Aviečių ketonai
Pradėkime nuo aviečių ketonų. Lietuvoje šie preparatai išpopuliarėjo prieš kelerius metus, o didžiausia jų pasiūla – internete. Būtent visagalis internetas suteikė galimybę bet kada ir iš bet kur parsisiųsti įvairias panašaus pobūdžio prekes.
Patys aviečių ketonai yra fenoliniai junginiai, kurie suteikia avietėms būdingą kvapą. Visgi avietėse šio komponento pagaminama tiek mažai, kad visiškai neapsimoka tų ketonų išgauti iš augalų (apskaičiuota, kad iš 1 kg aviečių įmanoma išgauti tik 1–4 mg aviečių ketonų, o kilogramas natūraliai išgautų aviečių ketonų kainuotų apie 20 tūkst. JAV dolerių). Tad pardavinėjamų preparatų sudėtyje randama tik cheminiu būdu susintetintų aviečių ketonams identiškų medžiagų. Pabrėžiamo natūralumo, ko gero, čia būna labai mažai arba nebūna išvis.
Susidomėjimas aviečių ketonais ir toks visuotinis ažiotažas JAV (o vėliau kitose pasaulio šalyse) prasidėjo po vieno tyrimo su laboratoriniais gyvūnais. Laboratorijos pelytės buvo maitinamos daug riebalų turinčiais produktais, o vėliau jų maistas pakeistas aviečių ketonų preparatais. Tiesa, šių ketonų dozės buvo labai didelės, net 238 kartus viršijo žmogui rekomenduojamą paros dozę. Pastebėta, kad pagreitėjo pelių metabolizmas ir riebalų skaidymas. Tačiau jokie klinikiniai tyrimai su žmonėmis nebuvo niekada atlikti ir toks efektyvumas žmogui neįrodytas.
Bet kokiu atveju susidomėjimas aviečių ketonais išaugo geometrine progresija. Gamintojai ir platintojai teigia, jog ši cheminė medžiaga skatina metabolizmą ir žmogaus organizme. Taip pat veikia hormoną adiponektiną, kuris palaiko tinkamą gliukozės kiekį kraujyje, ardo riebiąsias rūgštis. Tačiau daugelyje medicininių šaltinių kartojamas tas pats faktas: poveikis žmogaus organizmui kliniškai dar neįrodytas. Taip pat kol kas nenustatyta, kokie gali būti žalingi aviečių ketonų poveikiai. Gal ir neverta eksperimentuoti?
Žaliosios kavos pupelės
Žaliosios kavos pupelės, tiksliau, jų ekstraktas Lietuvoje išpopuliarėjo palyginti neseniai. Pasaulyje apie jas jau buvo žinoma ir diskutuojama seniau.
Dar viena lieknėjimo panacėja yra ne kas kita, kaip iš neskrudintų kavos pupelių išgautas ekstraktas. Nauju, daug žadančiu lieknėjimo metodutaip susidomėta po plačiai išreklamuoto tyrimo. Tyrimas vadinosi „Žaliosios kavos pupelių ekstrakto veiksmingumas metant svorį“. Tyrimas atliktas darant prielaidą, jog žaliosios kavos pupelės – veiksmingas ir paprastas būdas sulieknėti. Ir tikintis, kad visa tai bus galima lengvai įrodyti. Mat neskrudintų kavos pupelių ekstrakte yra ženkliai didesnis cheminio junginio – chlorogeninės rūgšties kiekis. Ši rūgštis, manoma, veikia kraujagyslių sieneles, kovoja su aukštu kraujospūdžiu ir širdies bei kraujagyslių sistemos ligomis. Bei – šiuo atveju svarbiausia – skatina riebalų deginimą, greitina metabolizmą, mažina gliukozės kiekį kraujyje.
Skamba gražiai ir įtikinamai, ar ne? Tačiau vėliau buvo iškapstyta šiek tiek daugiau informacijos apie minėtą tyrimą. Pasirodo, tyrime dalyvavo tik 16 žmonių, o tai nėra statistiškai labai reikšmingas skaičius. Šis tyrimas niekada nebuvo registruotas oficialiose klinikinius tyrimus kontroliuojančiose institucijose. Nesiremta jokiais klinikinių tyrimų protokolais, etikos normomis. Tyrimo rezultatai buvo publikuoti leidiniuose, kurie mokslo pasaulyje tuo metu buvonauji ir dar neturėjotokios didelės įtakos, kaip jau reitinguoti moksliniai leidiniai. Vienas iš tokių nereitinguotų publikaciją išspausdinusių naujų leidinių buvo „Diabetes, Metabolic Syndrome and Obesity: Targets and Therapy“. Dar daugiau, nė vienas tyrimo autorius nebuvo klinikinių tyrimų ekspertas. Pačiuose tyrimo rezultatuose užsimenama, kad tyrimas buvo dvigubai aklas, ką šiuo atveju būtų sunku pasiekti. Nes tiek tiriamieji, tiek tyrime dalyvavę sveikatos specialistai žinojo, ką tiksliai tiriamieji vartoja. Galų gale, atlikus tyrimą, tyrimo organizatoriai paskelbė tokią išvadą: „Pirminės studijos reikalauja, jog būtų atlikta daugiau ir platesnės apimties tyrimų. Visa tai tam, kad galutinai įrodytume žaliosios kavos ekstrakto efektyvumą svoriui mesti“.
