Nuo 18 amžiaus orchidėjas pradėjo auginti oranžerijose ir botanikos soduose, orchidėjų žiedai pakerėjo savo grožiu ir įvairove.
Kartais, auginant orchidėjas namų sąlygomis, pastangos nueina perniek, nes intensyviai auga tik lapai ir šaknys. Norint suprasti, kodėl nėra žiedų, pirmiausia reikia perprasti orchidėjų auginimo ypatumus, rašoma portale lamp.im.
Tinkamiausias, natūralus klimatas orchidėjoms – tropinis klimatas. Savaime suprantama, jeigu sąlygos stipriai skiriasi nuo natūralių gamtinių sąlygų, nesitikėkite, kad orchidėjos klestės ir gausiai žydės.
Pagrindinės priežastys, kodėl orchidėjos nekrauna žiedų
Dažniausiai orchidėjos sodinamos į nedidelius vazonėlius, kuriuose žemė greitai išsenka, nebelieka vertingų medžiagų. Augalus periodiškai reikia tręšti. Mineralinėse trąšose orchidėjoms turi būti mažiau azoto. Azotas skatina augti žaliąją masę. Norint, kad augalai sukrautų žiedų pumpurus, reikia kalio, magnio ir fosforo.
Prieš tręšiant orchidėjas, palaistykite žemę, kad trąšos nenudegintų orchidėjoms šaknų. Paskui pasigaminkite nestiprios koncentracijos tirpalą iš sausų trąšų ir vandens. Per didelis maistingų medžiagų kiekis augalams žalingas.
Neteisingas laistymo būdas
Orchidėjų platūs lapai, iš jų greitai išgaruoja vanduo. Aktyvaus augimo laikotarpiu orchidėjas reikia dažnai laistyti – 2–3 kartus per savaitę. Žiemą priešingai – laistykite retai. Orchidėjas reikia laistyti minkštu vandeniu. Patartina laistyti virintu arba filtruotu kambario temperatūros vandeniu. Drėgnų šaknų, ant kurių matyti kondensato lašeliai, nereikia laistyti. Nuo per didelės drėgmės šaknys ims pūti.
Temperatūrų ir apšvietimo tvarkos pažeidimai
Orchidėjos sparčiai reaguoja į temperatūros pokyčius. Nakties ir dienos temperatūrų skirtumas turi būti ne didesnis nei 4 laipsniai. Vasarą optimali oro temperatūra turi būti 18–25 laipsniai šilumos, žiemą – ne mažiau nei 15 laipsnių šilumos. Orchidėjoms reikia šviesos, bet tiesioginiai saulės spinduliai joms netinka, nes nuo jų gali apdegti lapai.
Netinkantis substratas
Substratas orchidėjoms turi būti toks, kad šaknys gautų minimaliai drėgmės ir galėtų laisvai cirkuliuoti oras. Būtent dėl šios priežasties orchidėjų negalima sodinti į paprastą juodžemį arba žemę iš lauko. Orchidėjoms reikia substrato iš samanų, durpių ir rupaus smėlio. Geriausia nusipirkti gėlų parduotuvėje specialiai paruošto substrato.
Šaknų išdėstymas vazonėlyje
Orchidėjų šaknys stiprios, padengtos akyta žieve. Natūralioje aplinkoje šaknys prisitvirtina prie medžių kamienų. Augalus išlaikyti vertikalioje padėtyje padės vazonas. Vazonas turi būti perregimas, kad pro jį sklistų šviesa. Dugne būtinai turi būti skylutės vandeniui nutekėti. Pageidautina, kad ir ant vazono sienelių būtų skylučių – ventiliacijai.
Šaknys turi laisvai išsidėstyti vazone, gali išlįsti į išorę. Orchidėjoms tinkamiausi vazonėliai iš perregimo plastiko, juos matosi, kaip auga šaknys. Jeigu norėsite persodinti, plastikinį vazonėlį lengvai perpjausite ir nepakenksite šaknims.
Efektyviausiai orchidėjų žydėjimo stimuliavimo būdai
Tropinėje aplinkoje orchidėjos auga po tankiais medžių lapais, todėl joms metų laikų kaita nėra labai svarbi. Mažiausiai įnoringa – falenopsis orchidėja, ji gali nepertraukiamai žydėti 11 mėnesių. Tiesa, namų sąlygomis pasiekti tokį rezultatą sunku.
Didelė temperatūrų kaita
Dienomis orchidėja turi būti šiltame kambaryje. Naktį galite pradaryti langą ar balkoną, jei norite pažeminti temperatūrą iki 16–18 laipsnių šilumos. Vasarą galima išnešti orchidėjas į lauką. Lauke sparčiau vyks fotosintezė, kaupsis anglies dioksidas, kuris stimuliuoja žydėjimą.
Kaip sukurti sausą klimatą
Norėdami sukurti sausą klimatą, didinkite intervalus tarp laistymų. Vasarą laistykite orchidėjas kas keturias dienas, žiemą – kartą per savaitę. Orchidėjų šaknys turi būti sausos. Teisingai laistant, apatiniai lapai bus minkštoki.
