Įprastai, mandarinų pirkimo bumas prekybos centruose tęsiasi lapkričio – gruodžio mėnesiais, tačiau šiais metais mandarinų pardavimai ėmė augti jau spalį. Anksčiau šoktelėjusius pardavimų rodiklius prekybininkai aiškina mažesne nei praėjusiais metais mandarinų kaina bei anksčiau į Lietuvą atklydusia žiema, o vaisių importą kontroliuojančios institucijos – mandarinų derliaus pradžia.

Prekybos tinklo IKI pranešime spaudai rašoma kad, praėjusiais metais krito daugumos daržovių ir vaisių kainos, šiemet – dar labiau pigo citrusiniai vaisiai, tarp jų – ir mandarinai. Pasak prekybos tinklo viešųjų ryšių vadovės Bertos Čaikauskaitės, šių metų mandarinų kaina – taip pat žemesnė.

„Palyginus šių metų lapkritį su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu pastebime, kad mandarinų kaina krito 20 proc., todėl natūralu, kad ir vartotojų susidomėjimas – didesnis. Šiais metais pirkėjai pigesnius mandarinus pirko jau spalį, visu mėnesiu anksčiau nei įprastai“, – sako B. Čaikauskaitė.

Pasak jos, dar viena priežastis paskatinusi mandarinų vartojimą – šventinės nuotaikos, kurias paskatino rudens pradžioje į Lietuvą atklydęs šaltukas.

„Šį spalį termometro stulpelis krito žemiau nulio, o dargana ir šaltis žmonėms asocijuojasi su pirmos žiemos pusės šventiniu laikotarpiu. Atšalus orams, pirkėjai jau dabar gyvena kalėdinėmis nuotaikomis, dažniau į pirkinių krepšelį deda ir mandarinus“, – sako B. Čaikauskaitė.

Paprastai, Lietuvos parduotuvių lentynas pirmieji mandarinai pasiekia pietinės Europos dalies citrusinių vaisių derliaus laikotarpiu. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyr. specialistė –valstybinė maisto produktų inspektorė Aurelija Drumstienė pažymi, kad citrusiniai vaisiai į Lietuvos rinką įvežami ne tik iš ES valstybių narių, bet ir iš trečiųjų šalių.

„Prekybos vietose siūloma pakankamai didelė citrusinių vaisių įvairovė: didieji, mažieji ir likeriniai mandarinai, įvairių rūšių apelsinai, greipfrutai, citrinos. Lietuvoje pamėgti mandarinai ir klementinai vartotoją pasiekia iš Graikijos, Italijos, Maroko, Ispanijos, Argentinos, PAR. Paprastųjų mandarinų sezonas prasideda spalį ir tęsiasi iki tol, kol atvežami klementinai – t.y. iki sausio, vasario“, – sako A. Drumstienė.

Pasak vyr. specialistės – valstybinės maisto produktų inspektorės, kiekvienais metais vykdant augalinių maisto produktų stebėseną, tikrinama, ar Lietuvos rinkoje esančiuose vaisiuose ir daržovėse pesticidų, sunkiųjų metalų ar kitų teršalų kiekis atitinka teisės aktuose numatytus didžiausius leidžiamus kiekius. Atvejų, kada citrusiniame vaisiuje nustatomi pesticidų kiekiai neatitinka ES teisės aktų reikalavimų – Lietuvoje pasitaiko labai retai.

„2015 m. ištyrus 829 augalinės kilmės maisto produktus, teršalų likučiai, kurie neatitiko teisės aktų reikalavimų buvo nustatyti 8 produktuose – mažiau nei 1 proc., todėl galima teigti, kad Lietuvos vartotojai valgo saugius citrusinius vaisius“, – pažymėjo A. Drumstienė.

Taip pat valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai vykdo patikras, ar švieži vaisiai ir daržovės atitinka specialiuosiuos kokybės reikalavimus, t.y. parduodami vaisiai nepažeisti, nesugedę, švarūs, be ligų ir kenkėjų, tinkamai suženklinti nurodant kokybės klases ir joms keliamus reikalavimus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (31)