Intuityvioji mityba visiškai priešinga dietoms. Dietos mus moko riboti savo norus, neduoti organizmui to, ko jis reikalauja, todėl galiausiai dauguma spjauna į viską ir persivalgo, nes organizmas reikalauja maisto. O intuityvioji mityba pagrįsta principu: duok organizmui būtent tai, ko jis reikalauja, išgirsk jį, ir jis bus patenkintas. Nes kūnas žino, ko jam reikia.

1. Atsisakykite dietų.

Aiškiai įsisąmoninkite, kad visos dietos kenkia ir nė viena nėra veiksminga. Išmeskite knygas apie dietas ir ištrinkite straipsnius, kurie suteikia apgaulingą viltį greitai ir visiems laikams sulieknėti. Supykite ant viso to melo, dėl kurio jautėtės nevykėlė (-is) kaskart, kai dieta nebeveikdavo ir jūs vėl priaugdavote svorio. Jei jūsų sąmonėje liks net ir mažiausias krislas vilties, kad kažkur galbūt yra nauja, daug veiksmingesnė dieta, jūs negalėsite susikoncentruoti į intuityviąją mitybą.

2. Gerbkite savo alkį.

Aprūpinkite savo kūną adekvačiu kiekiu energijos ir angliavandenių, kitaip neatsilaikysite prieš pagundas. Jei lauksite, kol alkis labai sustiprės, visos pastangos valgyti saikingai ir sąmoningai atrodys nesvarbios. Būtent išmokę atpažinti pirmuosius biologinius alkio simptomus pradėsite megzti draugystę su maistu. Labai svarbu išmokti valgyti tik tam, kad numalšintumėte alkį.

3. Meskite iššūkį mitybos kontrolei.

Garsiai pasakykite „Ne!” tam balsui galvoje, kuris jums tvirtina, kad esate šaunuolė (-is), kai suvartojate mažiau nei 1000 kalorijų, ir nevykėlė (-is), kai leidžiate sau suvalgyti šokoladinio torto gabalą. Šis kontroliuojantis balsas kaltina jus vadovaudamasis straipsniuose perskaitytomis taisyklėmis. Glūdėdamas giliai pasąmonėje, jis šūkaloja skaudžius kaltinimus. Atsikratę tokios kontrolės žengsite ryžtingą žingsnį link intuityviosios mitybos.

4. „Susitaikykite“ su maistu.

Paskelbkite paliaubas, nutraukite karą su maistu! Leiskite sau valgyti be jokių išlygų. Jei sau sakote, kad negalite ar neturėtumėte valgyti vieno ar kito patiekalo ar maisto produkto, ilgainiui šis draudimas pavirsta nekontroliuojama trauka, o tai skatina persivalgymą. Kemšame tiek, lyg tai būtų paskutinė mūsų vakarienė. Po to jaučiame kaltę dėl kiekvieno priaugto kilogramo.

5. Gerbkite savo sotumo jausmą.

Įsiklausykite į savo kūno signalus, kurie jums praneša, kad alkis numalšintas. Atkreipkite dėmesį į tai, kaip jaučiatės tomis akimirkomis, kai esate komfortiškai sotūs. Valgydami padarykite pauzę ir atkreipkite dėmesį į maisto skonį, jūsų pasitenkinimo laipsnį ir sotumo tą akimirką jausmą. Įvertinkite sotumą pagal 10-ies balų skalę (10 – persivalgymas, 1 – stiprus alkio jausmas). Sustokite pasiekę 5-6 balus, net jei jūsų lėkštėje dar yra maisto.

6. Atraskite savo pasitenkinimo faktorių.

Azijos šalyse dauguma žmonių iš prigimties yra intuityvūs valgytojai. Jie tiki, kad maistas yra vienas iš pačių didžiausių malonumų. Jie valgo, kai yra alkani, o pasisotinę nustoja valgyti. Kai jūs valgote būtent tai, kas jums patinka, malonioje, patrauklioje aplinkoje, maisto teikiamas malonumas daug kartų išauga. Atradę tokią patirtį ko gero nustebsite po kurio laiko pastebėję, kad pasisotinate gerokai mažesniu maisto kiekiu. Sąmoningai mėgaukitės kiekvienu kąsneliu. Jei mes nesimėgaujame maisto kokybe ir pačiu valgymo procesu, pasąmoningai tai kompensuojame kiekiu.

7. Gerbkite savo jausmus be maisto.

Ieškokite būdų nusiraminti, prasiblaškyti ir skatinti save be maisto. Nerimas, vienatvė, nuobodulys, pyktis – emocijos, kurias mes visi mes reguliariai jaučiame. Kiekvienas jausmas turi savo gaiduką (kas jį paskatina) ir savo malšinimo būdą. Maistas neišspręs nė vieno iš jų. Paguosti ar prablaškyti jis gali tik labai trumpam. Negana to, jei jausdami emocinį badą valgysite tikrą maistą, ilgainiui ims blogėti savijauta. Galiausiai jums vis vien teks ieškoti emocijų šaltinio, o kartu ir spręsti persivalgymo pasekmes.

8. Gerbkite savo kūną.

Priimkite savo genetiką. Niekas negali įkišti kojos į 4 dydžiais mažesnius batus – beprasmiška to paties tikėtis ir iš kūno. Sunku atprasti nuo dietų, jei jūs nerealistiškai save vertinate ir esate pernelyg savikritiški. Reikia išmokti save mylėti ir gerbti nepaisant svarstyklių rodomų skaičių. Svarbiausia, kad ta meilė būtų sveika – reikia sau patikti, tad nustokite kompleksuoti ir susidraugaukite su savimi. Įsisąmoninę, kad kūnas yra jūsų turtas, jūs patys užsinorėsite jį tobulinti.

9. Judėjimas – pajuskite skirtumą.

Pamirškite griežtas treniruotes. Tiesiog būkite aktyvūs ir pajuskite skirtumą. Dėmesį sutelkite į kūno judesius, o ne į kalorijas deginančius pratimus. Jei susitelksite į tai, kaip jaučiatės po sporto, pajusite energiją ir skirtumą tarp to, kas jums geriau: ryte dar porą minučių pagulėti lovoje ar atsikelti anksčiau ir pasimankštinti (arba nors pasivaikščioti kvėpuojant grynu rytiniu oru).

10. Gerbkite savo sveikatą – rinkitės sveikus produktus.

Valgykite tuos produktus, kurie rūpinasi jūsų sveikata ir skonio receptoriais. Prisiminkite, kad nereikia laikytis kažkokios tobulos dietos tam, kad būtumėte sveiki. Svarbu tik tai, ką valgote reguliariai, ilgą laiką. O didžiausią dėmesį reikia kreipti ne į svarstyklių skaičius, bet į progresą – koks jis bebūtų. Nesvarbu, kaip lėtai jūs judate, svarbiausia – nesustokite.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (12)