Kiek vėliau tikri klinikiniai tyrimai iš tiesų buvo inicijuoti, tačiau jų apimtis buvo vėl gerokai per maža, o rezultatai nebuvo tokie reikšmingi, kaip tikėtasi. Be to, tyrimo organizatoriai glaudžiai bendravo su viena farmacine kompanija, užsiimančia preparatų svoriui mesti gamyba.
Kita vertus, šiuo atveju nebūkime visiški skeptikai. Vis daugėja oficialių tyrimų apie kavos naudą, joje esančių cheminių medžiagų vertingąsias savybes. Tad jei žaliosios kavos pupelės be gyvenimo būdo korekcijos ir nepadės numesti svorio, joje bent jau yra antioksidantų, organinių rūgščių ir veikiausiai bent nepakenksite sau.
Briaunotoji garcinija
Briaunotosios garcinijos piliulės – mažiau girdėtas, egzotiškesnis lieknėti skirtas preparatas. Pats augalas, briaunotoji garcinija (Lot. Garcinia Cambogia), auga pietryčių Azijoje ir Indijoje. Garcinijos vaisiai išoriškai primena nedidelius moliūgėlius. Manoma, kad Tailande ir Indijoje augalas jau nuo neatmenamų laikų vartojamas medicininiais tikslais kaip apetitą slopinanti priemonė.
Susidomėjimas šio augalo preparatais JAV kaip ant mielių išaugo veikiausiai po vienos populiarios amerikiečių televizijos šou „Dr. OZ“ laidos. Liaupsinamą laidoje preparatą iš prekybos vietų netruko šluoti norintys sulieknėti pirkėjai. O iš tiesų apie garciniją buvo žinoma jau gerokai anksčiau.
Briaunotosios garcinijos savybes mokslininkai tyrinėja jau 15 metų. 1998 metais randomizuoto, kontroliuojamo tyrimo metu (135 dalyviai) nustatyta, jog potencialaus medikamento nuo persivalgymo, garcinijos, poveikis nėra reikšmingesnis už placebą. 2000 m. Japonijos mokslininkai įrodė, jog hidroksicitrinų rūgštis iš garcinijų žievelių veiksmingai skatina riebalų oksidaciją pelių organizme, tačiau klinikinių tyrimų su žmonėmis metu to įrodyti nepavyko. Gerokai vėliau buvo apžvelgta 12 randomizuotų klinikinių tyrimų (706 tiriamieji) ir kai kuriuose jų pastebėtas trumpalaikis tiriamųjų sulieknėjimas. Tačiau bendras rezultatas neparodė jokios reikšmingos įtakos svorio metimui vartojant briaunotosios garcinijos prepratus.
Paskutinio minėto tyrimo vadovas Edzard Ernnst (paskyręs visą savo karjerą alternatyviosios medicinos preparatų klinikiniams tyrimams) komentavo, jog populiarūs TV šou neturėtų taip propaguoti alternatyvių lieknėjimo priemonių, kai efektyvumas klinikiniais tyrimais nepagrįstas. Juolab kad briaunotoji garcinija turi stiprių šalutinių poveikių, susijusių su virškinamuoju traktu. O galimas jos poveikis apetito kontrolei ir riebalų skaidymui kol kas nėra įrodytas.
Galime tik tikėtis, jog metų metus Azijos liaudies medicinoje vartojamas augalas tikrai turi ko nors naudingo ir vertingo. Taip pat galime pasidžiaugti tuo, jog su kai kuriomis lieknėjimo panacėjomis (pavyzdžiui, minėta garcinija) oficialūs klinikiniai tyrimai buvo ir bus atliekami ateityje. Gal kada ir pavyks ką nors naudingo įrodyti.
Kaip neįsigyti katės maiše
Mitybos specialistės, dietistės Viktorijos Kovaliovos komentaras:
Ne pirmą dešimtmetį įvairūs augaliniai preparatai, maisto papildai mėgstami ir perkami norinčiųjų sulieknėti ar pažaboti apetitą bei potraukį saldumynams. Lietuvoje populiarūs chromo preparatai, obuolių sidro kapsulės, žaliosios arbatos ekstraktas. Taip pat įvairios formos papildai, turintys skaidulų. Specifinės skaidulos išbrinksta žarnyne, suteikia sotumo jausmą. Pastebimas ir žolelių, įvairių arbatų mišinių populiarėjimas. Pavyzdžiui, mišiniai su imbieru ar cinamonu. Manoma, kad imbieras greitina medžiagų apykaitą, o cinamonas mažina potraukį saldumynams, miltiniams gaminiams.
Apskritai gal nieko čia blogo retkarčiais pavartoti panašius preparatus, papildus, tačiau yra keli svarbūs dalykai. Vien piliulės lieknėjimui stebuklų nepadarys. Svarbu motyvacija ir pasiryžimas – dėl ko norite numesti svorio, ar esate pasiruošęs keisti savo įpročius.
Antra, subalansuota mityba, valgymo režimas.
Trečia, fizinis krūvis. Jei nesate tikri dėl individualiai jums tinkančios mitybos ar mankštos, pasikonsultuokite su mitybos ir sporto specialistais. Ketvirta, neskubėkite. Lėtai formuokite naujus įpročius ir keiskite gyvenimo būdą tam, kad rezultatai būtų ilgalaikiai. Galiausiai, jei papildomai nusprendėte įsigyti kokį preparatą lieknėjimui, pirkite jį tik vaistinėse arba specializuotose maisto prekių parduotuvėse. Turguje ar internete galite įsigyti nors ir „madingą“, bet abejotinos kokybės „katę maiše“.