Nors gydytojas R. Atkinsas šią dietą pasauliui pristatė dar 1972 m., tačiau ir šiandien ji tebelaikoma viena veiksmingiausių dietų, kurios laikosi ne viena Holivudo ir pramogų pasaulio žvaigždė. Pasak Atkinso, tai itin veiksminga dieta, nes sumažinus angliavandenių kiekį galima nesunkiai kontroliuoti svorį ir tokiu būdu išvengti sveikatos sutrikimų: viršsvorio, širdies ligų ar diabeto.
Veiksminga dieta – rezultatai po pirmųjų dienų
Dietos sukūrėjas R. Atkinsas teigia, kad pradėjus laikytis šio mitybos rėžimo žmogų užplūsta pakilios emocijos, nes, sumažėjus angliavandeniams, sumažėja ir cukraus kiekis kraujyje, kuris įprastai sukelia nuovargį. Vis dėlto pirmosios dietos dienos išties sudėtingos. Jų metu itin ribojamas angliavandenių kiekis – grynųjų angliavandenių galima suvartoti ne daugiau kaip 20 g per dieną, o tai yra maždaug 3 puodeliai žalių salotų ar kitų nekrakmolingų daržovių. Kita vertus, alkani tikrai nesijausite, nes daug baltymų ir sočiųjų riebalų turinčio maisto kiekiai nėra ribojami.
Produktai, kuriuos galite drąsiai valgyti:
Laikantis Atkinso dietos būtina suvartoti bent 8 stiklines vandens per dienąmėsa,
žuvis,
paukštiena,
kiaušiniai,
sūriai (atidžiai perskaitykite informaciją etiketėje, nes kai kurie sūriai turi labai daug angliavandenių),
majonezas,
sviestas
grietinė.
saldikliai.
Griežtai draudžiami vartoti produktai:
bandelės,
šokoladas,
makaronai,
vaisiai.
Veiksminga dieta gali tapti neefektyvi net ir tada, jei tik truputį viršysite nustatytą angliavandenių kiekį.
Gėrimai. O norint išvengti dehidratacijos ar vidurių užkietėjimo, būtina suvartoti bent 8 stiklines vandens per dieną. Taip pat galite gerti kavą, arbatą, tačiau sultys ir alkoholiniai gėrimai griežtai draudžiami.
Kai ima kristi svoris...
„... net moksliškai įrodyta, kad laikantis Atkinso dietos galima netekti dvigubai daugiau svorio nei propaguojant kitas populiarias dietas...“ Atkinso dieta – greitai veikianti dieta, nes apribojus suvartojamų angliavandenių kiekį pirmieji rezultatai matyti jau po kelių dienų. Svoris krenta dėl to, kad dėl sumažėjusio angliavandenių kiekio cukrus nėra verčiamas riebalais, o dėl baltymais praturtinto maisto aktyviau darbuojasi inkstai, tokiu būdu sudeginama daugiau kalorijų.
Tiesa, nors rezultatai gali būti labai džiuginantys (net moksliškai įrodyta, kad laikantis Atkinso dietos galima netekti dvigubai daugiau svorio nei propaguojant kitas populiarias dietas), tačiau taip griežtai riboti angliavandenius rekomenduojama tik dvi savaites. Vėliau gaunamų angliavandenių kiekį būtina didinti, vis pridedant po 5 g. Pavyzdžiui, pirmas dvi savaites suvartojate iki 20 g grynųjų angliavandenių, trečią savaitę – 25 g, ketvirtą – 30 g ir t. t.
Nors teigiama, kad Atkinso dieta neturi taip vadinamo „jo-jo“ efekto, tačiau grįžus prie įprastos mitybos, numesti kilogramai gali sėkmingai grįžti, o kartais ir su kaupu. Todėl Atkinso teorijoje teigiama, kad tai ne tik dieta, bet ir gyvenimo būdas, paremtas nuolatiniu angliavandenių ribojimu. Žinoma, nieko nenutiks, jei penktadienio vakarą pasimėgausite vynu ir torto gabalėliu, tačiau piktnaudžiauti gausiai angliavandeniais praturtintu maistu nederėtų. Todėl norint išlaikyti pasiektą svorį, angliavandenių kiekis per dieną neturėtų viršyti 120 g.
Atkinso dietos privalumai ir trūkumai
Laikantis Atkinso dietos galima greitai ir ilgam atsikratyti varginančių papildomų kilogramų. Laikantis R. Atkinso sukurto mitybos plano galite valgyti daugybę maisto produktų, o vartojami baltymai suteiks energijos, pakels nuotaiką. Be to, baltymai ypač reikalingi kaulų, raumenų, viso organizmo atsinaujinimo procesui.
Tačiau, kaip ir daugelis dietų, ji turi savų minusų. Norint, kad numesti kilogramai nesugrįžtų, Atkinso dieta turėtų tapti gyvenimo būdu. Taip pat tokia mityba gali sukelti šalutinį poveikį – ketoacidozę (diabeto komplikacija, kai stipriai padidėja cukraus kiekis kraujyje, greitai krenta svoris, atsiranda pykinimas arba vėmimas). Ketoacidozės atsiradimą gali lemti gliukozės trūkumas. Be to, neribojamas riebalų kiekis gali neigiamai paveikti žmogaus kraujagyslių sistemą.
Taigi Atkinso dieta nederėtų piktnaudžiauti, taip pat būtina nuolat stebėti sveikatą. Jei jaučiate, kad organizmas silpsta, prastėja savijauta, būtinai apsilankykite pas gydytoją ir profilaktiškai darykitės kraujo tyrimus. Sėkmės!