Kaip virti kiaušinius – šaltame ar karštame vandenyje?

Kai kalbame apie kiaušinių virimo trukmę, pirmiausia turite sau atsakyti į svarbiausią klausimą: kaip juos virsite – šaltame ar verdančiame vandenyje.

  • Įprastai rekomenduojama kiaušinius virti karštame, verdančiame vandenyje – tai patikimesnis būdas, leidžiantis tiksliau apskaičiuoti laiką tobulam rezultatui pasiekti. Be to, dideliame karštyje baltymo membrana ne taip stipriai prilimpa prie lukšto sienelės, todėl kiaušinį lengviau nulupti.

Kaip teisingai virti kiaušinius karštame vandenyje? Tereikia palaukti, kol vanduo užvirs, atsargiai įdėti kiaušinius ir laiką skaičiuoti nuo to momento. Po konkretaus laiko kiaušinius ištraukus, būtina juos panardinti į šaltą vandenį.

  • Jei vis tik nuspręsite kiaušinius virti šaltame vandenyje, gali prireikti kelis kartus paeksperimentuoti, mat iki momento, kai vanduo jau bus užviręs, kiaušiniai spės šiek tiek apvirti pačiame kaitimo procese. Nepamirškite, kad indukcinė kaitlentė vandenį užverda gerokai greičiau nei įprasta, taigi konkretų į šaltą vandenį įdėtų kiaušinių virimo laiką bus sunkiau tiksliai apskaičiuoti.

Kaip teisingai virti kiaušinius šaltame vandenyje? Kiaušinius sudėkite į šaltą vandenį ir palaukite, kol vanduo užvirs. Pradėkite skaičiuoti laiką nuo užvirimo momento, o kiaušinius ištraukus, būtinai juos panardinkite į šaltą vandenį.

Kiaušinių virimo laikas

Verdame kiaušinius karštame vandenyje:

Kiaušiniai

  • Minkštai virti kiaušiniai (trynys bus skystas): po užvirimo virkite 4–5 minutes. Baltymas bus sutvirtėjęs, o trynys – visiškai skystas.

  • Vidutiniškai virti kiaušiniai (trynys bus minkštas, bet ne skystas): po užvirimo virkite 6–7 minutes. Baltymas visiškai sutvirtės, o trynys bus švelniai minkštas, tačiau ne visai skystas.

  • Kietai virti kiaušiniai (trynys bus visiškai sukietėjęs): po užvirimo virkite 9–12 minučių, priklausomai nuo kiaušinių dydžio. Baltymas ir trynys bus visiškai kieti.

Verdame kiaušinius šaltame vandenyje (jei verdate ant itin greitai įkaitintos indukcinės kaitlentės, pridėkite po 1–2 minutes).

Kiaušiniai

  • Minkštai virti kiaušiniai (trynys bus skystas): po užvirimo virkite 1 minutę. Baltymas bus sutvirtėjęs, o trynys – dar skystas.

  • Vidutiniškai virti kiaušiniai (trynys bus minkštas, bet ne skystas): po užvirimo virkite 2–3 minutes. Baltymas visiškai sutvirtės, o trynys bus švelniai minkštas, tačiau ne visai skystas.

  • Kietai virti kiaušiniai (trynys bus visiškai sukietėjęs): po užvirimo virkite 4–6 minutes, priklausomai nuo kiaušinių dydžio. Baltymas ir trynys bus visiškai kieti.

Nepervirkite kiaušinių, nes pernelyg ilgai pabuvę kaitroje, jie sunkiai lupsis ir praras savo tekstūrą – baltymas bus tarsi guminis, aplink trynį susidarys pilkšvas ar žalsvas sluoksnis.

Kodėl išvirusius kiaušinius būtina panardinti į šaltą vandenį

Kai kiaušiniai paliekami karštame vandenyje ar yra ištraukiami, tačiau iškart neatvėsinami, dėl susikaupusius šilumos jie ir toliau verda – kitaip tariant, išvirus minkštą kiaušinį ir jo neatvėsinus, gali tekti skanauti pusiau kietą kiaušinį. Panardinus kiaušinius į šaltą vandenį, šis procesas sustabdomas.

