Tačiau išvirt ir nunešt rūsin stiklainį kitą kokio nors svogūnų džemo ar morkų marmelado man visuomet smagu, bet apie visokias ilgai verdamus konservuojamus džiaugsmus pakalbėsim šiek tiek vėliau.

Dabar papasakosiu, ką daryt, jei uogienėm ar džemais nepasirūpinot iš anksto, o blynų tešla jau užmaišyta. Nulupam ir kubeliais supjaustom du nemažus obuolius, sudedam į mikrobangoms draugišką dubenėlį, užpilam 60 g cukraus ir kišam mikrobangų krosnelėn dviems minutėms didžiausiu galingumu (su tokiais įrenginiais nedraugaujantys nepamirškit, jog gyvenam laisvoj šaly, todėl jums visai nebūtina bambėti apie tai, kaip _nesveika_ šitaip elgtis).

Išėmę įpilam šaukštą citrinos sulčių ir užberiam dosnų žiupsnį cinamono. Dedam atgal į krosnelę ir kaitinam dar dvi su puse minutės. Viskas. Tiesa, konservavimui tokia obuolienė netinkama, reikėtų laikyti šaldytuve ne ilgiau kaip savaitę.

O kai jau obuoliais šitokiam pavidale pasidžiaugiam lig soties, einam plaut stiklainių, kaitint jų orkaitėj ir verdančiu vandeniu plikyt dangtelių…

***

Chatni, išvertus iš Sanskrito, reiškia „gausų prieskonių“. Obuolių čatnis – irgi toksai, stipraus skonio, saldžiarūgštis, geriausias keptos vištos ar jautienos/kiaulienos kepsnio draugas, joks padažas su juo konkuruot nepajėgia.

Obuolių čatnis

1 litrui reiks:

400 ml obuolių sidro acto
450 g cukraus
800 g kietų rūgštokų obuolių
3 šaukštų citrinos sulčių
10 skiltelių česnako
50 g gabalėlio imbiero šaknies
1 ir ½ šaukštelio druskos
šaukštelio maltos saldžiosios paprikos
200 g razinų
2 šaukštelių garstyčių miltelių

Procesas:

Actą ir cukrų supilam į nedidelį storadugnį puodą ir užverdam. Kaitinam ant nedidelės ugnies dešimt minučių. Būtinai atidarom langą, nes kvėpuot acto garais nėra baisiai smagu anei sveika.

Per tą laiką nulupam ir nedideliais kubeliais (maždaug centimetro ilgio kraštinėmis) supjaustom obuolius. Apšlakstom juos citrinos sultim. Česnaką išspaudžiam česnakų spaudykle arba labai smulkiai sukapojam. Imbiero šaknį nulupam ir sutarkuojam.

Į dešimt minučių paburbuliavusį actą su cukrumi sudedam visus likusius ingredientus, užverdam ir kaitinam 45-50 minučių, t.y., kol obuoliai suminkštėja, o masė sutirštėja. Supilstom į sterilizuotus stiklainėlius, stipriai užsukam ir leidžiam pamažėl atvėst. Laikom šaltoj ir vėsioj vietoj iki 3-4 mėnesių.

***

Nė vienas parduotuvinis nėra toks gardus, tikrai.

Naminis kečupas

1 litrui susirandam:

1,5 kg gerai sunokusių pomidorų
raudonąjį svogūną
2 skilteles česnako
nedidelį aitrųjį pipirą
nubrauktą šaukštelį malto kumino
nubrauktą šaukštelį garstyčių miltelių
šaukštelį maltos kalendros
nubrauktą šaukštelį juodųjų pipirų
nubrauktą šaukštelį maltos saldžiosios paprikos
nubrauktą šaukštelį cinamono
70 g rudojo cukraus
4 šaukštus obuolių sidro acto
šaukštą balzaminio acto
pusės citrinos sultis
šaukštelį druskos

Procesas:

Pomidorus nuplikom verdančiu vandeniu ir nulupam. Supjaustom skiltelėm – labai nesistengiam, raikom stambiai. Svogūną supjaustom kubeliais, česnako skilteles sukapojam, aitrųjį pipirą perpjaunam pusiau, išimam sėklas ir susmulkinam.

Šitaip paruoštas daržoves sudedam puodan. Ten pat suberiam kuminą, garstyčias, kalendrą, pipirus, papriką ir cinamoną. Statom ant viryklės, užverdam ir kaitinam pusvalandį, kol pomidorai ištęžta. Nukeliam nuo ugnies ir ataušinam iki kambario temperatūros.

Sutrinam blenderiu arba dalimis kokteilių plaktuve. Į pomidorų masę suberiam cukrų ir druską, supilam abiejų rūšių actą ir citrinos sultis. Verdam 15-20 min., pernelyg nuo puodo nesitraukiam ir sykiais pamaišydami. Kai kečupas pasiekia norimą tirštumą, išpilstom į iškaitintus stiklainėlius, užsukam steriliais dangteliais, ataušinam, laikom šaltai ir vėsiai 4-6 mėnesius.

***

Šio sezono atradimas. Tik tiems, kurie labai labai jautrūs kartumui, derėtų perpus sumažint apelsino žievelės kiekį, o paskui dėt į grūdėtą varškę, tept ant duonos, apsimetinėt Karlsonais…

Cukinijų ir bananų džemas

1 litrui džemo reiks:

900 g cukinijos
300 g cukraus*
300 g rudojo cukraus*
450 g bananų
vidutinio dydžio apelsino

Procesas:

Cukiniją nulupam, išimam sėklas ir supjaustom kubeliais. Nurodytas svoris yra jau apdorotos cukinijos, turėkit šitai omeny. Gabalėlius suberiam puodan ir supilam ten abiejų rūšių cukrų. Leidžiam pastovėt 4-6 valandas arba pernakt, kol cukinija išsikirs sultis ir išmirks cukraus tirpale.

Tuomet dedam puodą ant viryklės, užverdam ir kaitinam penkiolika minučių ant nedidelės ugnies. Skysčio daug, maišyti nebūtina. Per tą laiką kruopščiai nuplaunam apelsiną ir nutarkuojam oranžinę jo žievelės dalį. Nulupam baltąją, apelsiną išskaidom skiltelėmis ir supjaustom kubeliais.

Kai cukinija paverda maždaug penkiolika minučių, sudedam apelsino žievelės oranžinę dalį ir apelsino gabalėlius. Verdam antra tiek. Sudedam griežinėliais supjaustytus bananus (jų svoris taip pat nurodytas jau nuluptų). Tuomet pernelyg neatitoldami nuo puodo ir vis pamaišydami kaitinam ~30 min. Išpilstom į stiklainėlius, tvirtai užsukam, laikom tamsiai ir vėsiai 6-8 mėn.

*jei uogienę ketinat valgyt išsyk ir laikyt šaldytuve, cukraus kiekį galit sumažint trečdaliu, tik tuomet jau suvartot reik per 1-2 savaites.

Smagiai palydėkit vasarą!

Inga

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (16)