Vaida, papasakokite, kada ir kodėl atsirado jūsų problemos su kūno svoriu?
Buvau normalaus sveiko svorio vaikas ir paauglė. Nuo pirmų savo gyvenimo metų sirgau sunkiu atopiniu dermatitu, prisikankinau ir aš, ir mano tėveliai, bandydami palengvinti skausmą ir rasti gydymo būdą, bet jo nebuvo.
Vyresnėse klasėse situacija paaštrėjo ir vis dažniau gaudavau vaistų – kad galėčiau gyventi normalų gyvenimą. Dažnai teko gulėti ligoninėse ir stebėti, kaip kapsi lašelinė. Teko gerti hormoninius vaistus, kurių dozės vis augo. O po kurio laiko ir užaugo mano kūno svoris.
Išbandžiau įvairius būdus, kol sutikau gydytoją, kuris padėjo man apmalšinti odos problemas ir pamažu atsisakyti vaistų. Tačiau svoris liko.
Sakote, kad lieknėjote gyvenime tris kartus. Papasakokite, prašau, kaip sekėsi.
Kai draugui pasipiršus ėmėme planuoti vestuves, užsibrėžiau per pusmetį numesti nereikalingus kilogramus – norėjau nuotraukose atrodyti gerai. Buvau užsispyrusi ir man pavyko. O svoris krito, nes labai labai mažai valgiau – tuos pačius sumuštinius ar bet kokį kitą maistą, tik labai mažais kiekiais.
Po vestuvių per du mėnesius ne tik susigrąžinau ankstesnį kūno svorį, bet ir dar priaugau papildomai. Pamaniau, kad, matyt, tokia vaistų sugadinta mano medžiagų apykaita, ir tiesiog nustojau svertis – net svarstykles pakišau giliau po lova. Manau, tuo metu jos būtų rodžiusios gerokai per 80 kilogramų. Mano ūgis – 170 centimetrų, raumenų mažai, tad anstvoris buvo akivaizdus.
Tačiau kartą su draugėmis surengėme vakarėlį, kurio metu susilažinome, kad per mėnesį atsikratysime nenorimų kilogramų. Žinoma, draugėms tai buvo keli kilogramai, o man – kur kas daugiau.
Kitą rytą griebiausi už galvos – kokio velnio pasižadėjau lieknėti!? Bet esu žodžio žmogus, tad iškart ėmiausi veiksmų. Įdomu tai, kad tuo metu dirbau SPA centre, kuriame buvau atsakinga ir už lieknėjimo programą. Žinojau daug, bet neplanavau sau pritaikyti, nes maniau, kad man tai nepadės. Bet susilažinus visas žinias, girdėtas iš gydytojų, trenerių, iš skaitytos literatūros, pritaikiau sau. Paprastai kalbant, ėmiau vadovautis sveikos mitybos principais ir per mėnesį lengvai numečiau pirmus 5 kilogramus.
Supratau, kad man netgi patinka laikytis sveikos gyvensenos principų, turėjau daugiau energijos, pagerėjo odos būklė, net nuotaika. Tokiu būdu per pusmetį numečiau visą antsvorį – apie 20 kilogramų. Ir tai – be jokių drastiškų pastangų, kovų ar suvaržymų, valgiau sočiai ir skaniai. Taip aš sulieknėjau antrą kartą ir numestas svoris laikėsi kelis metus.
Trečią kartą svorio priaugau laukdamasi. Tai buvo didelis džiaugsmas, tačiau tuo pat metu – ir skausmingi išgyvenimai. Šeštą nėštumo savaitę sužinojome, kad vyro mamai diagnozuotas tuo metu negydomas smegenų vėžys. Gyvenome kartu su anyta – tame pačiame name. Kartu su vyru rūpinomės ja. Jausmas siaubingas, kai žinai, jog žmogus mirs, o tu negali nieko pakeisti – gali tik kiek įmanoma palaikyti.
Neturėjau nė lašelio laiko sau, nebuvo jėgų džiaugtis nėštumu ir gimsiančia dukryte. Prie ligonės atrodydavau stipri, o likusi viena užsidarydavau tamsiame kambaryje ir verkdavau iš bejėgiškumo. Mano emocinė ir psichologinė būklė buvo tokia, kad visai nerūpėjo, nei ką valgau, nei kiek sveriu. Svoris augo kaip ant mielių – kai pamačiau, kad priaugau 30 kilogramų, tiesiog nustojau svertis.
Tik palaidojus anytą ir ūgtelėjus dukrytei pagaliau susivokiau, kad turiu pasirūpinti ir savimi. Dabar, kai girdžiu panašias istorijas iš savo klienčių, prašau jų bent kelias minutes per dieną skirti sau – stabtelėti ir pagalvoti ne apie problemas ir sunkumus, o tik apie save.
