Tolygiai sudeginti riebalus
Žydrūno Savicko sporto klubo asmeninis treneris Saulius Gabalis atsiųstame pranešime spaudai pataria – norint pagražinti veido formą, pirmiausia reikia subalansuoti mitybą ir reguliariai atlikti viso kūno pratimus tam, kad galėtumėte tolygiai sudeginti riebalus visame kūne. Jo žodžiai paremti 28 metų sportine veikla ir trenerio darbo praktika, per kurią teko parašyti daugiau kaip 2000 individualių treniruočių programų, iš kurių 60 proc. buvo skirtos kūno svorio mažinimui bei raumenų stangrinimui.
„Sumažinti kūno svorį galima labai greitai – vos 3 savaitės ir minus 9 kilogramai. Tai mano paties pasiektas asmeninis rezultatas: 5–6 rimtos treniruotės per savaitę, griežtas mitybos ir poilsio planas. Pokyčiai greiti ir efektingi, bet ar tai sveika organizmui? Tikrai ne“, – sako S. Gabalis.
Treneris pabrėžė, kad organizmas, metant kūno svorį per tokį trumpą laikotarpį, patiria didelį stresą ir tarsi laukia, kada visą tai baigsis. O po to stengiasi kuo greičiau susigrąžinti prarastas riebalų atsargas, kurios yra natūraliai susijusios su organizmo funkcija išgyventi.
Todėl nutraukus dietą – o ją nutraukti vis tiek reikės, nes mūsų pasirinktas kalorijų skaičius nesuderinamos su paties organizmo poreikiais – organizmas riebalų forma pradės kaupti kūne papildomas atsargas. Tai jis darys tam atvejui, jeigu „kūno valdytojas“ sugalvotų vėl paskelbti „bado akciją“.
„Tokios dietos rezultatas – gerai atrodai, bet blogai jautiesi, nes nuolat esi alkanas. Tai ne išeitis“, – įsitikinęs S. Gabalis.
Per mėnesį – minus 2 kg
„Sveikas, nesukeliantis streso kūnui svorio praradimas sporto ir mitybos pagalba yra minus 2 kilogramai per mėnesį“, – aiškina treneris.
Tam reikėtų 3–4 treniruočių per savaitę, subalansuoti mitybą ir pasirūpinti geru poilsiu. Tokiu atveju kūno svorio mažinimas užtruks ilgiau, bet organizmas be streso adaptuosis prie sumažintų maisto normų.
Kokie pliusai pasirenkant svorio metimą ilgesniu laikotarpiu?
Gera savijauta po treniruočių, nes saikingai sumažinote maisto kiekį. Per dieną mažais kiekiais valgoma 5 – 6 kartus, skrandis maždaug per 2 mėnesius susitraukia ir greičiau ateina sotumo jausmas.
„Prie mažesnio maisto kiekio priprantama ir atrodo, kad kitaip maitintis nėra būtinybės. Toks mitybos rėžimas tampa gyvenimo būdu, o gyvenimo būdą parodo mūsų išvaizda“, – kalba S. Gabalis.
Neprarasti grakščių linijų
Ar svarbu kokią pasirenkame treniruočių formą?
Trenerio manymu, vien kardio treniruočių, kuriose intensyvumas ir širdies pulsas turi būti pasirenkamas pagal tikslus, neužteks: „Juk dailioji lytis nenori, kad atsikračius riebalinio sluoksnio kūne nukartų oda, dingtų ir moteriškos grakščios linijos bei apvalūs sėdmenys“.
Svarbu tiek pat dėmesio skirti treniruotėms su svoriais, kurie padeda lavinti atskiras raumenų dalis ir sukurti norimas kūno proporcijas.
„Norint numesti svorį, 70 proc. rezultato priklauso nuo mitybos ir 30 proc. nuo to, kaip jūs sportuojate ir kokie yra tikslai: mesti svorį, auginti raumenis, ugdyti ištvermę ar jėgos ištvermę. Sportuokime atsakingai, saikingai ir su kibirkštėlė azarto, nes mūsų kūnas vienintelis gyvenime duotas“, – pataria asmeninis treneris S. Gabalis.
Pagalba – vandens stiklinė
Anot dietologų, reguliuoti mitybą ir saikingai valgyti reikia visus metus, ne tik atėjus pavasariui. Tai turi tapti įpročiu, gyvenimo būdu. Bet jeigu taip atsitiko, kad po žiemos svoris per daug užaugo, norint jį numesti, reikia valgyti vien mažo kaloringumo produktus.
Paprastai sunkiausios būna trys pirmosios dienos. Tačiau sparčiai mažėjantys svarstyklių rodmenys, gera savijauta ir nuotaika motyvuoja. Tad valgant vien mažo kaloringumo produktus, o vėliau juos pakeitus įprastu mažesnio kaloringumo maistu mažesnėmis porcijomis, formuojame sveikos mitybos įpročius.
Svarbu laikytis mitybos režimo – reguliariai valgyti mažesnėmis porcijomis, vengti nereikalingų užkandžiavimų. Blogiausias dalykas – svorio grįžimas. Jis prasideda nutraukus tai, ką esate pradėjusi. Todėl pasiekus norimą svorį, turite stengtis, kad jis nepadidėtų daugiau negu 2 kilogramais.
