Ne kiekvienos malkos tiks
T. Karlonas pataria vengti spygliuočių medienos, kurioje esantys sakai degdami skleidžia daugiau kenksmingų medžiagų. Ypač tokios medienos reikėtų vengti, jeigu naudojamos uždaro tipo kepsninės. Tiesa, jei naudojamos atviro tipo kepsnines, iš bėdos, sako ekspertas, galima kepti ir ant spygliuočių medienos – tik būtina išdeginti medį iki žarijų, prieš dedant kepti mėsą.
„Kadangi šių kepsninių principas yra kepti mėsą iš abiejų pusių vienu metu, reikia suprasti, kad dūmai čia atlieka itin svarbų vaidmenį. Geriausiai tiks lapuočių mediena, tokia kaip obelis, ąžuolas, alksnis. Tik bandydami išsirinksite jums tinkamiausią“, – pataria.
Kodėl negalima mėsos plauti
Sako, viskas priklauso nuo to, ką mėgstate ir kiek pinigų ketinama išleisti. Renkantis jautieną kepsniui, galioja paprasta taisyklė: kuo brangesnė mėsa, tuo daugiau „klaidų“ galėsite padaryti ją kepdami.
Karlonas visada pataria pirkti mėsą iš žinomų, patikimų ūkininkų, kurių produkcija pasitikima, arba iš didžiųjų prekybos tinklų. Visuomenėje yra daug nepasitikėjimo didžiaisiais prekybos tinklais, tačiau, pastebi šefas, juose esanti mėsa atkeliavusi iš didelių mėsos perdirbimo gamyklų, kurios kontroliuojamos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos.
Vienas pirmųjų virtuvės šefo patarimų: jeigu marinuosite mėsą patys, niekada neplaukite jos kriauklėje. Užuot plovus patariama nusausinti ją popieriniu rankšluosčiu. Moksliniai tyrimai parodė, kad tam tikros bakterijos slypi kraujyje, todėl plaunant ir aptaškant šiuo krauju kriauklę rizikuojama, kad užkratas paplis virtuvėje – net nežinosite, kaip ir iš kur.
„Kalbant apie mėsos marinavimą, jeigu norite suminkštinti mėsą, galite naudoti svogūną, citriną arba kivį. Tik kivio nenaudokite marinuodami ilgiau nei 2 valandas. Tuo atveju mėsa gali prarasti savo konsistenciją ir pavirsti į „košę“, – perspėja.
Auksinės taisyklės
Prieš pradedant kepti mėsą svarbiausia nepamiršti vienos taisyklės: nesvarbu, kaip marinuosite mėsą, sausa ji bus tik tuo atveju, jei bus perkepta. Todėl nereikia dėti mėsos kepti, kol žarijos dar labai karštos. Vos joms susiformavus ir liepsnai nusėdus, reikėtų palaukti bent 10 minučių.
Kalbant apie jautienos kepimą ant žarijų, labai svarbu kepsnio neperkepti, o iškepus įvynioti į foliją ir taip palaikyti apie 10 minučių.
„Žinau, kad norisi valgyti vos iškeptą mėsą, tačiau ši taisyklė yra auksinė, – sako šefas. – Aš pats mėgstu sausai marinuotą šašlyką. Nenaudoju jokio kefyro, mineralinio vandens, acto ar kitų skysčių. Skonį kuriu pasitelkdamas prieskonius, truputį aliejaus arba garstyčių. Paruošęs marinatą, daug dėmesio skiriu mėsai įtrinti. Bet jei ruošiu mėsą iš vakaro, tada net ir trinti beveik nereikia. Toks mėsos paruošimas manęs niekada nenuvilia.“
Na o iškepus mėsą ekspertas primena: kiekvieną kartą po kepimo reikia nuvalyti groteles vieliniu šepečiu, kol jos karštos. O jeigu nešvarumų yra tiek, kad šepetys nebegelbsti, patariama naudoti tam skirtas priemones arba tiesiog aukštoje temperatūroje išdeginti visus nešvarumus vadinamuoju pirolizės metodu.