Zinai viskas prasidėjo nuo recepto paieškos, bet, kaip prisipažįsta, kuo tolyn į mišką, tuo daugiau buvo medžių.
„Receptai ne tik kad visi skirtingi, bet netgi panašių viens į kitą sunkiai sekėsi rasti. O norėjosi tikro, sodraus, pilno skonių ir aromatų paslaptingo bujabeso, kurio paragavus amą atimtų“, – paaiškina ilgas ir skrupulingas paieškas.
Pirmas dalykas, kurį Z. Bružienė suprato greičiausiai, – kad šitas malonumas nepigus.
„Šefas, iš kurio mokiausi, patvirtino sakydamas: jei restorane už porciją žuvienės mokate apie 20 eurų, tai ji yra nevalgoma ir netikra. Normalaus bujabeso kaina turėtų prasidėti nuo 80 eurų. Patikėkite, dabar tikrai žinau, kodėl“, – tikina tinklaraštininkė.
Antra tiesa, kurią suprato Zina: kiekviena Prancūzijos ar Ispanijos babytė turi savo bujabeso receptą ir už jį guldo galvą, bandydama įrodyti, kad tik jos yra tikrasis, o visos kitos virėjos ciocės yra tiesiog šarlatanės.
„Savąjį aš irgi surinkau gal iš penkiolikos skirtingų receptų, atsižvelgdama į savo norus, skonius, pomėgius ir patirtį,“ – sako Zina.
Beje, visos virėjos ir visi virėjai sutinka su tuo, kad kuo daugiau žuvies rūšių, tuo patiekalas gardesnis.
Zinos bouillabaisse
Žuvį reikia nuvalyti, išplauti ir pasidaryti filė.
Į puodą pilti alyvuogių aliejaus, nesmulkiais gabalais supjaustyti ir dėti apkepti pirmiausiai – pankolį. Jis figūruoja visuose receptuose.
Tada – svogūną, morką, porą, salierą, česnaką. Viską apkepti, kol pradeda ruduoti.
Dėti pomidorą ir šiek tiek patroškinti, kol paleidžia sultis.
Kitaip tariant – skonių bazė. Bet jokiu būdu neprideginti!
Tuomet pilti 100 ml balto sauso vyno ir patroškinti, kol puodo dugnas vėl pasidarys švarus. Tada įpilti vandens tiek, kad po ilgo virimo jo liktų jūsų numatytam porcijų skaičiui. Pilti vandens papildomai jau daugiau nebus galima.
Į vandenį sukratyti indelį natūralių trintų pomidorų arba 2 šaukštus pomidorų pastos, dėti druskos (nepadauginti, nes skysčių mažės), pipirų, lauro lapų, čilio, kvepiančių pipirų, žalio poro gabalėlį, petražolių, čiobrelio ir džiovinto apelsino žievelės nuo ketvirčio vaisiaus ir, jei turite, tikro šafrano 4-5 kuokelius.
Užvirus primažinti kaitrą iki minimumo ir virti uždengus mažiausiai 4-6 valandas.
Kai kurios prancūzės bujabeso sultinį įsigudrino virti per naktį 10–12 val. Įdomumo dėlei galima padaryti eksperimentą: kas pusvalandį ragaukite sultinį ir pastebėsite, kaip jis keičiasi. Tikrai po valandos jis nebus toks, koks bus po šešių valandų virimo.
Išvirtą sultinį sutrinti blenderiu ir perkošti per sietelį. Visos žuvies galvos, kaulai, ašakos bus visiškai minkštos, tiesiog valgomos ir susitrins be jokių problemų. Viskas. Svarbiausias žuvienės darbas atliktas.
Į atskirą indą reikia įpilti tiek sultinio, kiek planuojate porcijų. Leisti užvirti ir dėti stambiais gabalais supjaustytą žuvį, vėl leisti užvirti, bet nevirti, o suberti midijas, krevetes, vėl užvirti ir išjungti. Uždengus laikyti 8 minutes.
Patiekti su skrebučiais, čiabata ar bagete ir specialiu padažu. Aš kepiau baltą naminę duoną, gaminau česnakinį žolelių sviestą, su tuo ir patiekiau.
Tai štai taip.
„Pala pala, sakysite, o prie ko čia svorio metimas? Na žiūrėkite: kol susitvarkai žuvį, kol daržoves pasiruoši, kol susipjaustai, kol išsiverdi sultinį, kol pertrini, kol perkoši, kol užsiminkai duoną, kol ji pakyla, kol ją išsikepi, kol pasidarai sviestą, kol pasiruoši bujabesą patiekimui, kol paserviruoji, – žiū, diena praėjusi, o pati iš nuovargio vos ant kojų stovi. Tai varai į lovą visą dieną nė krislelio burnoje neturėjusi, degustaciją kitai dienai palikusi“, – juokiasi maisto tinklaraštininkė nuo jūros.