„Skirtingose šalyse Kalėdų tendencijos ir papročiai skiriasi. Vis dėlto tam tikros tradicijos, pavyzdžiui, šventiniai pietūs, būdingi visiems europiečiams. Ir šiemet, Kalėdas sutinkant šeimos aplinkoje, dėmesys maistui išlieka ypač aktualus, nes siekiama galimybės per šventes pasimėgauti išskirtiniais skoniais ir patiekalais, kurių kas dieną negali sau leisti“, – sako Mindaugas Tamošiūnas, prekybos tinklo „Iki“ kategorijų valdymo vadovas.

Pasak jo, keičiasi ir vartojimo įpročiai. Daugelyje Europos šalių restoranai ir kavinės yra uždaryti, todėl žmonės daugiau gamina namuose, perka daugiau šviežių ir šaldytų produktų, taip pat daugiau vaisių ir daržovių, kad kompensuotų vitaminų trūkumą šaltuoju metų laiku. O šiuo metu jau pastebimas prieššventinis pirkėjų suaktyvėjimas, kurio metu perkami brangesni ir prabangesni produktai, nes pandemijos išvarginti europiečiai per šventes nori pasilepinti išskirtiniais patiekalais.

Ne išimtis ir lietuviai. Nors lietuvių Kalėdų stalas neįsivaizduojamas be baltosios mišrainės ir keptos vištos, žmonės drąsiau gamina ištaigingus patiekalus, per Kalėdas nori pasilepinti, leisti sau prabangesnių, išskirtinesnių produktų. „Šiais metais pastebime, kad kyla brangesnių, rečiau valgomų, gurmaniškų produktų pardavimai. „Iki Gourmet“ linijos produktų pardavimai jau išaugo 30 proc., kaštainių kremo – 3 kartus, foie gras – net 10 kartų. Darome prielaidą, kad šiemet žmonės nori save apdovanoti ir leisti sau pabūti tikrais gurmanais. Juk Kalėdų niekas neatšaukė“, – pranešime spaudai teigia Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.

Ką europiečiai tradiciškai valgo per Kalėdas?

Prancūzijos regionuose vyrauja kiek skirtingos tradicijos, tačiau Paryžiuje Kalėdos neįsivaizduojamos be riebiųjų ančių kepenėlių pašteto foie gras, kuris patiekiamas su figų uogiene, pagardinta aštriaisiais pipirais. Kituose regionuose ant stalo puikuojasi prabangus paukštis – žąsis arba kalakutas su kaštainiais.

Kepta žąsis

Vokietijoje tradiciškai ruošiamos bulvių salotos su rūkyta ar sūdyta lašiša. Tai ne tik sotus, bet ir labai skanus užkandis. Receptas turi keletą atmainų: vieni salotas patiekia šiltas, kiti su grietine, dar kiti gardina majonezu ar garstyčiomis, tačiau pagrindiniai ingredientai išlieka tie patys – bulvės, lašiša, svogūnas ir marinuoti agurkai.

Italijoje šventinis stalas niekada neapsieina be desertų, o Kalėdoms skirtas saldus, minkštas, sodraus skonio ingredientais pagardintas panettone. Mielinė šio pyrago tešla kildinama dar iš vakaro. Ji pagardinama vanile, mirkytomis razinomis, apelsinų žievelėmis. Taip pat neapsieinama ir be kitų pagardų – džiovintų vaisių, cukatų, šokolado gabalėlių. Jie suteikia pyragui sodrų, išskirtinį skonį.

Didžiojoje Britanijoje tradiciškai ant kiekvieno šventinio stalo nugula slyvų pudingas. Nors ir vadinamas slyviniu, iš tiesų pagrindinis šio patiekalo ingredientas yra razinos. Dažnai pudingas gardinamas ir kitais džiovintais vaisiais bei riešutais. pagardai išmaišomi su miltais, džiūvėsėliais, sviestu, kiaušiniu bei cukrumi, tuomet mišinys sudedamas į kepimo formą, uždengiamas folija ir net kelias valandas verdamas garuose. Pudingo gamyboje turėtų dalyvauti visa šeima ir kiekvienas eigoje turi sugalvoti po norą.

Šventės – puiki proga išbandyti naujų skonių ir paragauti kitų šalių tradicinių patiekalų. Siūlome kelias netikėtas idėjas, kaip skanauti foie gras:

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (24)