Atsipalaiduoti galima tik per ypatingas šventes, tačiau reikia nepamiršti, kad pirmenybę visada reikia teikti tiems produktams, kurie yra būtinųjų maistinių medžiagų šaltinis.
Kartais manote, kad esate alkana, tačiau iš tiesų jūsų kūnas gali būti tik ištroškęs. Beveik visada nuo alkio pojūčio gelbsti stiklinė ar dvi vandens. Kai geriate pakankamai vandens, alkio pojūtis išnyksta – taip išvengiate persivalgymo ir organizmui padedate deginti ne tik viso kūno, bet ir veido riebalus.
Tinkamas kūno „iš vidaus“ drėkinimas apsaugo nuo skruostų patinimo, kuris pasireiškia, kai organizmui trūksta vandens. Be to, vanduo padeda įsisavinti maistą, šiek tiek padidina sotumo jausmą.
Taip pat reikėtų sumažinti druskos kiekį maiste. Per didelis kiekis druskos sukelia vidurių pūtimą ir vandens sulaikymą organizme, kuris pasireiškia patinusiais, paburkusiais paakiais.
Darykite veido pratimus
Paprasti, lengvai atliekami veido pratimai padeda sumažinti riebalus skruostuose, stiprina veido raumenis ir skatina kraujotaką. Be to, lengvas veido masažas pagerina apytaką, atpalaiduoja ir paskatina kolagenų gamybą. Masažas sumažina odos glebumą ir raukšlių ryškumą, pagerėja odos skaistumas, atpalaiduoja raumenų įtampą. Todėl kiekvienai, besirūpinančiai savo oda, patariama atlikti lengvus veido pratimus.
„Kai ryte ir vakare veidą tepate kremu, laikykitės masažinių linijų krypties: kremą tepkite nuo vidurio kaktos, link smilkinių, nuo smakro link ausų, viršutinį voką nuo vidinio krašto link išorinio, apatinį voką nuo išorinio krašto link vidinio, nuo nosies šnervių link smilkinių“, – patarimais dalinasi grožio terapijos ir chirurgijos klinikos „Sugihara“ kosmetologė Irena Baubinienė.
Nereikėtų pamiršti ir kitų veiksmingų priemonių: kontrastinio dušo, kūno šveitimo, įvyniojimo ir gerų, veiksmingų kremų. „Būtinai išanalizuokite kremo, bei serumo sudėtį, kad šie produktai atitiktų odos poreikius lieknėjimo metu“, – sako I. Baubinienė.
Odos stangrumui palaikyti reikia modeliuojančio, stangrinančio serumo, kurio sudėtyje būtų retinolio, hidroksirūgščių, augalinių kamieninių ląstelių, peptidų, koenzimo Q10, hidrolizuoto jūros kolageno, hialurono rūgšties, ląstelių augimo faktorių.
Hialuronas yra epidermyje dirbanti medžiaga, kuri pritraukia ir išlaiko vandenį. Retinolis skverbiasi giliau, iki pat dermos, jis gali sukelti sudirgimo, šerpetojimo reakcijas, tačiau tai nėra šalutinis efektas – tokia ir turėtų būti odos reakcija į šią veikliąją medžiagą. Retinoliui tiesiog reikia adaptacinio laikotarpio. Šie komponentai padeda gerinti odos išvaizdą, bet jie negali veikti mimikos raumenų.
„Jeigu jūsų tikslas – pagerinti ir mimikos raukšlių išvaizdą, ieškokite miorelaksantų – mažos molėkulinės masės peptido, jis blokuoja aktyvius raumenų susitraukimus, veikia kolageno sintezę ir kelia raukšlės pagrindą“, – aiškina kosmetologė.
Anot kosmetologės, naudojant turtingesnes savo sudėtimi priemones teigiamas poveikis pradeda matytis po pusantro mėnesio.
Padės kelios gudrybės
„Jei nesinori gilintis į kremų sudėtis, neužmirškite pamatinės taisyklės: geras drėkinimas yra geros odos išvaizdos pagrindas. Sudedamosios kosmetikos dalys, kurios išsaugo jūsų odos drėgmę, yra visose kosmetikos nuo raukšlių medžiagose, nes odos drėkinimas yra pagrindas saugant odos jaunystę. Greitai pajusite teigiamą poveikį, jei naudosite tokius kremus, kurie labiau skirti odos drėkinimui“, – teigia kosmetologė.
Yra keletas gudrybių, kurios vizualiai veidą padaro „lieknesniu“. Pavyzdžiui, skystą pudrą tepkite ant veido tinkamais atspalviais. Tamsesnę pudrą tepkite aplink veidą ir žandikaulius, o šviesesnę – kaktą, smakrą, nosį ir skruostus. Taip pat pasirinkite tokią šukuoseną, kuri vizualiai lieknina veidą.
Atėjus pavasariui odą būtina saugoti nuo kenksmingų ultravioletinių saulės spindulių. Ypač jeigu oda linkusi į pigmentaciją ir naudojate rūgštinius produktus. Tiesa, žiemą apsaugos nuo saulės rodiklis galėjo būti mažesnis (pakako SPF 15 ar 20), o pavasarį reikėtų rodiklius didinti.