Nuo tos akimirkos, kai nusprendžiau padėti sau, vėl grįžau prie iki nėštumo turėtų įpročių ir dalies antsvorio atsikračiau gana greitai. O kadangi lieknėti su kompanija daug smagiau, subūriau bičiulius, su kuriais kartu lankėme nėštumo bei gimdymo kursus, prisijungė ir keli kolegos.
Jau kelerius metus – tiesiog dėl savęs – mokiausi sveikos mitybos pagrindų. Viską, ką buvau išmokusi, perskaičiusi literatūroje, sudėjau į 11 paskaitų ciklą ir visomis žiniomis dalijausi su 11 žmonių kompanija. Per porą mėnesių – tiek man buvo likę iki grįžimo į darbą – visi pasiekėme puikių rezultatų. Aš kuo puikiausiai tilpau į iki nėštumo dėvėtus dalykinius kostiumėlius. Svėriau 62 kg – 24 kilogramais mažiau. Štai taip aš sulieknėjau trečią kartą ir su lengvais pasvyravimais panašiai sveriu iki šiol.
Kokį svarbiausią dalyką reikėtų įsidėmėti norintiems sulieknėti?
Esminis dalykas yra ne svorio numetimas, o pasiekto išlaikymas. Man puikiai pavyko išlaikyti pasiektą svorį ir toliau, nes negrįžau prie ankstesnių mitybos įpročių, o svorį mečiau pamažu. Nespaudžiau savęs kuo greičiau sulieknėti, norėjau, kad tai būtų malonu. Neatsisakiau jokių produktų, tik labai pasikeitė tai, ko valgau daugiau, ir ko – mažiau.
Kai sulieknėjau ir pokyčiai buvo akivaizdūs, žmonės vieni per kitus ėmė klausinėti, ką aš dariau. Mielai dalijausi savo patirtimi. Tačiau susitikus su tais žmonėmis po kurio laiko pastebėjau, kad niekas jų gyvenime nesikeičia. Tuomet supratau, kad mitybos taisyklės – dar ne viskas. Visi žino, kad norint numesti svorio reikia mažiau valgyti, bet tai nepadeda. Nes reikia žinoti, kaip tai įgyvendinti, kad išvengtum alkio ir kančios.
Taip pat žmonėms, metantiems svorį, reikia išorinio palaikymo. Dauguma žmonių sveikos mitybos taisykles žino, nes pastaruoju metu žiniasklaidoje yra daug straipsnių šia tema, tačiau situacija nutukimo srityje nesikeičia.
Man sveika mityba buvo tapusi tarsi hobiu – skaičiau daug knygų, lankiau specializuotus kursus ir panašiai. Pradėjau vis daugiau gilintis į šią sritį ir vėliau tai tapo daugiau nei hobis. Tad baigiau dietetikos studijas ir turiu dietisto licenciją. Vėliau kartu su bendraminčiais įkūrėme Lietuvos dietistų asociaciją – norėdami stiprinti visų šios srities specialistų kompetenciją ir dalintis patirtimi.
Ar įmanoma būti lieknu kiekvienam?
Įmanoma – pirmiausia reikia nustoti tikėti stebuklais ir jų ieškoti, kad ir kaip žaviai jie skambėtų. Dažnai gyvenime tikimės, kad pokyčiai įvyks per naktį. Taip nėra! Juk ir svoris ne per naktį užaugo. Žinoma, norisi vieną savaitę per metus „detoksikuotis“, o visą laiką valgyti įprastai ir būti lieknam. Tačiau tai – tik mitas. Veiksminga yra tai, ką mes darome nuolat.
Gera naujiena tiems, kam atrodo, kad jie niekada nebus liekni, – pradžiai nusistatyti mažesnį tikslą. Mokslas sako, kad numetus vos 4 proc. kūno svorio, reikšmingai į teigiamą pusę pasikeičia visi sveikatos rodikliai.
Dažnai manoma, kad kuo griežtesnė dieta ar mitybos programa, tuo bus geresnis rezultatas. Taip, bet tiesa turi ir kitą pusę – tuo bus stipresnis ir baisesnis atkritimas, tik laiko klausimas, kada.
Geriausia pradėti keisti įpročius atidžiai įsiklausant į save. Jei kovojame su savimi, darome daug ir sunkiai, per prievartą, – iš tokios situacijos mums norisi tik pabėgti – tai žmogiška ir natūralu.
Geriau pradėti rūpintis savimi kaip artimu žmogumi, ko dažnai mes nepadarome. Daryti mažiau, bet nuosekliai, tada ir rezultatas bus ilgam.
Kita vertus, jau pripažinta, kad nutukimas yra liga, tad jei svoris sugrįžo, ar matote, kad pamažu vėl svarstyklių skaičius didėja, nelaukite ir kreipkitės į specialistą. Juk drąsiai kreipiatės į šeimos gydytoją, jei susirgote gripu, pasunkėjo alergija ar vėl pakilo spaudimas. Tas pats – ir su svoriu.
