Pasak prekybos tinklo „Rimi“ technologo Vido Nadzeikos, mėsos kepimas ant grilio žiemą mažai kuo skiriasi nuo šiltojo sezono, tereikia žinoti kelias taisykles. Norintiems mėgautis sveikatai palankiais patiekalais gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė primena, kad kepimui visada reikėtų rinktis šviežią ir liesesnę mėsą, o ne rūkytą ar kitaip apdorotą, rašoma atsiųstame pranešime spaudai.
Žiemos iškylai – daugiau kuro kepsninėms
Vis dažniau pradžiuginant saulei, grilinimo mėgėjai nors trumpam išsiruošia į gamtą ar nutaria pasičirškinti kepsnių savo kiemo terasose. Daug kam iškyla klausimas dėl kepsninių kuro: galbūt vertėtų rinktis kitokį, nei vasarą, labiau pritaikytą šaltajam sezonui. Pasak mėsos technologo Vido Nadzeikos, temperatūra virš įkaitusių anglių nelabai priklauso nuo oro temperatūros, tad svarbu tik tai, kad tiesiai ant žarijų nekristų snaigės ar lietaus lašai: „Visiškai nesvarbu, kuriuo metų laikų kursite grilių, nerekomenduoju naudoti jokių briketų ar tablečių, nes jiems gaminti naudojamos papildomos medžiagos, pavyzdžiui, klijai.“
O kepti ant grilio taip pat galite viską, ką renkatės ir vasarą: mėsą, daržoves, vaisius. „Tik reikėtų atsižvelgti į tai, kad dienos dar trumpos, anksti temsta, tad jei planuojate išvyką, apgalvokite, kiek laiko būsite gamtoje, kad neužkluptų tamsa. Taip pat vertėtų pasiimti daugiau anglių ar malkų, nes jos sudega greičiau nei vasarą. Patogiau būtų mėsą susiverti ant iešmų jau namuose ir vežtis paruoštą, kad lauke nereikėtų šalti“, – pataria mėsos technologas.
Skanaukime mėsos saikingai
Ant žarijų galima išsikepti įvairiausių daržovių, kurios bus puikus priedas prie mėsos – dažnai iškyloms gamtoje pasirenkama kiauliena. Gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė atkreipia dėmesį, kad kiaulienos reikėtų skanauti 2–3 kartus per mėnesį, rinktis liesesnes mėsos dalis ir ruošti ją be papildomų riebalų.
„Kiauliena vertinga dėl baltymų, geležies, cinko, kalio, taip pat A, D bei B grupės vitaminų. Lyginant su jautiena ar aviena, ši mėsos rūšis turi daugiau tiamino (B1 vitamino), o lyginant su baltos mėsos rūšimis, turinti daugiau sočiųjų riebalų. Todėl, kaip ir kitomis raudonos mėsos rūšimis, kiauliena nereikėtų piktnaudžiauti, o mėsos gaminių iš jos (vyniotinių, rūkytos, vytintos mėsos) skanauti reikėtų dar rečiau“, – įspėja E. Gavelienė.
Kiauliena – mėgstama lietuvių mėsa
Kiauliena visada Lietuvoje buvo bene populiariausia mėsa, o jos panaudojimo būdų įvairiose pasaulio virtuvėse rastume šimtus. Nors tradiciškai ši mėsa laikoma gana kaloringa ir riebia, prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva atkreipia dėmesį, kad skirtingos dalys pasižymi skirtingu riebumu – liesiausios yra išpjova, kumpis ir nugarinė.
Mėsos technologas V. Nadzeika iškyloms į gamtą visada renkasi mažus mėsos gabaliukus, nes žiemą juos paprasčiausia išsikepti. Taigi, ir kitiems siūlo pasinaudoti išbandytu, paprastu ir niekada nenuvylusiu receptu.
Kiaulienos sprandinės šašlykas
RECEPTAS
Šašlykui reikės:
1 kg kiaulienos sprandinės;
12–14 g druskos;
1 vnt. svogūno;
3–4 skiltelių česnako;
3–4 g džiovintų čiobrelių;
Penkių grūstų pipirų mišinio – pagal skonį.
Kaip paruošti:
1. Supjaustykite mėsą gabaliukais, kurių kiekvienas svertų apie 50–60 gramų.
2. Smulkiai sutarkuokite svogūną ir česnako skilteles.
3. Druska, pipirais, prieskoniais ir svogūnų bei česnakų mišiniu gerai įtrinkite mėsos gabaliukus.
4. Taip paruoštą mėsą galima kepti iškart, bet galite palaikyti ją per naktį.
Skanaus!