Tačiau pirmiausia – apie persimonų naudą: juk šie iš Kinijos atkeliavę vaisiais visokeriopai gerina sveikatą. Pavyzdžiui, jie:
• prisideda prie odos grožio puoselėjimo, stiprina regėjimą, kadangi juose gausu raudonai oranžinio augalinio pigmento beta karotino (provitamino A);
• palaiko normalią skydliaukės funkciją, kadangi turi jodo;
• didina darbingumą ir padeda sutramdyti stiprias negatyvias emocijas: už tai atsakingi B grupės vitaminai ir magnis;
• lengvina virškinimą: tai su pektinais (augalų ląstelių sienelėse randamais polisacharidais) siejamas poveikis;
• padeda sureguliuoti arterinį kraujo spaudimą ir širdies darbą: taip yra dėl vaisiuose esančio kalio ir fosforo;
Persimonai saugo nuo demencijos
Kelią demencija padeda užkirsti persimonuose esantis antioksidantas beta kriptoksantinas.
Kaip rodo tyrimai, kuriuose dalyvavo 7,2 tūkst. žmonių, didesnė tokių antioksidantų kaip liuteinas, zeaksantinas ir beta kriptoksantinas koncentracija kraujyje lemia mažesnę tikimybę, kad, praėjus dešimčiai metų, ims reikštis silpnaprotystė, rašoma portale „Doctorpiter“. Tie tyrimo dalyviai, kurių kraujyje minėtų medžiagų buvo mažiau, pasirodė labiau linkę į demenciją. JAV mokslininkų darbuose nurodoma, kad antioksidantai gali padėti apsaugoti galvos smegenis nuo oksidacinio streso, ilgainiui nulemiančio tam tikrus ląstelių pažeidimus.
Tiems, kuriuos domina energinė produktų vertė, galima pranešti, kad persimonuose nėra riebalų, o 100 gramų vaisių turi 16,9 gramo angliavandenių ir 53–60 kalorijų.
Nepaisant ganėtinai įspūdingų naudingų savybių sąrašo, pernelyg žavėtis persimonais nepatartina – bent ne visiems. Jei juos vartosite pernelyg gausiai (pavyzdžiui, po kilogramą per kartą), be to, tuščiu skrandžiu, gali ištikti žarnų nepraeinamumas, o dėl šios būklės net ant operacinio stalo galima atsidurti. Gydytojai teigia, kad persimonų ir kitų sutraukiamąjį poveikį turinčių uogų ir vaisių mėgėjai rizikuoja įsitaisyti vadinamąjį fitobezoarą – iš skaidulų sudarytą gumulą. Minėtina, kad šie svetimkūniai kartais pasiekia tokius matmenis, kad okupuoja visą organo ertmę, o jeigu taip nutinka, prireikia operacijos.
Persimonus galima valgyti ne visiems
Deja, tam tikros sveikatos bėdos laikytinos griežta vitaminų bombomis tituluojamų persimonų kontraindikacija.
Specialistai tvirtina, kad persimonų nerekomenduojama vartoti:
• tiems, kurie serga cukriniu diabetu, kadangi persimonuose daug natūraliai gamtoje aptinkamo cukraus;
• tiems, kurie turi dėl kasos funkcijos sutrikimų kylančių problemų, taip pat serga pankreatitu (kasos uždegimu);
• krūtimi maitinančioms moterims, ypač pirmaisiais kūdikio gyvenimo mėnesiais, kadangi persimonuose esančios medžiagos gali išprovokuoti kūdikio vidurių užkietėjimą ir pilvo dieglius;
• mažamečiams vaikams;
Kaip tinkamai laikyti persimonus
Specialistai persimonus pataria laikyti tokioje vietoje, kurioje tvyro maždaug nulio laipsnių temperatūra ir didelis oro drėgnumas. Tokiomis sąlygomis laikomi persimonai naudingųjų savybių nepraranda net 2–3 mėnesius.
Kaip vartoti? Jei įsigijote nesunokusį, jį laikykite kambario temperatūroje. Jei jis jau sultingas ir tinkamas valgyti, bet norite dar pataupyti, ilgiau išsaugosite padėję į šaldytuvą. Dažniausiai persimonai valgomi švieži, trinami desertams, pavyzdžiui, su ispaninio šalavijo sėklomis. Bet tinka ir kepant pyragą, ruošiant želę, iš jų verdamas marmeladas.