Pasiaiškinkime, kas traukia uodus. Moksliniais duomenimis, apie 20 proc. visos Žemės gyventojų yra uodų delikatesai, rašoma dekor.delfi.ee. Mokslininkai išskyrė kelis veiksnius, į kuriuos reaguoja uodai, rinkdamiesi auką.

1. Kas traukia uodus

Kvapai. Kvapai labai svarbūs. Kiekvienas žmogus išskiria tam tikras chemines medžiagas, kurių mes praktiškai neužuodžiame, užtai jas labai aiškiai skiria uodai. Jeigu jūsų kvapas uodams patinka, jie jus gels.

Kraujo grupė. Kai 1900 m. Karlas Lansteineris ištyrė, kad yra kelios žmonių kraujo grupės, šioje srityje buvo atlikta nemažai tyrimų. Dabar žinoma, kad uodams patinka pirma (nulinė) kraujo grupė, o į antrą (A) kraujo grupę jie praktiškai nereaguoja. Trečios ir ketvirtos (B ir AB) kraujo grupių turėtojams mažiau pasisekė – uodai mielai ragauja jų kraujo.

Praktiškai 85 proc. pirmos kraujo grupės žmonių išskiria tam tikras chemines medžiagas, kurios ir vilioja uodus.

Anglies dioksidas. Ieškodami aukos, uodai orientuojasi pagal anglies dioksidą. Dažniausiai uodų grobiu tampa aukšti, stambūs žmonės, kurie iškvepia daugiau anglies dioksido. Būtent todėl vaikus uodai gelia rečiau.

Odos bakterijos. Naujausiais duomenimis, ant žmogaus odos esančios bakterijos gali būti patrauklios uodams. Ypač juos vilioja tie žmonės, ant kurių odos didelė koncentracija, bet maža bakterijų įvairovė. Tiesa, kai kurios bakterijos uodams nepatinka, būtent tai pametėjo mokslininkams mintį apie priemonių nuo uodų sukūrimą.

Nėštumas. Nėščios moterys ypač patrauklios uodams. Veikiausiai tai susiję su keliais veiksniais. Visų pirma, nėštumo laikotarpiu truputį padidėja kūno temperatūra, antra, besilaukiančios moterys iškvepia 21 proc. daugiau anglies dvideginio.

Aukštesnė kūno temperatūra. Uodai aktyviai reaguoja į aukštesnę kūno temperatūrą, todėl puola dirbančius fizinį darbą ar sportuojančius. Be to, uodai dažnai gelia miegančius žmones, nes miegant kūno temperatūra būna šiek tiek aukštesnė.

Prakaitas. Žmogaus prakaite yra amoniako, pieno ir šlapimo rūgšties, taip pat kitokių medžiagų – visos jos tam tikro kvapo, viliojančio uodus. Jei žmogus genetiškai linkęs į gausų prakaitavimą, uodai prie jo limpa.

Alkoholis. Net nedidelis alkoholio kiekis padaro žmogų jauku uodams. Mokslininkams nepavyko išsiaiškinti, kodėl taip yra, bet fakto tai nekeičia – išgėrę iškylų dalyviai uodams patrauklesni nei blaivūs.

Vieno tyrimo duomenimis, uodai ypač puolė tuos, kurie buvo išgėrę butelį alaus. Mokslininkai ištyrė, kad pavartojus alkoholio, prakaite būna daugiau etanolio, į kuri ir reaguoja uodai.

Drabužių spalva. Įrodyta, kad uodai aktyviai reaguoja į žmones tamsiais drabužiais, juos vilioja juoda, tamsiai raudona ir tamsiai mėlyna spalvos.

2. Kaip atbaidyti uodus


O kaip gi tapti mažiau patraukliems uodams?

Kai kurie veiksniai nepakeičiami, jie nulemti genetikos. Kita vertus, vadovaukitės keliais principais, kurie palengvins situaciją:

-Paisykite higienos. Dušas ir muilas pašalins odos bakterijas, prakaito kvapą bent kažkiek laiko.

-Nevartokite alkoholio gryname ore, jei įkyrėjo uodų puolimai.
-Vilkėkite šviesius, lengvus drabužius, kurie mažiau patrauklūs uodams.

3. Kaip be chemikalų atbaidyti uodus, muses ir vabalus

Kai kurių augalų eteriniai aliejai atbaido vabzdžius.

Bazilikas. Baziliko kvapas baido uodus ir muses. Galite pasigaminti purškalą, jis palengvins gyvenimą. Į verdantį vandenį įmeskite šviežio baziliko lapų (lapų ir vandens turi būti maždaug lygiomis dalimis) ir palikite kelias valandas. Paskui išspauskite iš lapų vandenį, o į skystį įpilkite trečdalį jo kiekio degtinės. Pastatykite skystį į šaldytuvą. Apsipurkškite šiuo skysčiu prieš eidami į lauką, tik saugokitės, kad nepatektų į akis, nosį ir burną.

Levandos. Jų kvapas baido drugelius, blakes, muses ir uodus. Iškabinkite namuose levandų kuokštelių. Galima naudoti ir levandų eterinį aliejų.

Citrinžolės. Jų eterinis aliejus atbaido uodus.

Citrininiai čiobreliai. Nuskinkite kelis lapelius ir patrinkite tarp pirštų. Tiesa, pirmiausia įsitikinkite, kad nesate alergiški šiam augalui.

Mėtos. Iš mėtų eterinio aliejaus, sumaišyto su obuolių actu ir trupučiu degtinės būtų puiki uodus atbaidanti priemonė.

Rozmarinas. 1 kg džiovintų rozmarinų pavirinkite litre vandens 20–30 min. Į 2 l stiklainį įpilkite litrą šalto vandens ir vandenį, kuriame virinote rozmarinus. Šį skystį laikykite šaldytuve. Jis tinkamas tol kol neišgaruoja stiprokas rozmarinų kvapas.

Kitų augalų poveikis vabzdžiams:

Lauro lapai atbaido muses.
Česnakai – morkines museles, amarus.
Krapai – amarus, pomidorus puolančias kirmėles.
Čiobreliai – baltasparnius ir pomidorus puolančias kirmėles.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)