Kombučia išgyvena renesansą
Ji gaminama į juodąją arba žaliąją arbatą pridedant tam tikrų bakterijų, simbiotinių kultūrų, mielių ir cukraus bei paliekant maždaug savaitei fermentuotis: proceso metu ant skysčio paviršiaus susiformuoja grybą primenanti plėvelė, todėl gėrimas dar vadinamas „arbatos grybu“.
Kaip pranešime žiniasklaidai teigia „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantė gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė, kombučia Lietuvoje buvo populiari ir maždaug prieš 30 metų: tada ji buvo gaminama tik namuose. Dabar kombučia vėl populiarumo viršūnėje, ne taip seniai ji pradėta gaminti ir pramoniniu būdu. „Fermentacijos metu susiformavusio arbatos grybo sudėtyje yra mieliagrybių, kitų grybų kultūrų, bet daugiausia acto rūgštį gaminančių bakterijų.
Atsargiai vartoti turėtų nėščios ir žindančios moterys
Nors kombučia nėra alkoholinis gėrimas, šiek tiek alkoholio jame gali būti, ypač namuose gamintame, jei jis dar perfermentuojamas. „Mokslinėje literatūroje daug diskutuojama, ar saugu kombučią vartoti nėščiosioms, žindančioms moterims ir vaikams, nes nors ir nedaug, alkoholio šiame gėrime gali būti, nes tai yra fermentuotas gėrimas. Pirktinėje kombučioje alkoholio yra mažiau nei pusė procento, bet jei „arbatos grybas“ gaminamas namie, jo gali būti iki 3 procentų, tad rizikas reikėtų įsivertinti.
Trinta sriuba su kombučia
„Rimi“ kulinarijos technologai siūlo kombučią panaudoti ne tik norint atsigaivinti, bet ir gaminant kasdienius patiekalus: išsivirkite sriubą, kuri tikrai pakerės įsimintinu skoniu!
Patiekalui reikės:
370 ml kombučios;
5 šaukštų sviesto;
1 puodelio smulkiai supjaustytų morkų;
1 puodelio smulkiai supjautytų porų;
1/4 puodelio miltų;
3 1/2 puodelio pieno;
2 1/2 šaukšto Dižono garstyčių;
250 g tarkuoto čederio sūrio;
druskos, pipirų pagal skonį.
Kaip gaminti:
* Dideliame puode ant vidutinės ugnies ištirpinkite sviestą.
* Sudėkite morkas ir porus.
* Pagal skonį daržoves pagardinkite žiupsneliu druskos ir juodųjų pipirų. Išmaišykite ir troškinkite, kol jos suminkštės (apie 8 minutes).
* Lėtai suberkite miltus ir maišydami dar pavirkite apie 2 minutes.
* Nuolat maišydami, lėtai supilkite pieną.
* Padidinkite kaitrą iki vidutinės ir, nuolat plakdami, supilkite kombučią ir garstyčias, palaukite, kol užvirs.
* Sumažinkite ugnį iki silpnos virimo temperatūros ir plakite, kol padažas taps kreminės konsistencijos ir sutirštės.
* Nuimkite puodą nuo ugnies. Atsargiai, po šaukštą, įmaišykite sūrį, kol jis išsilydys ir susijungs su skysčio mase.
* Pagal skonį pagardinkite sriubą druska ir pipirais. Patiekdami galite dar užberti šviežio čederio sūrio ir duonos traškučių.
Skanaus!