Naudingosios bulvių savybės
Pasak sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. E. Gavelienės, nors bulvėse iš tiesų yra apie 18 proc. angliavandenių, jie yra kompleksiniai, o šioje daržovėje esantis krakmolas puikiai virškinamas bei suteikia reikalingos energijos. „Saikingai vartojamos bulvės teikia nemažai naudos mūsų organizmui. Jose yra įvairių mineralinių medžiagų – kalio, fosforo, kalcio, geležies, taip pat skirtingų vitaminų, skaidulų. Įdomu tai, kad 100 g bulvių yra net 15 mg vitamino C“, – bulvių naudą pranešime vardija E. Gavelienė.
„Išvirtas ar orkaitėje be riebalų keptas bulves galima valgyti ir per pietus, ir vakare, bet jei tai yra bulvių košė, plokštainis ar cepelinai, gaminami su papildomais, dažniausiai itin riebiais ingredientais, tokie patiekalai sulėtina virškinimo procesą, prailgina sotumo jausmą – jie netinkami vakariniam valgymui, – sako E. Gavelienė ir priduria, kad vertinant bulvių maistinę vertę, jose sveikatai nepalankių medžiagų nėra. – Tiesa, jei bulvės išaugina daigelius ar yra netinkamai laikomos, jose gali atsirasti solanino, kuris nepalankiai veikia sveikatą. Taigi, jei nuskutus bulvę matomi pažaliavimai arba bulvė yra pradėjusi dygti – jos valgyti nereikėtų.
Skirtingiems patiekalams – skirtingos bulvių veislės
Anot prekybos tinklo „Rimi“ produktų vadovės Marianos Markevičienės, kartais bulvių patiekalas gali nepavykti ne dėl įgūdžių stokos virtuvėje, bet dėl to, kad patiekalui pasirinkome netinkamą bulvių rūšį. Namuose ruošiantis gaminti tam tikrus patiekalus iš šios daržovės specialistė pataria rinktis skirtingas bulvių veisles.
Produktų vadovė pasakoja, kad tarp pirkėjų sparčiai populiarėja ir iš JAV atkeliavusios saldžiosios bulvės – batatai: „Nors batatai gerokai skiriasi nuo mums įprasto bulvių skonio ir išvaizdos, tačiau šia bulvių rūšimi daugelis pirkėjų vis dažniau paįvairina savo mitybos racioną. Taip pat turime gourmet bulvių, pažymėtų privačia prekybos tinklo etikete, kurios tinka kepimui orkaitėje ir grilyje. Noriai perkamos ir fasuotos, plautos, virtos bei skirtingai pjaustytos šaldytos bulvės.“
Lietuviško derliaus tikrai nepritrūks
Specialistė pasakoja, kad kai kurie pirkėjai rudenį nusiperka didesnį kiekį bulvių, kurį vėliau sandėliuoja. Tačiau taip elgtis patartina tik tiems, kurie turi pakankamai vietos bei tinkamas sąlygas laikyti bulves namuose. „Bulvių laikymui netinka daugiabučių rūsiai, nes ten tiesiog per šilta. Tam, kad bulvės neleistų daigų ir nepažaliuotų, rūsio, kuriame jos laikomos, temperatūra turėtų būti ne aukštesnė nei 10 laipsnių šilumos. Be to, bulvės labai nemėgsta temperatūros pokyčių ir didelių svyravimų“, – įspėja M. Markevičienė.
Siūlome išsikepti saldžiųjų bulvių blynų: rudenėjančiomis dienomis norėsis sotesnių patiekalų.
Blyneliams reikės:
2 didesnių saldžiųjų bulvių;
1 vnt. svogūno;
2 vnt. kiaušinių;
2 šaukštų miltų;
2 šaukštelių druskos;
Žiupsnelio juodųjų pipirų;
1 šaukšto bazilikų;
1 šaukštelio aitriosios paprikos miltelių;
1 šaukštelio česnako miltelių.
Patiekimui reikės:
2 šaukštų graikiško jogurto;
Svogūnų laiškų.
Gaminimo eiga:
1. Saldžiąsias bulves nulupkite ir sutarkuokite.
2. Suberkite smulkiai tarkuotą svogūną.
3. Įmuškite kiaušinį, berkite miltus ir visus prieskonius, gerai išmaišykite.
4. Į keptuvę supilkite aliejų, kad jis tolygiai padengtų visa dugną. Šaukštu suformuokite nedidelius blynelius. Kepkite iš abiejų pusių apie 2 minutes. Patiekite su graikišku jogurtu ir svogūnais.
Skanaus!