Dar praėjusio amžiaus pabaigoje kvantinės fizikos mokslininkai nustatė, kad emocijos yra sudarytos iš kondensuotų energijos dalelių, ir jei žmogus nesuteikia joms galimybės išsiveržti, jos nusėda tarp audinių atomų ir molekulių. Kai emocijos virsta „dalelėmis“, išsivaduoti nuo jų tampa sunku. Norint pašalinti jas iš fizinio kūno, reikia žymiai daugiau jėgų negu būtų reikėję, išsivaduojant nuo emocijų dar tada, kai jos tebuvo gryna energija.

Egzistuoja daugybė būdų, kaip užmiršti praeitį ir atsikratyti aukos vaidmens, tačiau ekspertai mano, kad pats efektyviausias yra amerikiečių psichoterapeuto Colino Tippingo metodas, vadinamas „radikaliuoju atleidimu“.

Balasto atsikratymas

1. Papasakokite savo istoriją. Raskite žmogų, kuris išklausytų jūsų istoriją nuo pradžios iki galo. Jūs turite prisipažinti ir, pirmiausia, pats sau, kad tikrai esate auka. Tačiau šiame etape dar nereikia vertinti pačios situacijos.

Vienas dažniausiai psichoterapijos praktikoje pasitaikančių atvejų yra šis: tėvas vaikystėje neskyrė jums pakankamai dėmesio, negyrė ir nesakė jums, kokia jūs puiki. Jūs galvojate, kad tėvas jūsų nemyli.

Prabėgus keleriems metams, mylimojo išdavystė patvirtina, kad jūs nesate gera, nes buvote iškeista į kitą moterį. Išsiskyrimas su dar vienu partneriu dar labiau sustiprina jūsų aukos poziciją, o santuoka ir po to sekusios skyrybos visam laikui įtikina jus, kad niekada nebūsite laiminga.

2. Išgyvenkite jausmus. Neigiamos emocijos yra gana stiprūs jausmai ir su jais susitvarkyti nėra lengva. Tam, kad visam laikui jų atsikratytumėte, jums reikia prisiminti visas smulkmenas ir iš naujo jas išgyventi. Tik tada galite tikėtis ramybės ir patirti gyvenimo džiaugsmą. Tačiau atminkite, kad nepakanka vien tik kalbėti apie tas emocijas. Reikia paleisti į laisvę visą viduje susikaupusį pyktį, išliejant neigiamą energiją.

Psichoterapeutai pataria garsiai rėkti, talžyti kumščiais sofą ar net daužyti indus. Tik žiūrėkite, kad pyktis neperaugtų į pagiežą, kuri vėl ir vėl skatins jus prisiminti senas nuoskaudas, todėl išlieję neigiamą energiją, pasistenkite sutelkti dėmesį į teigiamus dalykus.

3. Išanalizuokite istoriją. Jums būtina išanalizuoti savo istoriją: kaip viskas prasidėjo ir kas lėmė, kad dabar jūs jaučiatės nelaiminga. Daugumos istorijų ištakos siekia ankstyvą vaikystę, kada mums atrodė, jog visas pasaulis sukasi aplink mus ir kad dėl daugelio dalykų esame kalti mes („mama ir tėtis išsiskyrė dėl manęs“).

Psichologas Ericas Bernas teigia, kad palyginti lengvai galime atsikratyti vaikystės traumų, pažvelgę į jas suaugusio žmogaus akimis. „Jūs nustebsite pamatę, kiek daug vaikystės nuoskaudų tėra menkniekis, o juk jos daugelį metų neleido jums normaliai gyventi“, - sako jis. Šio žingsnio esmė – pažvelgti į savo situaciją iš šono. Taip mes galime pradėti išsivaduoti nuo priklausomybės jai.

4. Performuluokite istoriją. Būtina pakeisti savo suvokimą taip, kad visa skaudi praeitis mums atrodytų ne kaip tragedija, bet kaip vertinga patirtis, būtina tolimesniam jūsų dvasiniam augimui.

Jus paliko mylimasis ir jūs nežinote, kaip gyventi toliau? Reikia galvoti apie ateitį, o ne stengtis kažką taisyti. Ramiai jį paleiskite ir pradėkite galvoti apie save. Ką jūs mokėjote ir mokate daryti? Kuo jums patiktų dabar užsiimti? Traktuokite mylimojo išėjimą kaip atsilaisvinimą ir galimybę įgyvendinti tai, ko savyje iki šiol nerealizavote.

5. Įtvirtinkite rezultatą. Reikia būtinai įtvirtinti šį nusiteikimą fiziniu ir mentaliniu lygiu, nes tik tada šis žingsnis bus veiksmingas. C. Tippingas pataria pasitelkti vieną efektyvų kvėpavimo pratimą.

Atsigulkite ant grindų ir mažiausiai pusvalandį tolygiai kvėpuokite pro burną, nedarydami pauzių tarp įkvėpimo ir iškvėpimo. Toks kvėpavimas padeda prisotinti organizmą deguonimi, be to, taip kūnas išsivaduoja nuo emocijų, kurios kaupėsi ląstelėse kaip energijos sąstovis, ir integruoja mūsų viduje naujas energines sistemas.

Iš pirmo žvilgsnio ši metodika atrodo gana sudėtinga, bet taip nėra. Nebūtina visus penkis etapus praeiti būtent tokia tvarka. Galite laikytis jų iš eilės, arba grįžti prie ankstesnių žingsnių ir kartoti juos iš naujo.

Atleisk ir sudie

Dar vienas gana efektyvus „radikalaus atleidimo“ metodas vadinamas „atleidimu trim laiškais“. Jis geriausiai veikia, kai jus įskaudinusi istorija įvyko neseniai.

Pirmajame laiške reikia išlieti visą savo pyktį ir nuoskaudą. Jeigu jums bus lengviau, galite net grasinti jus įskaudinusiam kaltininkui didžiausiu kerštu. Rašykite nesustodami tol, kol turėsite ką pasakyti. Jeigu jums norisi verkti, nesigėdykite – raudokite iš visos sielos.

Kitą dieną sėskite rašyti antrojo laiško. Jame turėtų būti jau kur kas mažiau pykčio. Pasistenkite pademonstruoti supratingumą ir geranoriškumą, taip pat pagalvokite apie galimybę atleisti.

Dar po dienos parašykite trečiąjį laišką. Jame pamėginkite pateikti visai naują įvykių interpretaciją, paremtą „radikalaus atleidimo“ principais.

Nė vieno iš šių laiškų neišsiųskite! Jūsų tikslas buvo išlieti savo jausmus, o ne vėl nukreipti juos kitam žmogui. Galite išsaugoti šiuos laiškus ateičiai, kad kada nors galėtumėte paskaityti, arba iškilmingai juos sudeginkite. Matydami, kaip ugnis pasiglemžia jūsų žodžius, viduje patirsite svarbių pokyčių.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)