Čičinsko kepsnių atsiradimo istoriją pasakoja sena legenda. Pasak jos, Panevėžio krašte, Upytėje, gyveno dvarininkas Čičinskas, kuris labai žiauriai ir negailestingai elgėsi su žmonėmis. Jį nubaudė dievai ir jis prasmego po žeme kartu su visu savo dvaru. Piliakalnis, ant kurio, pasak legendos, gyveno dvarininkas, dar iki šiol yra lankomas žmonių ir jį vadina Čičinsko kalnu. Manoma, kad Čičinsko kepsniai ir buvo pradėti gaminti šiose vietovėse.
Čičinsko kepsniai yra kasdieninis panevėžiečių patiekalas, dažniausiai valgomas pietums. Jis turi daugybę paruošimų būdų – kiekviena šeima Panevėžyje čičinskus ruošia vis kitaip.
Panevėžyje gyvenanti Nijolė tikina, kad šį tradicinį Panevėžio patiekalą kituose Lietuvos miestuose mažai kas težino: „Kol gyvenau Kėdainių rajone, ten čičinskų niekas negamino. Juos gaminti pradėjau tik tada, kai atsikrausčiau gyventi į Panevėžį. Pirmą kartą jų paragavau viename miesto restorane ir nuo tada pradėjau šį patiekalą gaminti pati.“
Anot jos, Panevėžio kavinės ir restoranai labai saugo originalų čičinskų receptą ir niekam jo neatskleidžia. „Tame restorane man pasakė, kaip juos pagaminti, bet svarbiausių ir ypatingųjų ingredientų neatskleidė“, – prisiminė ji.
Dabar Čičinsko kepsnių galima atrasti ir kituose Lietuvos miestuose. Iš Panevėžio kilęs Martynas pasakojo, kad šio patiekalo yra ragavęs ir sostinėje, tačiau jų skonis neprilygo gaminamiems Panevėžio kavinėse, restoranuose ar namuose.
DELFI Maistui tikra panevėžietė parodė, kaip legendinį Panevėžio patiekalą pasigaminti savo namuose.
6 asmenų šeimai reikės:
- 5 vnt. bulvių
- 400 g maišyto kiaulienos ir jautienos faršo
- 1 v. š. bulvių krakmolo
- 1 a. š. miltų
- 1 kiaušinio
- miltų
- pipirų
- druskos
- 1 vnt. svogūno
- mairūno
Gaminimas:
Išverdame bulves ir jas sutriname. Į atvėsusias bulves įberiame bulvių krakmolą ir išmaišome. Svarbu nepadauginti krakmolo, kad tešla būtų ne per kieta ir ją būtų galima lengvai kočioti.
Ant miltais pabarstyto paviršiaus kočiojame tešlą. Supjaustome ją ilgomis 3 cm pločio juostelėmis.