Iškrovos dienos tinka tik sveikiems žmonėms. Tai gali tiek puikiai padėti žmogui sugrįžti į įprastą mitybą po švenčių, tiek pagelbėti pradedant laikytis sveiko maitinimosi principų.
Specialistės komentaras
Dietologijos klinikos „Dietos sistema“ gydytoja dietologė Žana Antonova:
– Visų pirma norėčiau atkreipti dėmesį į tai, kad organizmo valymas nėra būtina procedūra sveikam žmogui. Organizmas turi natūralią galingą filtracinę sistemą, kurioje pagrindinį vaidmenį atlieka kepenys. Jos detoksikuoja visas kenksmingas medžiagas. Jeigu kepenys veikia tinkamai, organizmas valosi pats ir jokių specialių dietų laikytis ar imtis kitų priemonių nereikia.
Deja, šventiniu laikotarpiu daugumos žmonių įprastas mitybos režimas yra sutrikdomas. Tačiau šventėms praėjus, ypač kitą dieną, jokiu būdu nereikėtų griebtis kito kraštutinumo – nevalgyti nieko. Klaidingai galvojama, kad jei jau leidau sau persivalgyti, dabar privalau tai „kompensuoti“ badaudamas. Po švenčių kaip tik reikėtų sugrįžti į senas vėžes ir laikytis kasdienių sveikos mitybos įpročių – valgyti maždaug tokiu pačiu laiku, tris kartus per dieną pridedant kelis užkandžius.
Tiesa, organizmui nepakenks viena iškrovos diena. Tačiau tai vėlgi nereiškia, kad maisto visai atsisakoma. Tokią dieną reikėtų suvalgyti pusę (pagal kiekį arba kalorijas) to, ką suvartojame įprastai. Dienos mitybos racionas gali būti monotoniškas, pasirenkama tik viena maisto grupė – vien tik daržovės ar vaisiai ir kt. Produktus reikėtų padalinti į lygias dalis ir valgyti kas 3–4 val.
Galima rinktis ir žaliuosius kokteilius, juos paįvairinti vaisiais, uogomis. Tokią dieną nereikėtų užsiimti intensyvia fizine veikla, būtina gerti daug skysčių. Pakankamą jų kiekį reikėtų suvartoti ir dieną prieš iškrovą bei dieną po jos.
Svarbu įsidėmėti, kad tokios iškrovos dienos tinka tik sveikiems žmonėms. Tai gali tiek puikiai padėti žmogui sugrįžti į įprastą mitybą po švenčių, tiek pagelbėti pradedant laikytis sveiko maitinimosi principų.
Iškrovos dienos nauda:
Padeda sureguliuoti kūno svorį.
Teigiamai veikia virškinimo traktą.
Skatina šarminę organizmo terpę.
Suteikia lengvumo pojūtį ir jėgų antplūdį.
Natūraliai sustiprina imunitetą.
Padeda vaduotis nuo priklausomybių.
Gali sumažinti su nutukimu susijusių navikų, lėtinių, širdies ligų riziką.
Atsigauti skrandžiui padės košė ir gardžios sriubos. Siūlome išbandyti šiuos receptus.
Reikės:
500 ml vandens,
100 g moliūgo,
1 citrinos,
10 g sviesto,
1 v. š. cukraus,
4 lapeliai bazilikų,
1 a. š. vanilinio cukraus,
3 v. š. manų kruopų,
žiupsnelio druskos.
Vandenyje pavirti apie 5 min. tarkuotą moliūgą, smulkintus bazilikus. Sudėti druską, cukrų, maišant supilti manų kruopas, pavirti kelias minutes ir dar kiek palaikyti košę uždengtame puode. Paskaninti citrinos sultimis ir sviestu, išmaišyti, patiekti. Baziliko galima ir nedėti. Skanaus!
Reikės:
300 g lašišos,
3 bulvių,
1 svogūno,
3 v. š. sviesto,
1 petražolės šaknis,
200 ml grietinėlės,
1 l žuvies sultinio,
1 gabalėlis saliero gumbo,
ryšulėlis krapų,
žiupsnelio šviežiai maltų baltųjų piprų,
druskos (pagal skonį).
Bulves nulupkite, supjaustykite kubeliais. Saliero gumbą ir petražolės šaknį sutarkuokite stambia trintuve. Svogūną susmulkinkite ir pakepinkite svieste. Kai dailiai apskrus, sumeskite tarkuotus salierus ir 10 min. pakepkite. Svogūnų ir salierų masę krėskite į puodą su sultiniu, sumeskite bulves ir virkite, kol jos suminkštės.
Supilkite grietinėlę, dar kartą užkaitinkite, pagal skonį pasūdykite ir pagardinkite šviežiai maltais baltaisiais pipirais. Lašišą nuplaukite, nusausinkite ir susmulkinusi sumeskite į puodą. Virkite apie 4 min. Galiausiai suberkite krapus, puodą uždenkite ir apie 10 min. palikite pastovėti, kad susimaišytų skoniai.
Dalį lašišų išgriebkite. Sriubą iki vientisumo išplakite elektriniu plakikliu. Išpilstykite į lėkštes, sudėkite likusius žuvies gabalėlius, papuoškite krapų šakelėmis. Skanaus!
Reikės:
2 v. š. alyvuogių aliejaus,
1 svogūno,
2 morkų,
400 g vištienos krūtinėlės,
2 stiebų salierų,
2 skiltelių česnako,
4 puodelių vištienos sultinio,
1 puodelio vandens,
1 arba ¾ puodelio kynvos (bolivinės balandos),
2 a. š. čiobrelių,
1 v. š. šviežių (arba džiovintų) petražolių,
druskos, pipirų (pagal skonį).
Puode storu dugnu įkaitinkite aliejų, sudėkite smulkintą svogūną, tarkuotas morkas. Troškinkite 5-6 minutes. Sudėkite smulkintą vištieną, salierų stiebus, česnaką ir virkite 5 minutes. Į gautą masę supilkite vištienos sultinį, vandenį, suberkite bolivines balandas, čiobrelius. Virkite 30 minučių. Pagardinkite druska, pipirais, papuoškite šviežiomis petražolėmis.
Skanaus!