Todėl Čičinsko kepsnys gali tapti puikiu šventinio Kalėdų stalo akcentu. Tuo nė kiek neabejoja iš Panevėžio kilusi Inga Lill.
„Čičinsko kepsnys man, panevėžietei, nuo pat vaikystės gerai pažįstamas patiekalas. Jo ragauti teko daug kur – miesto valgyklose, kavinėse ir t.t.“, – pasakoja.
Ir nors jau dvidešimt metų gyvena Norvegijoje, Inga šių kepsnių skonio nepamiršo, nes jų pati pasigamina namuose. Tad nekeista, kad Čičinsko kepsnius pamėgo ir Ingos dukros.
„Anądien dukrytė Elle kone maldavo pagaminti Čičinsko kepsnių, nes juos tiesiog dievina. Ir atsargiai paklausė – gal būtų galima juos padaryti vaikiško dydžio?“ – Inga dar nebuvo taip gaminusi, tačiau, sako, – taip tik dar įdomiau.
Panevėžyje Čičinsko kepsnį kiekviena šeimininkė gamina pagal save, o Inga visada kepu pagal mamos receptą. Įdarui naudoja kiaulienos faršą maišo perpus su jautienos, svogūno nededa – tik druska ir pipirai. Tešlai naudoja su lupenomis virtas ir vėliau sutrintas bulves perpus su miltais.
„Miltų dedu tiek, kad tešla neliptų prie rankų minkant ir kad nebūtų per kieta, nes kočiojant vėl naudojami miltai. Iškočiotą tešlą supjaustau juostelėmis.
Iš faršo paruošiu tokias mėsytės „dešreles“, jas dedu ant tešlos juostelės ir gražiai susuku. Galiukus užspaudžiu, kad verdant juostelės nepabėgtų.
Verdame įkaitintame aliejuje, kol gražiai paruduoja – max apie 5 minutes“, – gaminimo procesu pasidalijo Inga Lill.
Čičinsko kepsnius Inga patiekia su mėgstamomis salotomis, česnakiniu padažu. Originaliai šis kepsnys tiekiamas su ryžiais, marinuotais svogūnais bei morkų ir česnakų salotomis.
Apie Čičinsko kepsnį:
Vietiniai pasakoja, kad kepsnys gavo pavadinimą nuo prastai pagarsėjusio dvarininko. Sklando tokia legenda: „Pasakojama, kad Panevėžio krašte, Upytėje, gyveno dvarininkas Čičinskas, kuris labai žiauriai ir negailestingai elgėsi su žmonėmis. Už tai dievai jį nubaudė ir jis prasmego po žeme kartu su visu savo dvaru. Piliakalnis, ant kurio, pasak legendos, gyveno dvarininkas, dar iki šiol yra lankomas žmonių ir jį vadina Čičinsko kalnu. Manoma, kad Čičinsko kepsniai ir buvo pradėti gaminti šiose vietovėse.“