produktai (pvz., varškė, kiaušiniai).

Pakeitus netinkamus mitybos įpročius ir laikantis režimo, antsvorio pavyksta atsikratyti saugiai, natūraliai ir ilgam, galima džiaugtis puikia išvaizda ir gera savijauta!