Kita priežastis – lengvesnis lukšto nulupimas. Staigi temperatūros kaita tarp karšto ir šalto vandens padeda atsiskirti kiaušinio lukštui nuo baltymo. Dėl to lukštas tampa trapesnis, jį lengviau pašalinti.

Virti kiaušinius

Kodėl verdami kiaušiniai suskyla ir kaip to išvengti

Jei kiaušinius nusprendėte virti karštame vandenyje, tikėtina, kad vienas kitas gali imti ir suskilti. Taip nutinka dėl temperatūrų skirtumo: jei kiaušiniai ištraukti tiesiai iš šaldytuvo, o vanduo verdantis – lukštas neatlaiko temperatūrų kaitos. Kiaušinio viduje esantis oras plečiasi greičiau nei lukštas gali išsiplėsti, todėl lukštas suskyla.

Taigi prieš virdami iš šaldytuvo ištrauktus kiaušinius, kelioms minutėms panardinkite juos į šiltą, kambario temperatūros vandenį. Kitas naudingas patarimas – į vandenį įberkite šaukštelį druskos arba šaukštą acto, kuris padės sustabdyti baltymo ištekėjimą, jei lukštas visgi įtrūktų.

Dažnai klaidingai manoma, esą rudas kiaušinio lukštas yra tvirtesnis nei baltas. Lukšto spalva priklauso nuo vištos veislės ir jokios įtakos kiaušinio tvirtumui neturi. Kur kas svarbesnis yra vištos amžius, jos mityba, gyvenimo sąlygos. Įprastai vyresnės vištos dažnai deda plonesnius, trapesnius lukštus. Plonas lukštas gali būti ir tuo atveju, jei vištų mityboje trūksta kalcio, kitų mineralų, jos labai produktyvios ir deda daug kiaušinių.

Virti kiaušinius

Kaip patikrinti, ar kiaušinis nėra sugedęs

Dažnas klausimas – ar kiaušinius galima laikyti ne šaldytuve. Atkreipkite dėmesį, kad parduotuvėse jie įprastai išdėlioti lentynose, tad ir namuose kiaušinius tikrai galima laikyti kambario temperatūroje, tačiau reikėtų vengti tiesioginių saulės spindulių ir temperatūrų svyravimo, pavyzdžiui, kuomet kiaušiniai žiemos metu laikomi prie vėsaus lango, tačiau tuo pačiu šalia radiatoriaus. Švieži kiaušiniai kambario temperatūroje gali būti laikomi apie 1 savaitę. Jei per šį laiką neplanuojate suvartoti, geriau juos dėkite į šaldytuvą.

Svarbu: kiaušinių lukštas turi natūralią apsauginę dangą, vadinamą kutikulą, kuri apsaugo nuo bakterijų patekimo į vidų. Kai kiaušiniai nuplaunami, ši danga pašalinama, todėl plautus kiaušinius (o tokie dažniausiai būna parduotuvėse) patartina laikyti šaldytuve.

Jei kiaušiniai namuose ilgiau užsigulėjo ar išmetėte pakuotę su nurodyta galiojimo data, galite lengvai pasitikrinti, ar jie dar tinkami valgymui.

Įpilkite vandens į dubenį tiek, kad pilnai apsemtų kiaušinį. Įdėkite kiaušinį į vandenį ir stebėkite:

  • Jei kiaušinis nugrimzta ir guli ant šono – jis šviežias.

  • Jei kiaušinis nugrimzta, bet atsistoja vertikaliai – jis jau senesnis, tačiau dar tinkamas vartoti.

  • Jei kiaušinis plūduriuoja – kiaušinis sugedęs ir netinkamas naudoti.

Šis testas – tikrai patikimas, o jo efektyvumas lengvai paaiškinamas: kai kiaušinis sensta, jo viduje susidaro daugiau oro, kuris vandenyje iškelia kiaušinį į paviršių.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)