Karštas dušas
Pirmiausia atsukite karštą vandenį, kad vonios kambarys prigaruotų. Vazonus su orchidėjomis 15 minučių liekite šiltu vandeniu, maždaug 35 laipsnių temperatūros. Per šį laiką augalai per šaknis prisigers drėgmės ir intensyviai išskiria drėgmę per lapus. Po savaitės turi išaugti žiedynkočiai.
Apšvietimo gerinimas
Skirtingoms orchidėjų rūšims reikia skirtingo intensyvumo apšvietimo. Jei augalas ilgai nežyd, gali būti, kad negauna užtektinai šviesos. Perstatykite vazonėlius į daugiau apšviestą vietą arba nupirkite specialią liuminiscencinę lempą.
Žiedynkočio apkarpymas
Ant kiekvieno žiedynkočio yra keli miegantys pumpurai. Norint paspartinti žydėjimą. Nujaukite maždaug tris pumpurus.
Persodinimas
Kartais orchidėjos nežydi, nes žemė išsekusi. Tai matyti ant augalų lapų. Kai nauji išaugantys lapai yra mažesni už senus arba kitokios formos, tai ženklas, kad orchidėjas reikia persodinti į naują substratą.
Yra orchidėjų, kurios pražysta tik būdamos trejų metų. Augalas būna subrendęs ir pasirengęs žydėti, kai turi 5–8 šakeles. Stimuliuoti žydėjimą galima tik sveikoms orchidėjoms.
Orchidėja išaugino žiedynkotį. Ką toliau daryti?
Nuo tada, kai išauga stiebas, iki pirmų pumpurų išsiskleidimo praeina du mėnesiai. Per šį laikotarpį sukurkite orchidėjai komfortiškas sąlygas.
Prie vazono pastatykite nedidelį indą su vandeniu, kad oras būtų užtektinai drėgnas. Jei namuose šilta, apipurkškite orchidėjas šiltu vandeniu. Laistykite įprastai, kai išsausėja substratas.
Žiemą orchidėjai reikia papildomo apšvietimo
Jums reikia specialios lempos augalams apšviesti. Tokios lempos nedžiovina oro ir suteikia augalams daugiau šviesos. Žiema šviesusis paros metas turi būti ne trumpesnis nei 12 valandų.
Orchidėjoms nepatinka, kai jas dažnai kilnoja iš vienos vietos į kitą, tada jos lėtai auga. Jei vis tik norisi perstatyti vazoną, pastatykite ta pačia puse į šviesą, kaip buvo.
Iki pirmų žiedų pasirodymo, tręškite orchidėjas fosforo ir kali trąšomis. Šie komponentai skatina pumpurų formavimąsi ir augimą. Kai orchidėja pražysta, nebereikia jos tręšti.
Tinkama priežiūra orchidėjai pražydus
- Žydėjimo laikotarpis trunka nuo 5 mėnesių iki metų. Neskubėkite nupjauti žiedynkočio, vos orchidėja pražydėjus. Apžiūrėkite, ar orchidėja daugiau nežydi. Jeigu žiedynkočio galiukas žalias, vadinasi, ant jo gali išaugti daugiau pumpurų.
- Kai žiedynkotis pagelsta ir ima džiūti, tai reiškia, kad žydėjimas baigėsi. Bet orchidėja dar maitinasi iš žiedų šakelės. Todėl šakelę reikia nupjauti, kai ji visiškai nudžiūva.
- Įprastai pjaunama, paliekant tris apatinius pumpurus, stiebelis turi būti ne trumpesnis nei du centimetrai. Kartais vasarą ant žiedų stiebo išauga nauja šakelė. Per ją orchidėją galima dauginti. Palikite tokias ataugėles pusei metų, kol išaugs šaknys ir du lapai.
- Augalo priežiūra po žydėjimo praktiškai nesiskiria nuo priežiūros kitais periodais. Ramybės laikotarpiu galima tręšti kartą per mėnesį. Kai po laistymo substratas greitai išdžiūva, o iš skylučių vazono dugne išlindusios šaknys, orchidėją laikas persodinti. Tinkamiausias laikas persodinti – iš karto po žydėjimo.
- Prieš persodinimą orchidėją gausiai paliekite, tada atsargiai išimkite iš vazono. Šaknų negalima atsukti. Pajuodusias, padžiūvusias dalis reikia pašalinti. Substratą iš pradžių galite pakaitinti, kad sunaikintumėte kenkėjus. Drenažui ant dugno paberkite granito skaldos. Į naują substratą sodinkite orchidėją tokiame pačiame gylyje.
- Persodintos orchidėjos nelaistykite, galite apipurkšti lapus.
- Ramybės laikotarpis trunka apie tris–šešis mėnesius, paskui išaugs naujų žiedynkočių ir orchidėja vėl žydės.