Pigmentinės dėmės ilgainiui gali plėstis, ryškėti ir tampa labiau pastebimos. Dėl šios priežasties jų turintiesiems daug saulės spinduliais piktnaudžiauti nereikėtų.
Pataria specialistė
Estetinės medicinos ir dermatologijos klinikos „Grožio pasaulis“ kosmetologė Ugnė Želvytė-Juškevičienė:
Piktnaudžiauti nereikėtų
– Dėl per didelės melanino gamybos atsirandantys pigmentiniai odos pakitimai įprastai būna šiek tiek iškilios, šviesiai arba tamsiai rudos. Pigmentinės dėmės skiriasi dydžiu, išsidėstymu ir forma. Jos ilgainiui gali plėstis, ryškėti ir tampa labiau pastebimos. Dėl šios priežasties turintiesiems daug pigmentinių dėmių saulės spinduliais piktnaudžiauti nereikėtų.
Odos pigmentacija susijusi su organizmo vitaminų, fermentų balansu, endokrinine sistema, vidaus ligomis, senėjimu ir kt. Todėl pirmiausia siekiant išvengti pigmentinių dėmių reikėtų labiau susirūpinti sveikatos būkle.
Norint pašviesinti ar pašalinti pigmentines dėmes galima naudoti specialias kosmetikos priemones. Juo labiau tik vaistinėse pirkti produktai rekomenduojami žmonėms po chemotarapijos seanso, jei sergama žvyneline, jei buvo pašalinti apgamai.
Kovojant su pigmentinėmis dėmėmis taip pat gali būti vartojami vaistai, kurie blokuotų melanino gamybą ir skatintų ląstelių atsinaujinimą. Taip pat su jomis padeda kovoti vaisių rūgštys, lazeris. Tačiau šias procedūras geriausia atlikti rudenį, žiemą.
Nepamiršti apsaugos
Ruošiantis saulės vonioms būtina šiltuoju metų laiku naudoti apsaugines priemones nuo saulės. Prieš deginantis svarbu įvertinti odos jautrumą saulei ir pasirinkti tinkamą apsauginę priemonę, galvos apdangalus, tinkamus rūbus. Priemonės, skirtos apsisaugoti nuo saulės, žymimos SPF. Tai – apsaugos nuo saulės faktorius, išreikštas skaičiais, nurodančiais buvimo laiką saulėje, apskaičiuojamą pagal formulę: SPF x 10 min. Pavyzdžiui, pasitepus kremu su SPF 15, saugiai degintis galima apie 150 minučių.
Vasaros pradžioje rekomenduojama naudoti priemones su SPF 25–40. Vėliau galima rinktis silpnesnes, atsižvelgiant į odos tipą.
Palankiausias laikas degintis – iki 10 val. ir po 16 val. Vidurdienio saulės patariama vengti. Kaitintis rekomenduojama ne ilgiau nei vieną valandą. Prie saulės reikia „pratintis“ – iš pradžių pakaks pabūti 15–20 min. atviroje saulėje, po to deginimosi laiką galima ilginti.
Apsauginiu kremu reikėtų pasitepti 15–30 min. prieš deginimąsi. Šį kremą nuplauna vanduo, jo efektyvumą mažina prakaitavimas. Todėl juo rekomenduojama teptis bent kas valandą, ypač jeigu esate paplūdimyje ar intensyviai judate. Jei planuojate maudytis, naudokite vandeniui atsparias apsaugos priemones nuo saulės. Veido apsaugai naudokite emulsijas su stipresniu apsauginiu filtru.
Apsauginis kremas parenkamas pagal odos tipą
I tipas. Šviesūs plaukai ir oda, mėlynos akys, strazdanotas veidas. Jautri oda, neilgai pabuvus saulėje, greitai nudegama, praktiškai niekada neįdegama. SPF ne mažesnis nei 25.
II tipas. Pilkšvi plaukai, jautri oda. Pabuvus saulėje, oda parausta. Įdegis bronzinis. SPF ne mažesnis kaip 25.
III tipas. Rusvi plaukai, oda gali būti šviesi, bet dažniausiai tamsesnio atspalvio. Oda parausta nestipriai, įdegis rudas. SPF 15–25.
IV tipas. Plaukai tamsūs, akys taip pat. Saulėje oda įdega iš karto rudai. SPF 10–20.
Kūdikių ir vaikų iki 3 metų odą patariama pridengti drabužiais, tepti kremus, kurių SPF ne mažesnis nei 30.
Žmonėms, kurie negali būti saulėje (dėl ligos, atliktų procedūrų ar pan.), reikia naudoti kremą su SPF 50. Pietų šalyse saulės aktyvumas didesnis, todėl rekomenduojama rinktis kremą su didesniu SPF (30 ar 35).