Patarkite, kaip keisti mitybos įpročius, kad tai padaryti nebūtų taip sunku ir sudėtinga?
Kaip jau minėjau, svarbu suvokti ir nuspręsti, kodėl tai daroma. Kitaip tariant, aiškiai sau pasakyti, kas pasikeis pakeitus mitybą. Aiškiai žinant savo tikslus veikti yra kur kas lengviau.
Dar, kas svarbu, – nesiekti visų įmanomų pokyčių iš karto, o keistis po truputį. Neretai vyrai ir moterys puola entuziastingai bei drastiškai keisti gyvenimo ir mitybos būdus, labai greitai perdega ir viskas netrukus baigiasi. Nusivylus savimi dingsta noras ir motyvacija imtis net ir mažyčių pokyčių. Kitą kartą ryžtis vis sunkiau, nes smegenys pamena kančią ir kovą bei nori to išvengti.
Todėl svarbu nusistatyti aiškius, realiai įgyvendinamus veiksmus, kurių imsitės jau šiandien, – ne rytoj ir ne nuo pirmadienio. Geriau mažiau dabar, negu daug – kažkada. Kai kuriuos sveikesnius pokyčius galima padaryti net nekeičiant mitybos – tai yra, įprasti valgyti be telefono, be planšetės, knygos ar žurnalo, nežiūrint televizoriaus. Įprasti skanauti maistą, juo mėgautis, pamažu pajusti, kada esame sotūs.
Pradėti nuo mažesnių dalykų ir prie didesnių pokyčių pratintis po truputį. Žiūrėti į viską kaip į smagų žaidimą – lengviau, paprasčiau.
Ar pastangos maitintis sveikai atims daugiau laiko?
Sveika mityba ir sveikų patiekalų ruošimas užima mažai laiko, nors iš pradžių gali atrodyti ir kitaip. Galima iš anksto susiplanuoti, ką gaminsite, pasidomėti sveikais, patinkančiais receptais. Pagalvoti, kiek patiekalų per savaitę galite išbandyti.
Sveiki patiekalai ir produktai yra trumpiau apdorojami, tad pagaminami netgi greičiau nei įprasti. Įtampą, kad „nebus laiko“, patys susikuriame savo galvose. Tačiau ji nuslūgs, jei leisite sau atsipalaiduoti ir žiūrėsite į sveiką mitybą paprasčiau.
Gyvenimo padiktuotas scenarijus lėmė, kad šiandien esate dietistė, konsultuojanti norinčius sulieknėti, maitintis sveikai ir pan. Kaip spėjate sekti mitybos naujoves?
Jau regis, tiek metų dirbu šioje srityje, bet visą laiką mokausi, nes mokslas apie mitybą nėra nusistovėjęs, nuolat kinta. Per paskutinius kelerius metus ypač daug mokslinių tyrimų padaryta mikrobiotos srityje, taip pat ir tiriant atskiras medžiagas bei jų įtaką organizmui.
Tarkime, anksčiau buvo teigiama, kad druska yra baltoji mirtis. Bet dabar žinome, kad jos nedidelis kiekis žmogui būtinas.
Anksčiau buvo gąsdinama, kad suvalgius tris kiaušinius per savaitę užsikimš kraujagyslės. Šiandien pripažįstama, kad kiaušinis turi cholesterolio, bet turi ir medžiagų, kurios mažina cholesterolį (tiesa, jei kepsite su šonine, tai nepadės). Daugiausia cholesterolio gamina mūsų kepenys, jei per daug vartojama paprastųjų angliavandenių – miltinių, saldžių produktų, greito perdirbto maisto.
Kažkada margarinas buvo laikomas geresniu produktu nei sviestas, dabar – atvirkščiai.
Tokių pavyzdžių galėčiau išvardinti daugybę, tad kaskart išgirdusi naują teoriją bandau įvertinti, kaip tai siejasi su tuo, ką jau žinau apie sveiką mitybą. Į bet kurį tyrimą reikia žiūrėti giliau, nepamirštant viso konteksto. Bet kuriuo atveju maisto paprastumas ir natūralumas – svarbiausi akcentai.
Beje, gal ir tai kai kam bus nauja, – galvojantiems, kad sveika mityba aktuali tik tiems, kas nori numesti svorio, pasakysiu: ne kilogramai yra svarbu, o ta energija ir sveikata, kurios padaugėja pradėjus maitintis sveikai. Pokyčiui pajusti pakanka vos kelių savaičių.
Džiugina, kad dabar vis daugiau žmonės kreipiasi norėdami jaustis gerai ilgai, t.y. peržiūri savo mitybą profilaktiškai. Sparčiai vystosi ilgaamžiškumo (longevity) tema.
Esminiai pokyčiai mūsų organizme prasideda nuo pačių paprasčiausių ir kiekvienam įgyvendinamų dalykų. Tik reikia suvokti, kad taip, kaip dabar jaučiatės, jums netinka, ir norite keistis.