Pavadinimo versijos – kelios
Brioche yra prancūziškas mielinis kepinys, kurį gaminant naudojama daug kiaušinių ir sviesto. Dėl to kepinys yra purus ir minkštas, rašoma Wikipedijoje.
Prancūzų spėjimu, brioche kepamos nuo 16 amžiaus. O pavadinimo „brioche“ kilmei randama įvairiausių paaiškinimų: kad jis kilęs nuo briochinų, Saint-Brieuc gyventojų; kad gautas sujungus du žodžius „bris“ ir „hocher“ (maišyti). Įdomiausia versija – kad kepinį taip pavadinio rašytojas Aleksandras Diuma, kuriam pasirodė, kad iš pradžių brioche galėjo būti gaminama iš bri sūrio.
Šiandien manoma, kad brioche bandelės ar duona pavadinimą gavo nuo senoje normanų kalboje buvusio žodžio „brier“, kuris nusako tešlos minkymą mediniu voleliu. Prie veiksmažodžio pridėta galūnė –oche nurodo saldų gaminį.
Nutarė iškepti namuose
Iš Lietuvos grįžusi namo į Norvegiją Jurga Medžionienė nutarė brioche bandelių pasigaminti pati.
„Susiradau savo mylimos norvegų kulinarės Lise Finckenhagen receptą ir išsikepiau. Procesas ilgas – tešla kildinama per naktį, bet rezultatas pranoko visus lūkesčius! Bandelės tirpsta burnoje!“, – kas seka tinklaraštininkę, žino, kad Jurga daiktus vadina savo vardais. Jei sako, kad tirpsta, vadinasi, taip ir yra.
Medžionienė dalijasi pavykusiu receptu.
„Pagrindinis receptas yra šis, tačiau galima gaminti ir saldų variantą: įtarkuojant šokolado, įberiant riešutų. Galima gaminti duonos, pyrago formos. Aš gaminau plėšomas bandeles – naudojau 2 apvalias, apie 18 cm skersmens formas“, – pasakoja.
50 ml šalto pieno
15 g šviežių mielių (arba 5 g sausų)
6 L arba M dydžio kiaušiniai
500 g persijotų miltų
Žiupsnelis druskos
30 g cukraus
275 g sviesto, kambario temperatūros
Aptepimui – išplaktas kiaušinis
Galima barstyti riešutais, sezamo sėklomis. Aš labai norėjau barstyti trupiniais, kuriuos sutryniau iš 1.5 v.š miltų ir 1 v.š šalto sviesto.
* Lėtu režimu maišiau tešlą 5 min. Jei miltai prikibo prie kraštų, juos nugramdyti ir toliau maišyti vidutiniu režimu 10 min., kol tešla taps vientisa ir glotni.
* Sumažinau maišymo režimą iki lėto ir po truputį sudėjau sviestą. Maišymo režimą padidinau vėl iki vidutinio ir maišiau dar 10 min., kol tešla tapo vientisa ir elastinga.
* Tešlą perdėjau į mažesnį indą, apklojau maistine plėvele ir virtuviniu rankšluosčiu. Kildinau kambario temperatūroje 2 val.
* Tešlos kraštus, sukdama ratu, ranka užverčiau į tešlos vidurį. Uždengiau maistine plėvele ir padėjau į šaldytuvą nakčiai. Tešla negali stovėti šaldytuve ilgiau nei 24 val.
* Pasiruošiau indus, kuriuose kepsiu brioche – juos ištepiau sviestu. Pasiruošiau stalą, kur formuosiu bandeles, – ant silikoninio kilimėlio barsčiau truputį miltų.
* Svarbu! Išėmus tešlą iš šaldytuvo, reikia dirbti greitai. Jai atšilus, bus sunku formuoti bandeles. Nepasiduokite pagundai įdėti daugiau miltų – tai atsilieps rezultatui.
* Tešlą išverčiau ant miltuoto paviršiaus, skubiai perminkiau (visiškai nedaug). Ją padalinau į 14 75–85 g gumulėlių. Juos suformavau į bandeles ir dėjau į kepimo indą. Paprastai apvalioje formoje viena bandelė dedama ant viršaus per vidurį.
* Uždengiau maistine plėvele ir kildinau 2 val.
* Įkaitinau orkaitę iki 185 laispnių. Bandeles aptepiau kiaušinio plakiniu, barsčiau trupiniais. Kepiau apie 35 min. Ar iškepusios, patikrinau mediniu pagaliuku.
Atvėsinau ant grotelių.
„Vienos skaniausių bandelių, kokias esu valgiusi“, – pripažįsta Jurga.